sigara.web.tr https://www.sigara.web.tr Sigara, Sigara Kullanımı ve Zararları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, sigara.web.tr Mon, 23 Nov 2015 00:00:00 +0000 Tue, 18 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Sigara Bırakma Sakızı https://www.sigara.web.tr/sigara-birakma-sakizi.html Sun, 11 Nov 2018 16:27:52 +0000 Sigara bırakma sakızı, sigaranın içinde bulunan ve bağımlılık yapan nikotini içeren, sigarayı bırakmak isteyenler tarafından kullanılan bir tür sakızdır. Sakız sigarayı bırakmak için işe yarayabilir, fakat oldukça d Sigara bırakma sakızı, sigaranın içinde bulunan ve bağımlılık yapan nikotini içeren, sigarayı bırakmak isteyenler tarafından kullanılan bir tür sakızdır. Sakız sigarayı bırakmak için işe yarayabilir, fakat oldukça dikkatli kullanılmalıdır. İlk çiğnendiği zaman kişide mide bulantısı ve kusma gibi etkiler gösterebilir. Çünkü sakızın kendisi bile kişilerde bağımlılığa neden olabilir, tekrar sigaraya başlama etkisi gösterebilir.

Sigara bırakma sakızı nikotin bağımlıları için yararlı olabilir

Sigara bırakma sakızının nikotin krizinde bir tane çiğnenmesi kişinin rahatlamasına yol açıyor. Bu daha çok nikotin bağımlıları için yararlı olabilir. Ağız tiryakileri için pek fazla etkisi olmaz. Çiğnenen sakızın içeriğindeki nikotin kana karışınca kişinin sigara içiyormuş gibi rahatlamasına yol açıyor. Bu aşamada sigara bağımlılığını başka bir bağımlılığa dönüştürmemek yani sakızın keyfi olarak çiğnenmemesi gerekiyor. Sigara bırakma sakının tadı oldukça acıdır. Bunun sebebi belki de kişilerde başka bir alışkanlığın oluşmaması içindir. Bunlar dikkate alınarak, sigara bırakıldığında nikotin krizi geldiği zaman bu sakız çiğnenmelidir. Sigarayı daha az içmek amaçlı sigara bırakma sakızı çiğnenmemelidir.

Sigara Bırakma Sakızı

Bu etkisi göz önüne alındığında, sakızın sigarayı bıraktırmadığı söylenebilir. Kişinin sigarayı bıraktığı zorlu süreçte nikotin krizi yaşandığında, tekrar sigara içmenin önlenmesi amacıyla kişiye destek olmaktadır. Sakız sigara bıraktıktan sonra sıkça çiğnenirse, vücut az miktarda da olsa nikotin almış oluyor. Bu yüzden beyinde nikotin isteği zaman zaman ortaya çıkıyor. Kişiler sigarayı bıraksa bile 1-2 ay içinde yeniden sigarayı içmeye başlayabilir. Bu dikkate alınarak, sigara bırakıldıktan sonra, kısa sürede sigara bırakma sakızı da bırakılmalıdır.

 

]]>
Sigaranın Cilde Zararları https://www.sigara.web.tr/sigaranin-cilde-zararlari.html Sun, 11 Nov 2018 20:18:54 +0000 Sigaranın cilde zararları, aslında birçok kişi tarafından önemsenmese de çok büyük olumsuzluklarla karşımıza çıkabilen durumlardan biridir. Sigara, bilindiği gibi insan vücudu üzerende çok büyük sorunların meydana gelmesi Sigaranın cilde zararları, aslında birçok kişi tarafından önemsenmese de çok büyük olumsuzluklarla karşımıza çıkabilen durumlardan biridir. Sigara, bilindiği gibi insan vücudu üzerende çok büyük sorunların meydana gelmesine ve aynı zamanda insan sağlığında da çok büyük olumsuzluklara neden olmaktadır. Oldukça yaygın olarak kullanılan ve günümüzde kullanma yaşı on iki yaşına kadar düşmüş lan sigaranın cilde verdiği zararlar da en az insanların sigaradan gördüğü zararların hepsine eşittir. Sigara insan sağlığı üzerinde ciltte birçok probleme neden olabilmektedir. Bu zararlardan korunmak için yapılması gereken bazı şeyler vardır. Bunlardan bir tanesi sigaranın cilde zarar vermesini engellemek amacı ile bile olsa kişinin sigarayı bırakmasıdır. Aksi durumda içilen sigaranın cilde verdiği zararların önüne geçmek kesinlikle mümkün değildir. Sigaranın cilde verdiği zararlar aslında sigara içen ya da içmeyen herkeste görülür. Çünkü günümüzde insanların yüzde yirmi beşi sigara içmediği halde pasif içici olur. Pasif içiciler de yine en az sigara içen insanlar kadar sigaranın cilde verdiği zararlardan payını alır. Çünkü ortamda bulunan dumanı bir yandan soluyan kişi diğer yandan da cildi ile temasından dolayı sigaranın zararlarına uğramış olacaktır. Bu nedenle eğer sigara içmiyorsanız bile sigara içilen ortamlarda çok fazla bulunmamanız gerekmektedir.

Günümüzde gerçekleşen doğumlarda ya da sonraki yıllarda kişilerde görülen sebepsiz cilt lekelerinde birçok zaman kişilerin annelerinin hamilelik döneminde çokça içtiği sigaralar rol oynamaktadır. Hamilelik döneminde içilen sigaralar bebekte  bu gibi cilt ya da diğer organlarda olumsuzluklara neden olabilmektedir. Yani sigaranın cilde zararları sadece kişiyi değil, eğer kişi hamile ise bebeğin cilt oluşumunda da çok büyük zararlara neden olmaktadır. Günümüzde yapılan araştırmalara göre sigaranın insan sağlığına zararı içerisinde cilt üzerinde de çok büyük problemlere neden olduğu kanısına varılmıştır. Günümüzde sigara içen insanlarda görülen cilt hastalıklarının ve cilt sorunlarının birçoğu içtikleri sigaralardan dolayı olmaktadır. Kimi zaman dumanın direk teması ile gerçekleşen cilt sorunları kimi zaman kişinin sigarayı direk içine çekerek kan yolu ile cilde ulaşan sigara farklı şekillerde insan sağlığı üzerinde olumsuz roller oynamaktadır. Bilindiği gibi sigara içen insanlarda cilt kanseri başta olmak üzere diğer tüm kanserlerin oluşma ihtimali daha yüksek olduğu için sigara içenler kanser risk grubu içerisinde yer almaktadır diyebiliriz. Özellikle küçük yaşta sigara içen insanlarda görülen birçok problem tabi ki sigaradan dolayı meydana gelmektedir. Kimi zaman ciltte çıkan yaralar, kimi zamanda ciltte lekelenmelerin birçoğu bu gibi durumlardan dolayı meydana gelmektedir. 
Sigaranın Cilde Zararları
 • Sigaranın cilde zararları arasında en önemlisi tabi ki ciltteki sivilce ve siyah noktalardır. Günümüzde gençler olmak üzere birçok insanda görülen siyah noktalar ve sivilcelerin sigara bir insanda aslında ortaya çıkmasının en büyük nedeni tabi ki sigaradır. Birçok insan bu durumun nasıl meydana geldiğini merak etmektedir. Aslında bu durumun açıklaması gayet basittir. İnsanların içtikleri sigaraların dumanları yüksek oranda zift ve diğer maddeleri taşımaktadır. Bu maddeler insanların cildindeki gözeneklerin çok kısa bir sürede kapanmasına ve buna bağlı olarak siyah nokta ile birlikte sivilce oluşumuna da neden olmaktadır. Bu nedenle sigara dumanının etkilerini anlamış oluruz.
 • Sigaranın cilde zararlarından bir diğeri ise erken yaşlanma belirtileridir. Özellikle uzun yıllarca içilen sigaralar kişilerde cilt kırışıklıklarına neden olmaktadır. Bu nedenle sigara ciltte erken yaşlanma sorununu karşınıza çıkarabilmektedir. Bu durumdan korunmanın tek yolu ise sigarayı tamamen bırakmaktır.
]]>
Sigara Zararları https://www.sigara.web.tr/sigara-zararlari.html Mon, 12 Nov 2018 02:59:37 +0000 Sigara zararları, günümüzde sigara Dünya Sağlık Örgütü tarafından en önemli sağlık sorunu olarak kabul edilmektedir. Giderek yaygınlaşan sigara alışkanlığının önüne geçilmek için, ülkeler çeşitli önle Sigara zararları, günümüzde sigara Dünya Sağlık Örgütü tarafından en önemli sağlık sorunu olarak kabul edilmektedir. Giderek yaygınlaşan sigara alışkanlığının önüne geçilmek için, ülkeler çeşitli önlemler almaktadır. Kamuya açık yerlerde sigara yasağı çoğu ülkede uygulanmaya başlamıştır. Sigara zararları hakkında söylenebilecek o kadar çok şey vardır ki, buna rağmen sigara bağımlılığı insanları etkilemeye devam etmektedir. Vücudumuzda solunum sisteminden, sinir sistemine, sindirim sistemine, cildimize kadar her noktaya zarar veren bu alışkanlıktan en kısa sürede kurtulmalıyız. Gerekirse bu konuda profesyonel destek almalıyız. Sigara içerek içmeyenleri bile olumsuz etkilemeye kimsenin hakkı yoktur. Bu şekilde pasif içici olmak bile sigaranın olumsuzluklarından etkilenmeye neden oluyor.

Sigara zararları nelerdir

Sigaranın zararları anne karnındaki bebekten başlar. Anne adayının sigara içmesi ya da sigara içilen ortamda bulunması, bebeğinin olması gereken kilodan % 10-15 daha düşük doğmasına, aynı zamanda zeka geriliğine yol açabilir.

Sigara tütünü içinde bulunan sayısı 4000 kadar olan zararlı maddeler akciğer kanserinden, diğer solunum sistemi rahatsızlıklarına neden olabilir. İçtiğiniz her sigara kanserin oluşmasına zemin hazırlar. Sigara alışkanlığı olan kişilerde akciğerlerin kendi savunma mekanizması bozulduğundan, enfeksiyon riski artar.

Sigaradaki karbon monoksit kanda bulunan oksijeni yok etmekte ve bu yüzden damarlarda kolesterol birikmektedir. Bu yüzden tiryakilerdeki kalp krizi riski yükselmektedir.

Sigara içenlerde yemek borusu, mide ülserleri, kanama eğilimi, kanser riski fazladır. Pankreas kanserine yakalanma riski artar. Sigara içen erkeklerde içmeyenlere göre mesane kanseri riski daha yüksektir.

Sigara Zararları

Sigara içen kişilerin parmaklarında sararma, tırnaklarında kırılma olur.

Kol ve bacak damar hastalıkları sigara içenlerde daha fazla görülür. Damarlarda tıkanıklık olduğundan, burger hastalığı nedeniyle organların kesilmesi gerekebilir.

Sigara ağız kokusuna, diş ve diş eti hastalıklarına, dişlerin kaybedilmesine, tat ve koku alma duyusunun azalmasına neden olur.

Beyin hücrelerinin kaybına, dolayısıyla hafıza kaybı nedeniyle Alzheimer, parkinson gibi hastalıklara neden olur.

Kadınlarda rahim ve yumurtalık rahatsızlığına, erken menopoza, kısırlığa yol açabilir.

Görme sorunları artar, katarakt, körlük gibi sorunlar yaşanır.

Sigara içenlerde ruhsal sorunlar, vücut yorgunluğu, stres, uyku bozukluğu gibi sorunlar daha fazla görülür.

Cinsel sorunlarda artış, iktidarsızlık, ereksiyon bozukluğu gibi sorunlar yaşanır.

Pankreastaki insülin salgılanma yeteneğini azaltarak, şeker hastalığının oluşumunu kolaylaştırır.

Sigara cilt sağlığını bozan önemli bir etkendir. Cildin erken yaşlanmasına, kırışıkların daha erken oluşmasına, cildin kurumasına yol açar.

Kronik baş ağrılarının oluşumunu sağlar. Bu yüzden sigara içmek herkes için zararlıdır. Bu yüzden sigara içmekten en kısa sürede kurtulmak gerekir. Sigara zararları konusunda yeteri kadar bilgilenmeli ve sigaradan uzak kalınmalıdır.

]]>
Sigara Bırakma Otu https://www.sigara.web.tr/sigara-birakma-otu.html Mon, 12 Nov 2018 12:37:36 +0000 Sigara bırakma otu, dediğimiz bitki aslında karabaş otu olarak adı bilinen bir bitkidir.  Diğer ismi de Fransız lavantası olarak bilinen bitki İstanbul başta olmak üzere Batı bölgelerinde yetişmektedir. Eg
Sigara bırakma otu, dediğimiz bitki aslında karabaş otu olarak adı bilinen bir bitkidir.  Diğer ismi de Fransız lavantası olarak bilinen bitki İstanbul başta olmak üzere Batı bölgelerinde yetişmektedir. Ege bölgesindeki insanlar bu bitkiyi, soğuk algınlıklarına, kış hastalıkların tedavisinde sıkça kullanmaktadır. Karabaş otu büyük çalı gibi olmayıp, kökünden çıkan birkaç dal üstünde sivri yapraklardan oluşan ve dallar uzadıkça mor çiçekler ortaya çıkmaktadır. Çiçekler ilk başlarda yeşildir. Zamanla mor çiçeğe dönüşürler ve işte o zaman toplama zamanının geldiği anlaşılmaktadır. Karabaş otu daha çok yol kenarlarında ve tepelikler de kendiliğinden oluşur. Ancak istenirse oralardan alacağımız bir kök ile bahçemizde de yetiştirebilirsiniz. Bu bitki kuru toprağı ve güneşi sever ve yaz ayları gelip çiçekleri mora dönüşünce toplanır ve kurutularak kullanılır. İşte bu bitki günümüzde insanların sağlık düşmanı olan sigaradan kurtarma çaresi olarak karşımıza çıkmaktadır. Sigaranın ne kadar zararlı olduğunu herkes bilir. Bundan dolayı bu beladan kurtulmak için herkes sigaranın insanı kendisine köle eden zehirlerinden kurtulmak ister. Ancak sigara içenler için sigarayı bırakma kolay bir olay değildir. İşte bu sigarayı bırakma otu olarak bilinen karabaş otu ile Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, sigaradan kurtulmak için bir kür hazırlamış ve olumlu etkileri görülmüştür.

Sigara Bırakma Otu
İbrahim Saraçoğlu sigarayı bırakmak isteyenlere, sigara bırakma kürü hazırlamış ve denemelerde olumlu etkiler görülmüştür. Bir tatlı kaşığı karabaş otu, bir bardak su içerisinde kaynatılarak içilir. Bu uygulamayı yemeklerden sonra günde üç defa yapılır. Bu kürü ayrıca gün aşırı da yapılabilmektedir. Her iki yöntemde de sigarayı bıraktırma da etkili olmuştur. Bu otun mucizevi bir yönü ise, saplarının çiğnenerek sigaradan kurtulmaya yardımcı olmaktadır. Eğer gün içinde su ile kaynatmaya vaktimiz olmadığında sapını çiğneyerek faydalarını görürüz. Sigarayı bıraktırmada bir başka bitki ise aslan pençesidir. Bu bitkiyi de düz ve yapraklı kısımlarını da, sigara içme isteğiniz geldiğinde çiğnendiğinde, bu istekten kurtulmuş olursunuz ve faydasını göreceksiniz. Sigaradan kurtulmak için hangi otu denerseniz deneyin, ilk önce sigarayı canı gönülden istemeli, sigarayı kafada bırakmanız gerekir.
]]>
Sigara Alkol Ve Uyuşturucunun Zararları https://www.sigara.web.tr/sigara-alkol-ve-uyusturucunun-zararlari.html Tue, 13 Nov 2018 12:08:33 +0000 Sigara alkol ve uyuşturucunun zararları, konularına ayrı ayrı değinilerek bilgiler verilecektir. Çünkü günümüzde insana en fazla zararı dokunan bu alışkanlıklardır. Bu konularda mücadele verebilmek için öncelikle zarar Sigara alkol ve uyuşturucunun zararları, konularına ayrı ayrı değinilerek bilgiler verilecektir. Çünkü günümüzde insana en fazla zararı dokunan bu alışkanlıklardır. Bu konularda mücadele verebilmek için öncelikle zararları konusunda bilgi sahibi olmak gerekir.

Alkolün zararları 
Alkolizm genetik bir hastalık olmakla birlikte birçok fazla vakada bir çok kez ve çok fazla fazla alkol/içki kullanımı sonucu olarak da meydana çıkmaktadır. Ruhsal ya da yaşamsal baskılar hastalığın meydana çıkışında mühim bir etkendir. Alkolizmin en mühim özelliği hastanın bir çok kez ve gittikçe fazlalaşan miktarlarda alkol/içki tüketmesidir. Alkolizm, kişiye hem bir ruhsal hem bir de fizyolojik zarar vermektedir. Alkolün fizyolojik tesirleri en fazla fazla kardiovasküler sistemde, siniri sisteminde ve böbreklerde görülmektedir ve alkolizm iyileştirme edilmediği vakit bu rahatsızlıklar ölümcül olabilmektedir. Alkolik model yaşamını sürdürmek çok fazla kolay değildir, beden ıstırap içindedir. Alkolün kalbe çok fazla zarar verdiği bilinmektedir. Bir alkolik yalnızca kalp hastalığına yakalanma rizikosu yaşamaz, alkol/içki kalbe doğrudan zarar da verebilir.  Genellikle, alkolizm, lipid düzeyinin çok yükselmesiyle oluşacak damar tıkanıklığı, kalp krizi ve erken ölümle sonuçlanır. Eğer alkolizm iyileştirme edilmezse, hasta kalp hastalıkları sebebinden kocaman bir olasılıkla yaşamını kaybedecektir. Aşırı alkol kullananlarda, beden vitaminsiz kalacak ve özellikle B vitaminin yoksunluğundan meydana gelen sağlık sorunları başlayacaktır. Alkol/içki tüm zihin fonksiyonlarına zarar verecektir Yapılmış vaziyette olan tüm beyin hücreleri araştırmaları, alkoliklerin beyin hücresinin, normale nispeten çok fazla ek olarak çabuk bir olarak yok meydana geldiğini, üstelik  " hücre deposunun "  her geçen gün tamamı ile boşaldığını meydana koymuştur. Bu vaziyette maalesef, hastanın anında hemen tüm zihinsel etkinlikleri durmaktadır.  
Sigara Alkol Ve Uyuşturucunun Zararları 
Tıbbi neticeleri
 • Karaciğerin harap olması   
 • Kardiyomiyopati  (kalp büyümesi)
 • Anemi
 • Yüksek tansiyon   
 • Trombositopeni ( pıhtılaşma imkanı sunan hücrelerde azalma)   
 • Miyopati    
 • Kanser   
 • Teratojenite (anne karnındaki bebekte anormallikler)   
 • Pankreatit  
 • Pnömoni ( zatürree )   
 • Merkezi siniri sistemi bozuklukları (retrobulbar nörit, ve bunaması, serebeller atrofi )  
Uyuşturucunun zararları
 
Uyuşturucuların kullanılması tutum değişikliklerinde ve bünyedeki emarelerde kendisini gösterebilir. Bununla birlikte bu işaretler kesinlikle delil sayılmazlar. Uyuşturucunun kullanılmasında kesinlikle delil vaziyette olan bünye emaresi enjeksiyonda (özellikle eroinde) görülür. Ek olarak çok fazla kol ve bacak damarları süresince olmak üzere, bağımlının tüm vücudunda iğne izleri vardır. Şunlar sivrisineğin soktuğu yerlere alternatif ve büyük ihtimal iltihaplıdır.Tabi nasıl iyileştirme gören hasta olanların vücudunda da iğne belirtilerinin bulundukları unutulmamalıdır. Kullanılan uyuşturucunun cinsine ve kullanma şekline yönelik değişim gösteren aletler.

Sosyal neticeleri 
 
Alkolizm ilerleyen bir hastalıktır. İlk en başta alkoliğin etrafındaki bireyler onun içmesinden çok fazla fazla etkilenmezler. Fakat, birey gittikçe fazlalaşan miktarlarda ve sıklıkta alkol/içki kullanmaya aynı ritimde devam edeceği ve genellikle muayene kaybı yaşayacağı amaçlı tüm ilişkileri ve toplumsal hayatı berbat bir olarak etkilenecektir. Hastalığın ileri dönemlerinde sızıncaya denli içen ya da erken kalkar kalmaz içmeye başlayan birey, işine gidemeyecek ve bitiminde işini kaybedecektir. Kontrol kaybına ilişkili model, alkolikler çok fazla fazla talihsiz kaza yaparlar.  
 
Sigaranın]]> Sigara Baş Ağrısı Yaparmı https://www.sigara.web.tr/sigara-bas-agrisi-yaparmi.html Wed, 14 Nov 2018 10:54:30 +0000 Sigara baş ağrısı yapar mı, Günümüzde sigaraya ulaşmanın çok kolay olmasına bağlı olarak sigara tüketiminin artması, belki yüzlerce amansız hastalığın artmasına ve bu insanların büyük bir çoğunluğunun hayatına kayb Sigara baş ağrısı yapar mı, Günümüzde sigaraya ulaşmanın çok kolay olmasına bağlı olarak sigara tüketiminin artması, belki yüzlerce amansız hastalığın artmasına ve bu insanların büyük bir çoğunluğunun hayatına kaybetmesine neden olmaktadır. Bu yönden bakıldığında sigarayı bir kitle imha silahı olarak bile tanımlamak hiç de abartı olmaz. Üstelik sigara diğer kitle imha silahları gibi hemen değil, en şiddetli acılara maruz kalarak, kısacası sürünerek öldürür.
sigaranın bahsettiğimiz  zararlarının en hafifi olabilecek etkisini ise, baş ağrısı olarak tanımlayabiliriz.

Sigara her türlü hastalığın sebebi olarak gösterildiği gibi baş ağrısının birebir sebebi olmasa bile migren gibi rahatsızlıkların ataklarını tetiklediği, bir çok migren hastası tarafından teyit edilmektedir. Migreni olan kişilerin sigar içmesi veya migreni olan kişilerin yanında sigara içilmesi, sigara beyin damarlarını daralttığı için tetikleyici olabilir.

Sigara Baş Ağrısı Yaparmı
Ayrıca kötü kokulara hassasiyeti olan kimseler, sigara kokusundan rahatsız olarak baş ağrısına neden olduğu bilinmektedir. bu durumda baş ağrısı yaşayan kimsenin derhal temiz havaya çıkarılması ve sigara kokusunun olduğu ortamdan uzaklaştırılması gerekir.

Sigara bağımlısı olan kimselerin büyük bir kısmında, oruç veya başka bir sebepten dolayı uzun süre sigara içemedikleri takdirde, yaşadıkları yoğun stres nedeni ile dayanılmaz şiddette baş ağrıları ile karşı karşıya kalabilirler. Oruç olduğu için sigara içemeyen kimse, bir kaç gün sonra bu duruma alışacaktır ve baş ağrısı sorun olmaktan çıkacaktır.
]]> Yapay Sigara https://www.sigara.web.tr/yapay-sigara.html Wed, 14 Nov 2018 18:07:54 +0000 Yapay sigara, sigara alışkanlığından insanları kurtarmak için yapılan ve mucize sayılan bir icattır. Elektronik sigara adı verilen yapay sigara ilk çıktığı zamanlarda, çok satmış ve çoğu kimsede sigarayı bıraktırmada ya Yapay sigara, sigara alışkanlığından insanları kurtarmak için yapılan ve mucize sayılan bir icattır. Elektronik sigara adı verilen yapay sigara ilk çıktığı zamanlarda, çok satmış ve çoğu kimsede sigarayı bıraktırmada yardımcı olmuştur. Elektronik sigara 3 bölümden oluşmaktadır. Bu üç bölüm ağızlık ve içinde tütün alkoliği bulunan kartuş, mikroçip ve atomizasyon odası, ışık yayan diyot ve lityum pilden oluşmaktadır.  Bu yapay sigaradan bir nefes çekildiği zaman atomizasyon odasında, mikroçip ile çalışan ultrasonik pompa soğuk dumana benzer bir buhar oluşturmaktadır. Bu buhar kartuşlardan geçerek, kartuşun içindeki tütün alkoliti alarak ciğerlerimize dolmaktadır. Bu arada pilin ucunda bulunan ışık sigara ateşi gibi yanıp sönerek aynı sigara içiliyormuş gibi bir ortam oluşturur. Yapay sigara, sigaradan kurtulmak isteyen, fakat  sigara içemedikleri zaman nikotin yoksunluğu belirtileri gösterenlere yardımcı olmak için üretilmiştir. Aslında bu yapay sigara nikotinli sakızlardan ve nikotin bantlarından çokta farklı olmayan bir sistem. Sigarayı bırakmak için ilk önce çok istemeli ve bu tür araçlardan yardım alınmalıdır.

Sigaraya bağımlı olmanın tek maddesi nikotindir. Sigaraya başlayan bir kişi belli bir zaman sonra sigara içtikçe içesi gelir ve aynı eroinman veya alkolikler gibi içmeden yapamaz hale gelmektedir. İstense de sigarayı bırakamaz duruma gelmekte ve nikotin yoksunluğu belirtileri olan, aşırı sinirlilik, uykusuzluk, çarpıntı, karamsarlık, huzursuzluk ve iştah artışı gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bu noktada yapay sigara, diğer nikotin maddesi içeren ürünler gibi vücudun nikotin eksikliğini tamamlayarak, nikotin eksikliği belirtilerini ortadan kaldırarak kolay şekilde sigarayı bıraktırmaktadır. Son zamanlarda çıkan zararsız sigara gibi reklamlar ise tamamen yanlıştır. Yapay sigara, normal sigara kadar olmasa da zararı bulunmaktadır. Nikotin salgılayan bu alet, kullanan içinde zararlı, çevresinde bunu soluyana da zararı bulunmaktadır. Yapay SigaraNikotin maddesi böcek öldürücü olan bir maddedir. Yüksek dozda alınan nikotin maddesi kusma, titreme, havale, bulantı ve hatta ölüme kadar gidebilen çok tehlikeli bir maddedir. Yapay sigaranın bir tehlikesi de zararsız diye reklam yapılarak satılan yapay sigaralar, hiç içmeyenleri de zararsız diyerek nikotine bağımlı hale getirebilirler. Böylece yapay sigara sigara başlama sebebi de olabilmektedir. Yapay sigaranın zararlarından bir tanesi de kapalı mekanlarda içilip, içilmemesi gerektiğinden dolayı yaşanan tartışmalar insanları da huzursuz etmektedir. Yapay sigaranın ekonomik zararı da, bir defa almakla bitmemektedir. Yapay sigaranın içinde tütün alkoliti olan kartuşları zamanla bitmekte ve yenisi alınması gerekir. Yapay sigaranın faydasını görmek için, öncelikle ve daima sigara bırakma isteği kafamızda olmalı ve canı yürekten bu zehirden kurtulma isteğimizdir. Sigara bırakma isteği olmadıktan sonra, hangi ürünü kullanırsanız kullanın hiç bir ürünün faydasını göremezsiniz. İlk önce kendiniz, sonra aileniz ve sevdikleriniz için sigarayı bırakmanız lazım.
]]>
Aç Karnına Sigara İçmek https://www.sigara.web.tr/ac-karnina-sigara-icmek.html Thu, 15 Nov 2018 03:17:59 +0000 Aç karınına sigara içmek, Sigara içenler yada sigara tiriyakileri sabah kalktıklarında hemen sigara içmeleri kanser olma riskini daha çok artırıyor hemde  akciğerlerin kanserine yol açıyor. Bunun yanında aç
Aç karınına sigara içmek, Sigara içenler yada sigara tiriyakileri sabah kalktıklarında hemen sigara içmeleri kanser olma riskini daha çok artırıyor hemde  akciğerlerin kanserine yol açıyor. Bunun yanında aç karnına sigara içmek boyun kanseri ve beyin tümörü oluşumu riskini artırıyor. İnsanlar sabah uyandıktan sonra ilk yarım saat veya bir saat arası içilen ilk sigaranın akciğer kanseri yapmasını sağlıyor. Aç karnına içilen sigara çok tehlikeli oluyor. Özellikle akciğer olmak üzere bütün organları etkiliyor. İnsanların çoğu bunları bildiği halde aç karına sigara içmeye devam ediyolar. İnsanlar sigara içtikleri zaman bağımlılık yapmasını sağlayan nikotin ve bir çok zehri içerisinde bulunduruyor.

Doktorlar sigaranın kansere yol açmaması için sigarayı tamamen bırakılmasını söylüyorlar. Ama sigarayı bırakamayan tiriyakiler en azından uyanır uyanmaz aç karnına sigara içmemeleri gerekiyor. Çünkü aç karnına içilen sigara kanseri daha çok tetikliyor. Bu yüzden sigara içenler önce kendilerini sonra ailelerini düşünüp sigarayı bıraksınlar. Ramazan aylarında uzun süre aç kalıp oruç tutulduktan sonra iftar vakti aç karnına sigara içmek ve orucu sigara ile açmak doktorlar tam olarak bir ölüm tehdidi olduğunu söylüyorlar. İnsanlar saatlerce aç kalıp ve aç karnına içilen o ilk sigara bir kalp krizini  riskini on kat daha attırıyor. Bu yüzden sigara içenlerin ve tiriyakilerin bu aya özel olarak uyarmak gerekiyor. İnsanlar bütün gün boyunca oruç tutuyor ve vücudundaki organlar ve hücreler besin bekliyor. Bu yüzden orucu sigara ile sakın açmayın. Orucu sigara ile açmak hücreleri ve organları çok yoğun bir zehirle karşılıyorlar ve bu durumda kan pıhtılaşıyor, damarlar tıkanıyor ve kalp krizi riskini arttırıyor. Yani ani ölümlere yol açıyor. Sigara içen insanların 55 yaşın altında olan insanların görülen ani kalp ölümlerin sebeplerinin çoğunluğu sigaranın yüzünden oluyor.  Sigara triyakilerine ve sigara içenlere ramazan ayında sigarayı bırakmalarının daha kolay olucağını söylüyolar. Orucu yemek ile açın ve sigarayı yemek yedikten 25 ile 30 dakika sonra için aç karnına sigara içmekten daha iyidir.

Aç Karnına Sigara İçmek
Aç karnına sigara içen insanlar sindirim sistemi kanaması geçiriyorlar. Mide de ve bağırsaklarda kanama oluşup hastalığa yol açıyor. Aç karnına içilen sigara yüzünden oluşan kanamalar mide ülserine yol açıyor. On iki parmak bağırsağı haratsızlığına yol açıyor. İnsanlar aç karnına sigara içtiğinde mide de olumsuz etkiler oluyor. Sigara mide asidi, pepsin salgılanmasını ve mide hareketlerini arttırarak olumsuz etkiler yapıyor. Eğer insanların midesinde ülser varsa aç karnına sigara içmeye devam ederlerse mide de yaralar ciddileşir. Mide kanaması aç karnına içilen sigara yüzünden oluyor. 
]]>
Sigara Çeşitleri https://www.sigara.web.tr/sigara-cesitleri.html Thu, 15 Nov 2018 10:23:54 +0000 Sigara çeşitleri, tütünün belli ölçülerdeki bir  kağıda sarılarak yapıldığı bir çeşit keyif verici maddedir. Sağlığa bir çok zararı bulunduğu kanıtlanmış olsa da çok tüketilmesi sebebiyle bir Sigara çeşitleri, tütünün belli ölçülerdeki bir  kağıda sarılarak yapıldığı bir çeşit keyif verici maddedir. Sağlığa bir çok zararı bulunduğu kanıtlanmış olsa da çok tüketilmesi sebebiyle bir çok marka ve çeşitleri çıkmıştır. Nikotin oranı az olan ligt, hafif ve ince sigarlar, bayanlara özel sigara çeşitleri sigara firmaları tarafından üretimdedir. Eskiler tütün tabakasından direk tütünü küçük kağıtlara sarıp içerlerdi. Lakin günümüzde geniş bir tekele sahip olan sigaranın onlarca markası ve çeşidi vardır.  

Sigara Çeşitleri

Sigara çeşitleri:

 • Maltepe kısa,
 • Maltepe gold yumuşak paket
 • Yeni harman uzun yumuşak paket
 • Meltem mentollü
 • Tekel 2001 kısa soft,
 • Bahar kırmızı uzun yumuşak paket
 • Tekel 2000 mavi kısa kutu
 • Tekel 2000 kırmızı kısa kutu
 • Samsun uzun yumuşak
 • Samsun kısa yumuşak kutu
 • Samsun 216 kısa kutu
 • Samsun 216 kısa yumuşak paket
 • Lark blue rec kısa
 • Marlboro kısa gold
 • Bond Street kısa blue
 • Muratt line kutu
 • Marlboro black kısa kutu
 • Marlboro menthol kısa
 • Lark blue uzun
 • Tekel 2001 kısa maron kutu
 • Tekel 2001 maron yumuşak kutu
 • Bond uzun adet, Lark ksb kısa
 • Bond Street kısa red
 • Lark 100 uzun
 • Lm blue mark ksb
 • Lm sılver mark
 • Chesterfıeld kısa
 • Chesterfıeld blue kısa
 • Lm kısa süper lıght
 • Lm uzun adet
 • Lm kısa adet
 • Lm red mark
 • Parliament uzun adet
 • Parliament kısa adet
 • Parliament aqua kısa
 • Murattı rosso ks normal
 • Murat light kısa tone
 • Wiston uzun kutu
 • Wiston White box
 • Marlboro uzun
 • Marlboro kısa
 • Marlboro gold kısa box
 • Marbolo gold uzun
 • Marlboro kısa fsb
 • Lm kısa light adet
 • Camel kısa box adet
 • Salem kısa box menthol green
 • Ld kısa kırmızı
 • Ld blue kısa
 • Ld slims lodos denizcisi
 • More kısa kırmızı kutu
 • Wiston kısa kutu code
 • Wiston kısa kutu classic
 • Wiston kısa kutu classic soft
 • Wiston kısa kutu blue light
 • Wiston kısa kutu silver süper
 • Monre carlo uzun adet
 • Monte carlo kısa kutu red
 • Monte carlo kısa kutu blue
 • Camel kısa soft paket
 • Wiston blue slims ince
 • Monte carlo night blue kısa
 • Davidoff  kısa adet
 • Davidoff kısa ince
 • Davidoff gold kısa
 • Biance mor ince adet
 • Biance pembe ince adet
 • Polo blue slims
 • Westsilver gri kısa adet
 • West ice
 • Polo silver slims
 • Klasik gold, West kısa
 • West uzun
 • Winner süper slims
 • Winner premiun slims mavi
 • Winner slims dore
 • Vigor ocean blue
 • Hd altın yaprak slims
 • Hd blue kısa box
 • Hd blue slims
 • Klasik 100s uzun
 • Klasik ks kısa
 • Viceroy navy special ks
 • Viceroy ruby ks
 • Viceroy ruby kırmızı uzun
 • Viceroy füme  süper light
 • Vicero navy ks
 • Pall mall sun ks kırmızı
 • Kent silver gri
 • Kent sonic blue
 • Kent black kutu
 • Tekel 2001 kısa mavi
]]>
Sigara İçen Annenin Karnındaki Bebek https://www.sigara.web.tr/sigara-icen-annenin-karnindaki-bebek.html Thu, 15 Nov 2018 11:29:38 +0000 Sigara İçen Annenin Karnındaki Bebek, Her geçtiğimiz gün sigara yüzünden meydana gelen hastalıklara bir yenisi daha ilave ediyor. Sigaranın zararlarını hemen hemen duymayan, bilmeyen kalmadı. Bu zararlar, anne karnındak
Sigara İçen Annenin Karnındaki Bebek, Her geçtiğimiz gün sigara yüzünden meydana gelen hastalıklara bir yenisi daha ilave ediyor. Sigaranın zararlarını hemen hemen duymayan, bilmeyen kalmadı. Bu zararlar, anne karnındaki bebeği de olumsuz etkiliyor. Çocuğun sigaradan etkilenmesi daha gebeliğin ilk haftası ile başlıyor. Anne adayı sigara bağımlısı ise hamile meydana geldiğini öğrenir öğrenmez sigarayı bırakması gerekmektedir. Üstelik anne adayının hamile kalmadan önce sigarayı tamamen bırakarak düşük yapma riskini azaltabiliyor ve annenin bedenen sıhhati ile doğru orantılı olarak sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmesini sağlıyor. Az kiloda çocuk doğurma, erken doğum, plasentanın bulunduğu yerden erken ayrılması, ani çocuk ölmesi sendromu ve okul çağında kötü performans sigaranın zararlarından sadece bazıları. 

Sigaranın anne karnındaki bebeğin solunum sisteminde yapısal oluşumuna ve işlevini olumsuz etkilediği ve daha dar hava yollarının oluştuğu biliniyor.  Bu etkiler bilhassa kız bebeklerde daha fazla. Oksijenin hayata tutunmaya çalışan bir fetus için ne kadar mühim olduğu da tartışma götürmez bir hakikat. Anne karnında sigara ile karşılaşan çocukların doğduklarında wheezing ve astım olma riski de çok yüksek. Bu çocuklarda hayatlarının ilk senelerinde, bronşiolit ve bronşit gibi hastalıklarla karşılaşmadan bile, akciğerin görevinde azalmalar gözlenir.  Sigaranın içerisinde bulunan 3 binden fazla kimyasalın fetus üzerine etkileri kesinlikle bilinmiyor. Bu kimyevi maddelerin 3 tanesi Nikotin, karbonmonoksit ve siyanid üstünde daha çok araştırma yapılmış. Nikotin güçlü bir damar büzücü ajan olarak tanımlanıyor ve rahme giden kan akımını azaltıyor. Nikotin başta gelişim geriliği olmak üzere kanın
oksijen taşıma özelliğini azaltmak benzeri etkiler gösteriyor. Düşük doğum kilosu nedenlerinin yüzde 20 - 30'unun annenin sigara kullanımına bağlı olduğu tahmin ediliyor. Genel anlamda sigara kullanan annelerin bebekleri 200 - 250 gr daha az ağırlıkta ve 1 cm daha kısa doğuyorlar. Ayrıca doğum kilosu düşük meydana gelen bebeklerin kronik bir hasta olma ve doğumdan sonraki ilk 1 ay içinde ölüm riski 40 kat çoğalmaktadır. 

Sigara İçen Annenin Karnındaki Bebek
Anne Sigara İçiyorsa:
 • Düşük yapma riski daha çoktur 
 • Erken doğum olasılığı daha çoktur .
 • Bebeğin karnındayken ölmesi ve gebeliğin sonlanması tehlikesi yükselir .
 • Anne karnında yeterince gelişim gösteremediğinden bebeğin doğum kilosu ve boyu daha düşüktür. 
Anne Karnındaki Sigaraya Maruz Kalmış çocukların ilerde büyük sıkıntılar bekler. En başta bronşit olmak üzere kronik solunum yolları ve akciğer hastalıklarına yatkınlık, Kalp-damar rahatsızlıklarına yatkınlık, başta akciğer olarak kansere yatkınlık, Hiperaktivlik, dikkat noksanlığı, heceleme ve okuma zorluklarının daha çok yaşanması, Entellektüel gelişimde yetersizlik ve bir takım tutum bozukluklarının daha sık görülmesi gibi birçok sorun ortaya çıkar. Doğum ağırlığındaki düşüş ve sigaranın diğer etkileri ile içilen sigara sayısı arasında direkt bir bağlantı bulunmamaktadır. Başka Bir Deyişle çok yaygın meydana gelen, "5 sigaranın bir zararı yoktur " inancı tamamiyle yanlıştır. Sigaranın zararları ilk sigaranın içiminden başlar. Tiryaki olan annelerin çocukları şişman oluyor. Hamileliği esnasında sigara içen annelerin çocuklarının, yaşamın ilerleyen safhalarında şişmanlığa maruz kalma olasılıkları diğerlerinden 3 kat daha çok. Japonya'da bilim adamlarının yaptığı araştırmada, sigara tiryakisi annelerin çocuklarının rahimde yeteri kadar gıda alamadıkları ortaya çıktı. Araştırmada bununla birlikte, hamileliği esnasında kahvaltı yapmayan annelerin çocuklarının kilolu olma ihtimallerinin de 2.4 kat fazla olduğu saptama edildi. 

]]>
Emzirirken Sigara İçmek https://www.sigara.web.tr/emzirirken-sigara-icmek.html Thu, 15 Nov 2018 18:19:17 +0000 Emzirirken Sigara İçmek, Sigara, bebeklerin büyümelerini etkiliyor, solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskini çoğalıyor. Gerek anne sütünden gerekse pasif yoldan sigaranın tesirlerine maruz kalan bebeklerin anne sütüyle Emzirirken Sigara İçmek, Sigara, bebeklerin büyümelerini etkiliyor, solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskini çoğalıyor. Gerek anne sütünden gerekse pasif yoldan sigaranın tesirlerine maruz kalan bebeklerin anne sütüyle beslenmesinin zararlardan koruduğu açıklandı. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimler Enstitüsünde Gonca Yılmaz tarafından yapılmış olan doktora tezi çalışmasında, sigara içilmesinin, anne sütüyle beslenen ve beslenmeyen bebeklerin büyümelerine, enfeksiyon sıklıklarına ve bir takım antioksidan özellikli vitaminlerin serum düzeyleri üzerine tesiri açıklandı. Dr. Sami Millet Çocuk Hastanesinde 6-7 aylık 254 bebek üstünde yapılmış olan bilimsel çalışmada annelere, beslenme, sigaranın tesirlerine maruz kalma ve enfeksiyon hikayeleri sorulan bebeklerin baş etrafları, boy ve beden ağırlıkları, serum vitamin A, E, C seviyeleri ölçüldü. Sigaranın tesirlerine maruz kalan bebeklerde anne sütünün büyümeyi pozitif yönde etkilediği, serum vitamin düzeylerini artırdığı ve enfeksiyonlara karşı koruduğu tespit edildi. Bebek yer alan evlerinde sigara içiminin engellenmesi gerektiği kaydedilen araştırmada,  bunun olası olmadığı vaziyetlerde ise sigaranın zarar veren etkilerinden muhafaza etmek amaçlı bebeğin anne sütü ile beslenmesinin gerektiği vurgulandı. Yapılan araştırmada bebeklerin yalnızca %35'inin sigaranın tesirlerine hiç maruz kalmadığı belirlenirken, yüzde 6'sının yalnızca anne sütü yöntemiyle, %46'sının pasif olarak, %13'nün ise hem anne sütü hem pasif olarak sigaradan etkilendiği belirtildi. Bebeklerden yalnızca anne sütü ile beslenenlerin oranının yüzde 48 meydana geldiği saptama edilen araştırmada,  bebeğe mama veren annelerden sigara içenlerin, sigara içmeyenlere oranla 4 kat daha çok meydana geldiği anlaşıldı. Sigara içen annelerin bebeklerinin doğum ağırlıkları ve doğumun haftasında, sigara içmeyen annelerin bebeklerine göre belirgin olarak düşük meydana geldiği,  bebeklerin 6. ayda büyümelerine bakıldığında, sigara içen grupta bebeklerin ağırlık ve baş etraflarının başka gruptan belirgin olarak düşük meydana geldiği da ortaya çıktı.  

Emzirirken Sigara İçmek
Evde gün içerisinde içilen sigaranın toplamda sigaranın sayısı ve bebeklerin ağırlık, baş çevresi ve kotinin-kreatinin seviyeleri arasında bağlantı meydana geldiği anlaşılan araştırmada, annenin doğumdan sonra da sigara içmesinin bebeğin ağırlığını azaltıcı yönde etki yaptığı saptama edildi. Sigara içen annelerin bebeklerinde, sigara içmeyen annelerin bebeklerine oranla 229 gram daha düşük ağırlıklı meydana geldiğini saptama edilirken, bebeğin anne sütü ile beslenmesinin bebeğin ağırlığını artıran yönde etki eden mühim ve bağımsız bir etken olarak bulunduğuna işaret edildi. Anne sütüyle beslenen bebeklerin anne sütü almayanlara göre 336 gram ağır meydana geldiği gözlendi. Bebeğin, anne sütü alıyor meydana gelmesinin ise beden ağırlığı ölçümlerinde meydana geldiği benzeri bağımsız olarak bebeğin baş çevresi ve boy gelişmesini pozitif yönde etkilediği, anne sütü alan bebeklerin almayanlara göre baş etrafının 0, 83 santim kapsamlı, boyunun da 0 ,193 santim daha uzun meydana geldiği açıklandı.Sigara içen annelerin bebeklerinde içmeyenlere göre orta kulak iltihabi, üst ve alt solunum yolu rahatsızlığı riskinin fazla meydana geldiği belirlenen araştırmada, annenin sigara içmesi halinde bebekte orta kulak iltihabı riskinin 2,9 kat,  üst solunum yolu enfeksiyon riskinin 8, 2 kat, alt solunum yolu hastalıkları riskininde 15,3 kat da fazla meydana geldiği açıklandı. Anne ve babanın sigara içmesinin, orta kulak iltihabı riskini artırdığı belirlenen araştırmada, bebeğin anne sütü almasının bu riski belirgin biçimde azaltığı ortaya çıktı. Anne - baba dışında evde sigara içen başkalarının bulunmasının alt solunum yöntemini riskini 40,3 kat artırdığı saptanan araştırmada, bebeğin anne sütü almasının alt solunum yolu rahatsızlığı riskini 3,3 kat azalttığı da açıklandı.
]]>
Astım Sigara https://www.sigara.web.tr/astim-sigara.html Fri, 16 Nov 2018 13:29:41 +0000 Astım Sigara, solunum yollarındaki aşırı duyarlılık sebebi ile bronşların dıştan gelen etmenlere de bağlı olarak iltihaplanması ve daralmasına sebep olan bir solunum yolları hastalığı olan astım öksürük, göğüste darl Astım Sigara, solunum yollarındaki aşırı duyarlılık sebebi ile bronşların dıştan gelen etmenlere de bağlı olarak iltihaplanması ve daralmasına sebep olan bir solunum yolları hastalığı olan astım öksürük, göğüste darlık, sıkışma hissi, nefessiz kalma, nefes alıp verirken göğüsten hırıltıya benzer ses gelmesi, göğüste tıkanıklık ile kendini gösteren bir hastalıktır.Astımlı hastalarda sigara içmek astım krizlerinin sıklığını arttırdığı gibi semptomları da arttırmaktadır. Bu durum sigara içilen ortamlar da bulunan kişilerin de etkilenmesine sebep olmaktadır. Sigara bronşları tahriş ederek alerjenlerin hava yoluna girmelerini kolaylaştırmaktadır. Bu durum astım gelişme riskini fazlalaştırmak tadır. Bundan dolayı astım hastalarının sigara içmeyi sürdürmeleri çok daha ciddi sonuçlar doğurmaktadır. Ayrıca içilen her bir sigara vücudun bağışıklık sistemini etkilediği için hastalıklara karşı direnç azalmaktadır. 

Astım Sigara
Astım sigara; Sigara içmek süreklilik  arz eden hava yolu iltihabına yol açmaktadır. Sigara çok miktarda toksik, kanserojenik madde bulundurur, bu neden ile bronşiyal hücrelerde kısa ve orta dönemde hasara neden olmaktadır.  Biyolojik ve moleküler mekanizmalar değişik yollardan ancak birlikte hareket ederek hasara neden olmaktadır.Sigara içilen ortamlarda bulunan fakat sigara kullanmayan kişilered pasif sigara içicisi denmektedir. Pasif sigara içicisi olmak özellikle çocuklarda astım görülme sıklığında artma ve bununla birlikte öksürük, hırıltı, bronşit, bronşiolit, pnömoni görülme sıklığında artma, akciğer fonksiyon testlerinde bozulma görülebilmektedir. Pasif sigara içimi ile astım görülme sıklığı ve ağırlığında artma saptanırken ataklar da daha sık görülmektedir. Bu nedenle acil servise başvuru sıklığında da artış gözlenmektedir (30,31). Bu riskler özellikle erken yaşlarda ailenin sigara içimi ile çok ilişkilidir.
]]>
Nikotinsiz Sigara https://www.sigara.web.tr/nikotinsiz-sigara.html Fri, 16 Nov 2018 15:58:02 +0000 Nikotinsiz Sigara, bağımlılık yapan sigaralar ile tütün ürünlerinin çoğunda yer alan kimyevi nikotin maddesini bırakma konusunda en güzel yaklaşım, nikotinsiz sigaralar şeklindeki ürünlere yönelmek olacaktır. Bu alterna Nikotinsiz Sigara, bağımlılık yapan sigaralar ile tütün ürünlerinin çoğunda yer alan kimyevi nikotin maddesini bırakma konusunda en güzel yaklaşım, nikotinsiz sigaralar şeklindeki ürünlere yönelmek olacaktır. Bu alternatif, ansızın sigara bırakma yönteminden çok daha oldukça başarılı bir biçimde nikotin bağımlılığını yok eder. Nikotinsiz sigaralarda çeşitli tatlarda kartuş ve  sıvı vardır fakat nikotin bulunmaz ve bunar çoğunlukla, 0 mg kartuşlar halinde satılır. Nikotinsiz sigaraya hüküm verdiğinizde, netice almak için sabretmeniz gerek, sonuçta nikotin bağımlılığından kurtulabilirsiniz. Nikotinsiz sigaraları yalnızca üç gün kullandıktan sonra vücudunuzun güçlendiğini ve duyularınızın yenilendiğini fark edeceksiniz. Bir ay sonra ise adeta bundan önce hiç nikotin kullanmamış gibi olacaksınız ve nikotin bağımlılığından kurtulacaksınız. Nikotin içeren klasik sigaraları içmeden de bağımlılık ve yan tesir riski olmadan sigara içebilirsiniz. Nikotinsiz  sigaralar,  kamu binaları ve özel kurumlarda başkalarını riske atmadan dumansız alan kaidelerini atlatmak için harikadır. Nikotinsiz buhar, hiç kimseyi nikotine maruz bırakmaz. Dolayısı ile, içici için en az, çevresindekiler için ise sıfır risk yer almaktadır. İçici için en az risk dememizin sebebi, içinize çektiğiniz buharın artık tıbbi olarak olması gerektiği kadar incelenmemiş olmasıdır. Fakat tütün ürünlerinde meydana geldiği benzeri çevrenizdekilere kayıp verme riski yoktur. Bununla Birlikte geriye leke veya koku kalmadığı için çevrenizdekiler, nikotinsiz sigara içildiğinin farkına dahi varmayacaktır. 

Nikotinsiz Sigara
Nikotinsiz elektronik sigaralar, önce defa sigara içmeyi denemek isteyenler ile nikotine bağımlı olmadan sigara kullanımı isteyenler için idealdir. İlk defa sigara içmeyi denemek istiyorsanız, nikotinsiz sigaralar, nikotinin sebep olduğu yan etkiler olmaksızın bu tecrübesi yaşamanıza destekçi olur. Nikotin,  merkezi öfke sistemini ve kardiyovasküler sistemi orta seviyede uyarır ve kan damarlarında basınç nedeniyle gerginliğe, kan basıncı ve kan yağı düzeyinde artışa sebep olur. İster önce sigara deneyiminiz olsun, isterse itinalı bir içici olun, nikotinsiz sigara içerken bu kuvvetli madde konusunda endişelenmenize gerek yok. Nikotinin sebep olduğu bağımlılığa maruz kalmayacağınız için istediğiniz zaman nikotinsiz sigarayı bırakma bağımsızlığına sahipsiniz. Nikotinsiz sigara çeşitli yollarla kullanılabilir. Hepsinin de ayrı bir avantajı var. Sıvıyla birlikte sigara, elektronik nargile veya vaporizatör kullanabilirsiniz. Nikotinsiz sigara içmenin en rahat yöntemlerden biri sigaradır, çünkü bu ürünler tek kullanımlıktır ve nikotinsiz ve leziz 500 soluk sağlar. Elektronik nargile, tahmini 800 soluk ile tatlı ve meyveli buhar deneyini yaşatır, yanınızda taşıması da kolaydır. Vaporizatör, tekrar şarj edilebilir batarya ile çalışır ve yoğun buhar dumanıyla daha geleneksel bir sigara tecrübesi sunar. Bunların boyları,  büyüğe doğrudur.  Küçük olmaları ve piyasaya bundan önce sunulmuş olmaları amacıyla elektronik sigaralar, birinci nesil model olarak tanınır. Nargile, orta büyüklüktedir ve ikinci nesil modeldir. Son olarak, üçüncü nesil cihazlar olan vaporizatörler vardır. Bunlar daha büyüktür ve soluk alıp verirken daha kocaman buhar üretir. Bu ürünlerin hepsi HaloCigs markasında nikotinsiz versiyonuyla olabilir. Nikotinsiz sigaralar, nargile ve vaporizatörler, geleneksel sigaralara çok benzemektedir fakat bağımlılık yaratan nikotini içermemektedir. Kuvvetli tatlar ve yoğun buharı yine tadabileceksiniz. Deneyiminiz, nikotinin olmaması amacıyla yoksun olmayacak. Hasta Kişi olmaktan veya birkaç saat inde tekrar sigara içe talebi duymaktan korkmadan, istediğiniz yer ve sürede sigaranızı kullanabilirsiniz.  Nikotinsiz sigaralar,  çok neşeli bir deneyim sunuyor, niye denemeyesiniz ki İster yeni başlayan veya profesyonel bir içici, isterse sigarayı bırakmaya çalışan biri olun; nikotinsiz  sigara, nargile veya vaporizatörlerle y]]> Alkol Ve Sigaranın Zararları https://www.sigara.web.tr/alkol-ve-sigaranin-zararlari.html Fri, 16 Nov 2018 18:22:06 +0000 Alkol Ve Sigaranın Zararları, Sigara ve alkol kullanımı insan ve toplum sağlığını olumsuz etkilemektedir. Sigaradan en fazla etkilenen organ akciğerler olmaktadır. Sigara kullanımı kan dolaşımını olumsuz etkiler ve k Alkol Ve Sigaranın Zararları, Sigara ve alkol kullanımı insan ve toplum sağlığını olumsuz etkilemektedir. Sigaradan en fazla etkilenen organ akciğerler olmaktadır. Sigara kullanımı kan dolaşımını olumsuz etkiler ve kalp krizi riskini arttırmaktadır. Kanın oksijen taşıma kapasitesinde azalma gerçekleştirir. Çeşitli organların kansere yakalanmasını kolaylaştırır. Uyku düzeninde bozulma meydana getirir, görme bozuklukları ve duyma bozukluklarına yol açabilir. Sigara içmeyen kişiler, sigara içilen ortamlarda bulunduklarında sigara dumanından zarar görürler. Sigara kullanmak aile ve ülke ekonomisi için de oldukça zararlıdır. Alkol kullanımının insan vücudu üzerinde geçici etkileri ve kalıcı etkileri olmaktadır. Alkol kullanımı, zihinsel etkinlikleri olumsuz etkilemekte, bilinç kaybına neden olmaktadır. İnsanların duygusal tepkilerini kontrol etmelerini zorlaştırmaktadır. Görme ve konuşma güçlüğüne neden olur, reflekslerin yavaşlamasına neden olmaktadır. Vücut hareketlerinin kontrolünü ve algılamayı engeller ve karaciğer, beyin ve sinirler alkolden en faza zarar gören yapılar olmaktadır. Çeşitli spor etkinliklerine katılmak, sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıkları önlemede etkili olacaktır. Sigara ve alkol içilen ortamlardan uzak durulması gerekir.

Alkol Ve Sigaranın Zararları

Alkolün Zararları

 • Aşırı miktarda alkol kullanımı geçici hafıza kayıplarına neden olur.
 • Beyin ve sinir hücresinin zarını zehirler yada zarı uyuşturarak kullanılmaz hale getirir.
 • Alkol göze giden görme sinirlerine de olumsuz etki oluşturur. Gözlerde sulanma ve görme bozukluklarına sebep olur. Sonuç olarak ameliyat kaçınılmaz olacaktır. Alkol körlüğe neden olabilir.
 • Midenin iç yüzeyini kaplayan tabakada tahriş oluşturur ve buna bağlı olarak gastrit oluşumuna ortam oluşturur. Mide zarında yırtıklar meydana getirir. Mide ve yemek borusunda iç kanama gerçekleştirir. Kusma belirtileri ortaya çıkarır.
 • Kalp kasına zarar oluşturur ve buna bağlı olarak da kalp hastalıklarına sebep olabilir. Kalp atışında düzensizlik oluşur. Kalp yetmezliğine neden olur.
 • Anne karnındaki bebeğin gelişimini olumsuz yönden etkiler.
 • Damar kireçlenmesine neden olur.
 • Terleme ve kanın akışını hızlandırmaktadır. Kana sulandırıcı etki oluşturur. Yaralanmalarda, yaralı bölgenin geç iyileşmesine sebep olur.
 • Tepki reflekslerini azaltmaktadır, beynin düşünme ve karar verme düzeni azaltır.
 • Yemek borusu kanserine, gırtlak kanserine, mide ve pankreas kanserlerine sebep olur. Kanser riskini büyük oranda arttırmaktadır.
 • Alkol kullanımından bir gün sonra baş ağrısı ve ağız kuruluğu çok sık görülmektedir.
 • Alkol kullanımı sonradan utanacağınız, pişman olacağınız veya pişman olmaya bile vakit bulunmamasına yol açan davranışlarda bulunmanıza sebep olabilir.

Sigaranın Zararları

 • Sigara kullanımı ağız kokusu oluşturur, diş ve diş eti hastalıklarına neden olur.
 • Dudaklarda, yanaklarda ve gırtlakta kansere neden olur. Hatta sigarayı yakmadan dudağında taşıyan kişiler veya tütün çiğneyen kişilerde de ağız içi kanseri görülür.
 • Dilde, tat alma duyusunda bozulma meydana getirir.
 • Beyin hücrelerinin ölümüne neden olur. Öğrenme bozuklukları meydana getirir, hafıza zayıflığı ve erken bunama riskinin arttırır.
 • Göz merceğinin saydamlığının azalmasına neden olur. Yani gözde katarakta sebep olur.
 • Cilt yapısında bozukluğa neden olur. Ciltte lekeler ve kırışıklıklar meydana getirir. Selülite sebep olur.
 • Burunda koku alma duyusu azaltmaktadır.
 • Sinüzit rahatsızlığına, farenjite, bademciklerde ve orta kulakta iltihaplanma oluşturur.
 • Damar sertliğini yol açar. Beyin ve kalpte damar tıkanıklığına sebep olur. Kalp krizi ve tansi]]> Sigara İçilmez https://www.sigara.web.tr/sigara-icilmez.html Sat, 17 Nov 2018 08:10:22 +0000 Sigara içilmez, Ekim ayı enflasyon sonuçlarının söylenmesiyle birlikte 2015' te ödenecek vergi ve cezalardaki yükseliş miktarı da belli oldu. Trafikten çöpe, emlak tan, taşıta, fiş almadan iletişim vergisine kadar çok Sigara içilmez, Ekim ayı enflasyon sonuçlarının söylenmesiyle birlikte 2015' te ödenecek vergi ve cezalardaki yükseliş miktarı da belli oldu. Trafikten çöpe, emlak tan, taşıta, fiş almadan iletişim vergisine kadar çok sayıda kalem vergi ve cezası yüzde 10.11 miktarında yükselecek. Yeni yükselişlerle beraber kırmızı ışık ihlalinin cezası 189 liraya, motorlu taşıtlar vergisi 537 liradan 591 liraya yükselecek. İşte 1 Ocak'tan itibaren yürürlüğe girecek yeni vergi, cezalar ve harçlar.

  Vergi Usul Kanunu’na göre her yıl vergi yükselişleri, Ekim ayında açıklanan 12 aylık üretici fiyat endeksindeki yükseliş miktarına göre belirleniyor. Sigara İçilmezTÜİK'in biraz önce açıkladığı rakamlara göre Eylül 2013 ile Eylül 2014 yılı ortalama 12 aylık üfe yükselişi yüzde 10.11 olduğu için 1 Ocak 2015’ten itibaren vergi ve cezalar bu miktarda yükselecek. Fakat Bakanlar Kurulu'nun bu miktarı yüzde 50 yükseltme yetkisi yetkisi bulunur. Eğer devlet bu yetkiyi kullanırsa vergi ve ceza yükseliş miktarı yüzde 10 değil, yüzde 15 olacak.

  ]]>
  Sigara Fiyatları https://www.sigara.web.tr/sigara-fiyatlari.html Sat, 17 Nov 2018 08:32:59 +0000 Sigara Fiyatları, 2015 yılı zamlı sigara fiyatları tam listesi, 2015 yılının ocak ayında maliye bakanlığının sigaradan alınan vergilere getirmiş olduğu yeni düzenlemeler nedeniyle sigara firmalarının 2015’in ilk günlerind Sigara Fiyatları, 2015 yılı zamlı sigara fiyatları tam listesi, 2015 yılının ocak ayında maliye bakanlığının sigaradan alınan vergilere getirmiş olduğu yeni düzenlemeler nedeniyle sigara firmalarının 2015’in ilk günlerinde sigaralara zammı yaptığı görülmüştür. Birkaç sigara markasının haricinde bütün sigara markaları sigaraya 50 kuruş zam yaptı. Yeni yapılan sigara zammına göre en pahalı sigara 11 TL olarak belirlendi, en ucuz sigara da 5.50 TL olarak belirlendi. West Red Line sigarası, Navy Line sigarası 2015 zamlı sigara fiyatıyla 5.50 TL ile 2015 zammıyla en ucuz sigara olarak belirlendi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ekim ayı içerisinde yapmış olduğu bütçe görüşmeleri kapsamında yapılan toplantıda 2015 bütçesini bağladıklarını belirtmiştir ve yılbaşında kendileri artış yapmasalar bile yasadan dolayı otomatik olarak sigara ve alkole zam geleceğini belirtmiştir. Bundan dolayı yeni yılda sigara ve alkol otomatik olarak nispi vergi oranına, enflasyon farkı da eklenerek 3,15 kuruş ve ayrıca paket başına 9 kuruş zam olarak belirlenmiştir. Şuanda 9,5 TL оlan sigara aldığı zamdan sonra 11,50 TL olacağı tahmin edilmektedir. Resmi Gazetede yayınlanan kararda 2014 yılı için nispi vergi oranı %65’ten %65.25'e yükseliş göstermiştir. Asgari maktu tutarıysa enflasyon oranında artış olarak paket başına 2.9 liradan 3 lira 15 kuruşa çıkartıldı. Bunun yanı sıra paket başına 9 kuruş daha maktu vergi getirildi ve böylece devletin bir paket sigara üzerinden almış olduğu vergi yükü %80’den %81.6’ya çıkarılmıştır. Yapılan bu hesapla 8 liralık sigaradan devletin almış olduğu vergi 5 lira 22 kuruştan 6 lira 53 kuruşa yükseliş göstermiştir.

  Sigara Fiyatları
  Sigara Fiyatları:

  Philip Morris Sigara Fiyatları

  • Parliament Uzun Sigara Fiyatı: 10.50 TL
  • Parliament Kısa Sigara Fiyatı: 10.50 TL
  • Parliament Slims Sigara Fiyatı: 10.50 TL
  • Parliament Aqua Sigara Fiyatı: 10.50 TL
  • Marlboro Uzun Sigara Fiyatı: 10 TL
  • Marlboro Kısa Sigara Fiyatı: 10 TL
  • Marlboro Touch Blue Sigara Fiyatı: 9.50 TL
  • Marlboro Touch Gray Sigara Fiyatı: 9.50 TL
  • Muratti Sigara Fiyatı: 8 TL
  • Lark Sigara Fiyatı:7 TL
  • Chesterfield Sigara Fiyatı: 7 TL
  • Bond Street 1947 Sigara Fiyatı: 7 TL
  • L&m LM Sigara Fiyatı: 6.50 TL

  Bat Sigara Fiyatları

  • Rothmans Sigara Fiyatı: 6 TL
  • Kent Switch Sigara Fiyatı: 7 TL
  • Kent Sigara Fiyatı: 9 TL
  • Lucky Strike Sigara Fiyatı: 6.50 TL
  • Viceroy Sigara Fiyatı: 6.50
  • Viceroy Switch Sigara Fiyatı: 6.50
  • Viceroy d-range Sigara Fiyatı: 6 TL
  • Pall mall Sigara Fiyatı: 6.50 tl
  • Tekel 2000 Sigara Fiyatı: 6 TL
  • Tekel 2001 Sigara Fiyatı:6 TL
  • Samsun Sigara Fiyatı: 6.50
  • Samsun 216 Sigara Fiyatı: 6.50
  • Maltepe Sigara Fiyatı: 6.50
  • Meltem Sigara Fiyatı: 6.50
  • Vogue Sigara Fiyatı: 11 TL

  JTİ Sigara Fiyatları 

  • Winston Sigara Fiyatı: 8 TL
  • Camel Sigara Fiyatı: 7 TL
  • LD Sigara Fiyatı: 6.50 TL
  • LD slender Sigara Fiyatı: 6 TL
  • Monte Carlo Sigara Fiyatı: 6.50 TL
  • Monte Carlo Slender Sigara Fiyatı: 6 TL
  • More Sigara Fiyatı: 6 TL
  • Anadolu Sigara Fiyatı: 6 TL
  • Glamour Sigara Fiyatı: 6.50
  • Salem Sigara Fiyatı: 10 TL

  İmperial Tabacco Sigara Fiyatları

  • Davidoff Sigara Fiyatı: 10 TL
  • West KS-SL Sigara Fiyatı: 6.50 TL
  • West Grey Slims Sigara Fiyatı: 6 TL
  • West Red Line-Navy Line Sigara Fiyatı: 5.50 TL
  • Polo Sigara Fiyatı: 6.50 TL
  • Bianca Rose Slims Sigara Fiyatı: 7 TL
  • Bianca Lite Slims Sigara Fiyatı: 6 TL
  • İmperial Sigara Fiyatı: 6 TL
  ]]>
  Sigara Bırakma Hapı https://www.sigara.web.tr/sigara-birakma-hapi.html Sun, 18 Nov 2018 00:46:41 +0000 Sigarayı bırakma hapı, Sigara, insanları maddi ve manevi zarara uğratan ve içinde barındırdığı bazı maddelerle kendisine adeta köle yapan bir zehirdir. Sigara bırakma bundan dolayı çok zor bir meseledir. Sigarayı uzun süre k Sigarayı bırakma hapı, Sigara, insanları maddi ve manevi zarara uğratan ve içinde barındırdığı bazı maddelerle kendisine adeta köle yapan bir zehirdir. Sigara bırakma bundan dolayı çok zor bir meseledir. Sigarayı uzun süre kullanıyor isek destek almadan bu zehirden kurtulmak ise imkansız gibi bir durum hale gelmektedir. Zamanla gelişen tıp dünyası da sigarayı bırakmayı isteyenlere destek olmak için çoğu yöntem geliştirmiştir. Bu yöntemlerden birisi de sigarayı bırakma haplarıdır. Ülkemizde de sigara ile bir savaş başlatılmış ve sigara bırakma hapı, sigarayla mücadele merkezlerinde ücretsiz olarak halka dağıtılmıştır. Bununla birlikte eczanelerde reçetesiz olarak satılmaktadır.

  Bu sigara bırakma haplarından bir tanesi de champixdir. Champix sigarayı bıraktırmada yardımcı etkili bir haptır. Champix sigara bırakma hapı, bulunması yönünden de çok farklı bir ilaçtır. Bu ilaç başlarda depresyon ilacı olarak üretilmiş, ancak üretim sonrasında yapılan testlerde, bir süre champix kullanan denekler depresan ilaç etkilerinden daha çok sigarayı bıraktırma eylemleri gözlenmiştir. Bunu gören bilim adamları ilacı o andan itibaren depresan ilacı olarak değil, sigara bırakma ilacı olarak kullanılmasına başlaması için piyasaya bu şekilde sokulmuş ve çok etkili olmuştur. Champix üç ay süre ile sürekli kullanım sonrası sigarayı bıraktırmada çok başarılı sonuçlar vermiştir. Ancak burada önemli bir husu sizin sigara bırakmaya niyetiniz çok önemlidir. Siz kafanızda sigarayı bırakmayı hedefleyeceksiniz. Daha sonra sigarayı bırakmaya yardımcı olan bu haplardan faydalanacaksınız. Champix sigarayı içenlere, sigara içilen süre boyunca sigaradan uzaklaşacağınız, nefret edeceğiniz bir hal vermektedir.
  Sigara Bırakma Hapı

  Champix kullanımı; bu ilacın ilk önce başlangıç paketini alarak 30 gün boyunca kullanıyoruz. İlacı alır iken zaten kullanımı hakkında size geniş bilgi verilecektir. İlacın her gün farklı farklı kullanımı vardır. Bu hapın bir diğer özelliği ise bu ilacı kullanır iken sigaraya da devam etmenizdir. İlk bir haftada zaten sigara kullanmaya devam ediyorsunuz. İlacı da her gün dozu yavaş yavaş artırarak kullanıyorsunuz. İlacın 2. haftası girildiğinde siz 8. ve 14. günlerden birinde sigarayı bırakma günü seçiyorsunuz ve ondan sonra bir daha elinize almıyorsunuz. Zaten o güne kadar sigara içme isteği baya azalacak ve bunu fark edince sevineceksiniz. Sigara bırakma hapını 3 ay boyunca kullanmaya devam edilmeli. Çünkü bu ilacı kullananlar bu süre sonunda tamamen kurtulduklarını belirtmişlerdir.

  ]]>
  Sigara Bırakmanın Faydaları https://www.sigara.web.tr/sigara-birakmanin-faydalari.html Mon, 19 Nov 2018 00:45:50 +0000 Sigara Bırakmanın Faydaları, sigaranın bırakan insanların sağlık yönünde karşılaşacağı sorunları azalmıştır. Bu şekilde karar vermiş kişiler kalp. solunum yolları ve akciğer hastalıkların riskini de aza Sigara Bırakmanın Faydaları, sigaranın bırakan insanların sağlık yönünde karşılaşacağı sorunları azalmıştır. Bu şekilde karar vermiş kişiler kalp. solunum yolları ve akciğer hastalıkların riskini de azaltmış aynı zamanda toplum sağlığı yönünde de fayda sağlamıştır. Kendi geleceği yönünde de önemli bir karara imza atmış olur. otuz beş yaşına kadar sigara kullanan bir kişinin sigarayı bırakması ölüm riskini ortadan atmış olur. Fakat yirmi yıl sigara içen bir kişinin kalp, solunum yolları hastalığına yakalanma ve kanser olma riskini ortadan kaldırmaz. sigaranın içme zamanıyla bırakma zamanı arasında dakika da olsa vücuda nasıl faydası olduğu tespit edilmiştir.

  Sigarayı bıraktıktan yirmi dakika sonra kan basıncı, nabız ve el ayak dolaşımı normale döner zaman geçtikçe sekiz saat sonra kandaki oksijen düzene biner kalp krizi riski azalır. Bir günde karbonmonksit biter, ikinci günde vücut da nikotin biter duyu organların hissetimin de artma olur mide sorunu azalır. Kısa zamanlarla vücut da bu değişiklere yaparsa bırakmanın faydasına kelimeler bile yetmez. Zaman geçtikçe solunum yollarda düzelme nefes alıp verişin düzen girmesi, enerji artışı kendinizde kısa zamanda gözle görünür değişikliklerin farkında olursunuz. Bunu aylara yaydığınızda öksürük, hırıltının azaldığı solunum yollarının düzene girdiğini,  ve on yıl sonrada kalp krizinin yüzde elli azaldığı ve kanser riskinin de tahliller sonucu görünen diğer faydalarıdır. Bu zaman sonra içmeyen bir kişiyle aynı seviye ye gelmiş olursunuz.

  Sağlık açısında bireysel faydalarda sağlarsınız. Bunların başında yediğiniz içtiğiniz besinlerde tat alır, evimizi ve çevremizi temiz tutmuş oluruz. Aynı zamanda maddi açıdan da kendi ve aile bütçesine kazanç sağlarız. Toplumsal olarak nüfusumuzun erkek ve bayan olmak üzere yüzde kırkı sigara içmekte ve bunun giderek de genç bireylere yayılmaktadır. Zaman geçtikçe  doğan sağlık sorunlar kansere yakalanmaları bununla beraber iş ve güç kayıpları doğmakta devlet bütçesi olarak fazla miktarda kanser sağlığına solunum yolları hastalıklarına kaynak ayırmaya kadar sorunlar oluşmaktadır. Demek ki hem kendi bütçemiz ve sağlığımız, bir yandan da devletin bütçesine ne kadar kar sağlayacağımızın farkın oluruz.

  Sigara Bırakmanın Faydaları

  Sigarayı bırakan bayanlarda sadece maddi ve sağlık yönünde kar sağlamayacak aynı zamanda güzelliğinde de fayda sağlayacaktır. Kırışıkların azalması ve  bunların yok olduğunu görebilir, sarkmaları önlemektir. Sigara kimyasalları vücudun elayıstikine zarar verir. Sedef, lupus ve diyabet kaynaklı cilt hastalıklarında iyileşme görünür. Sigara gebelik döneminde de zararlarının  bayanlara anlatılması gerekmektedir. Çünkü gebeliğin erken döneminde düşük riski olduğundan bunun gibi bebeği besleyen plensenta ya gelen kan daha az olacağında bebeğin gelişimi de normalin altında olur. Bebek ve annende sigara içenlerde kanamalı denen bu durum ölümcül sonuçlar doğurduğu görülmektedir. Doğumun ve gelişim normal olduğunu gördüğümüzde bile ilerde çocuğun astım olması ve dikkat senderomu sigara içmeyen annelerin çocuklarına göre daha sık rastlanmaktadır. Tiryakisi olan bir bayana gebeliğinde bırakmak çok zor ama bunu azaltılması gerektiğini diğer bir sorunda pasif içiciliktir. Böyle ortamlarda uzak durmak ve uyarılara uyulmasını sağlamak gerekir. Çünkü çevresin de beş veya altı sigara içildiğinde kendisi de pasif içici olarak bir tane sigara içmiş kadar olur. Sigara ameliyatlarda büyük bir sorun olmaktadır. Sigarada bulunan nikotin damarları büzmesi ve sıkıştırmasına neden olur. Böyle olunca içinde daha az miktarda kan geçer. Meme küçültme ameliyatlarında o bölgeye de iyileşmesi için kan dolaşımın az olacağında damarla da açılma ve iyileşmesin de gecikmeler yaşanır.

  ]]>
  Sigara Depresyon https://www.sigara.web.tr/sigara-depresyon.html Mon, 19 Nov 2018 03:19:01 +0000 Sigara depresyon, Sigarayı bırakmak isteyenler çok doğru bir karar vermiş olurlar. Ama çoğu insanlar sigara bıraktığı zamanlarda depresyona giriyolar. Çünkü sigarayı bırakmaya çalışan insanlarda nikotin eksikliği oluy Sigara depresyon, Sigarayı bırakmak isteyenler çok doğru bir karar vermiş olurlar. Ama çoğu insanlar sigara bıraktığı zamanlarda depresyona giriyolar. Çünkü sigarayı bırakmaya çalışan insanlarda nikotin eksikliği oluyor. Sigarayı bırakmaya çalışan insanlarda sinir bozukluğu oluyor. Depresyon   konsantrasyon bozukluğu oluyor ve yorgunluk gibi şikayetler oluyor ve hayatı olumsuz etkiliyor. Sigarayı bırakan insanlarda pisikolojik belirtilerde meydana geliyor. Sigarayı bırakan inanlar da nikotin eksikliği, depresyon ve anksiyeteye  neden oluyor. Yani sigaraya alışıp bıraktığında insanlar sigaradan yoksunluk, sigara depresyonu dediğimiz durum ortaya çıkıyor. İnsanlarda  sigara depresyonu, nikotin eksikliğine bağlı olarak bırakan insanları hemen hepsinde görülüyor. Gerçek sigara tiriyakileri nikotine bağımlı oldukları için tedavi olurlarken de yanı sıra antidepresan tedavisinden de destek almaları lazımdır. Sigaranın meydana getirdiği hastalıklarda başta olmak üzere kanser geliyor. Aslında ülkemize sigara içme yasakları getirmek gerekiyor ama yasaklanan şeyler insanlara daha çok ilgi çekiyor. 

Sonuçta sigara içmek sağlığa zararlıdır ama bireylerin sigarayı içip içmeme özgürlüğüne karışamıyoruz. Sigara yasağı, anksiyolitik ve antidepresan ilaçlarının kullanımını arttırır. Sigara nikotini sinir sistemi üzerinde genel bir sedasyon etkisi yapıyor. Sinirlenen ya da üzülen insanların çoğu sigaraya ihtiyaç duyuyorlar. Sigara içmenin nikotin ile ilişkisi bedensel olarak yanı sıra ruhsal ve davranış yönleri de olduğu gözden kaçırılmıyor. İnsanlarda nikotin eksikliği geçtikten sonra kişi tekrar sigaraya başlıyor. Örneğin fiziksel bağımlılık, ve ruhsal sıkıntılar oluyor. Bu yüzden ruhsal sıkıntı ve depresyon nikotin isteğini arttırıyor. Mesele otobüs beklerken, çay veya kahve içerken sigara içmek gibi, sigara isteğini arttırıyor. 

Sigara Depresyon
Depresyona girmeden sigarayı bırakma yolları:

Öncelikle sigara içer gibi el hareketlerinizi artırın. Bir tespih veya bir kalemle elinizi oyalayın. Bol bol su için. Sigara aklınıza geldiği zaman dışarı çıkın sigarayı aklınıza getirmeyin. Kendinizi başka şeylerle meşgul edin ve  arkadaşlarıızla telefonda sohbet edin. Kafanızı dağıtın. Müzik dinleyin, herkese sigarayı bıraktığınızı söyleyin. Aklınıza sigara geldiğinde sakız çiğneyin veya ağzınıza  bir şey atın. Bunlar sigarayı unutmanıza yardımcı olacaktır. Sabah uyanır uyanmaz sigara arıyorsanız sabah düzeninizi ve alışkınlıklarınızı değiştirin. Sigarayı bıraktığınız ilk günlerde bol bol gezin ve seyehate çıkın. Evinizde çakmak ve sigara paketlerini evden atın. Bu şekilde hareket ederseniz sigarayı bıraka bilirsiniz.
]]>
Sigaranın Zararları https://www.sigara.web.tr/sigaranin-zararlari.html Mon, 19 Nov 2018 16:07:47 +0000 Sigaranın zararları, Günümüzde sigara içenlerden her on kişiden birinin ölüme neden oluyor. Sigara insanlarda sağlık sorunlarının  yanında ekonomik ve sosyal  olarak da zarar veriyor. Dünyada yoksul aileler bile
Sigaranın zararları, Günümüzde sigara içenlerden her on kişiden birinin ölüme neden oluyor. Sigara insanlarda sağlık sorunlarının  yanında ekonomik ve sosyal  olarak da zarar veriyor. Dünyada yoksul aileler bile paralarının bir kısmını sigara içerek harciyorlar. Kendilerine ve paralarına yazık ediyorlar. Dünyada en çok tüketilen tütün ürünü sigaradir. Sigaradan başka nargile, pipo, puro, tütün gibi ürünler kullanılıyor. Sigara içmek  yalnizca içenlere değil sigara kullanmayan kişilerede dumaniyla zarar veriyor. Evde ve çocuğunuzun yanında kesinlikle sigara içmeyin ve içenede izin vermeyin. Çünkü çocuklarımızın sağlığı bizim için herşeyden daha önemlidir. Geleceğimize sağlıklı nesiller yetiştirmeliyiz. Ülkemizde sigaranin yol açtığı hastalıklar insanları hayatlarını ölümle sonlaniyor. Sigara tiriyakiliği en öldürücü toplumsal zehirdir. Kendinizi bile bile zehirlemek çok saçmadır. Sigarayı bırakmayı kendiniz başaramıyorsanız bir doktordan yardım almak gerekir. Sigarada vücudumuz için  zehirli, tahriş edici, kanser yapici maddeler vardir. Kanserin ortaya çikmasını kolaylaştırıyor ve  insanların en az 81 tanesini doğrudan kanser oluyor ve yatağa bağlı olarak tedavi edilmeye çalışılıyor ama başarısız oluyor ve sigara önce süründürüyor sonra öldürüyor. 

Sigaranın Zararları
Sigaranın başlıca zararları:
 • Ağız kokusu yapıyor, diş ve diş eti hastalıklarına yol açar.
 • Dudak, yanak ve gırtlak kanserine neden olur. 
 • Hatta sigarayı yakmayanlar dudağında taşıyanlar bile dudak kanseri oluyor.
 • Dilde, tat alma duyusunda bozulmaya sebep oluyor.
 • Beyin hücrelerinin ölümüne yol açar.
 • Öğrenme bozuklukları, hafıza zayıflığı ve erken bunamaya neden olur.
 • Göz merceğinin saydamlığının azalmasına yani katarakta sebep olur.
 • Burunda koku alama duyusu azalır.
 • Sinüzit, faranjit bağdemcik ve orta kulak iltihabı gibi üs solunum yolu hastalklarına yol açar.
 • Damar sertliğini hızlandırır. Beyin ve kalpte damar tıkanklığı yapıyor. İnsanlarda kalp krizi ve tansiyon yükselmesi oluyor. Erkeklerde ihtidarsızlığın başlıca sebepleri oluyor. Ayrıca mesane kanserine sebep oluyor. Akciğerde çeşitli hasarlara yol açıyor. Astım ve kronik bronşit gibi hastalıklara neden oluyor. Bronşlarda ve akciğerlerde birçok çeşitli kanserin oluşmasına neden olur. 
 • Gastrit, ülser ve reflü hastalığına sebep olur. Mide ve yemek borusu kanseri yapıyor.
 • Gebelikte tüketilen sigara düşük doğumlara ve bebekte gelişim geriliğine neden olur.
 • Erken menopoz ve rahim kanserinin sebebidir.
 • Parmaklarda sararmaya ve tırnaklarda zayıflamaya yol açar.
 • Kemik erimesine neden olur.
 • Vücutta yorgunluk, uykusuzluk hali, stres, gerilim, performans düşüklüğü ve reflekslerde azalmaya sebep oluyor.
 • Kullanılan ilaçları etkisizleştirebilir.
 • Bütçenize yük oluyor ve çevre kirliliğine yol açıyor.
 • Çocuklarınız kanseri önleyen genlerden yoksun olarak dünyaya gelmesine sebep olur.
 • Sigara içen kişilerin çocuklarının sigaraya başlama oranı içmeyenlere göre daha fazladır.
Sigaraya başlama nedenleri;
İnsanlar ve özellikle gençlerimiz birbirlerine özenti olarak başlar. Gösterişe meraklı oluyorlar ve gösteriş yapmak için de sigara içebiliyolar. Sigara içen büyüklerini örnek alıyorlar veya taklit ediyorlar. Özgürlük macera olsun diye içenler bile var. Evde aile gaçimsizliği ve sıkıntı, stres olduğu zaman da çocuklar sigaraya başlıya biliyorlar. Büyüklerle zıtlaşma, özgüveni olmayan ve  utangaçlık durumunda olanlarda sigaraya başlıyorlar. Arkadaş ısrarı ile sigaraya başlıyanlarda çok oluyor.Bazıları İlişki kurabilmek, eğlence, zevk kilo almamak gibi nedenlerle sigaraya başlıyorlar. Bunlar çok yanlış nedenlerdir. Bu gibi sebeplerin olmaması için çocuklarınıza ilgi gösterin ve onlarla arkadaş olun. Sigara içenler kendilerini savunurlar ve kendilerini savunmaları içi]]> Akupunktur İle Sigara Bırakma https://www.sigara.web.tr/akupunktur-ile-sigara-birakma.html Mon, 19 Nov 2018 21:59:03 +0000 Akupunktur ile sigara bırakma, sigaranın içinde bulunan nikotin bağımlılık yaratan bir maddedir. Bu nedenle çoğu kişi tiryakisi oldukları sigarayı bırakmak istediklerinde mutlaka destek almak zorunda kalırlar. Bunun Akupunktur ile sigara bırakma, sigaranın içinde bulunan nikotin bağımlılık yaratan bir maddedir. Bu nedenle çoğu kişi tiryakisi oldukları sigarayı bırakmak istediklerinde mutlaka destek almak zorunda kalırlar. Bunun için pek çok yöntem bulunmaktadır. Bunlardan biri akupunktur ile sigara bırakma yöntemidir. Bu yöntemde sigarayı bırakmak isteyenlere yardımcı olabilir. Bu yöntemde sigarayı bırakma bir den olur. 3 günlük bir uygulama ile kişiler sigarayı bırakabilir.

Akupunktur ile sigara bırakma nasıl uygulanır

Bu tedaviye başlamadan önce kişinin en az 16 saat sigara içmemiş olması gerekir. Sigara içtiği en son zamanın üzerinden 3 gün yani 72 saat geçince, sigara alışkanlığı olan kişide daha önceden salınmayan mutluluk ve kendini iyi hissetme hormonları tekrar salınmaya başlar. 7-10 gün geçince bağırsaklarda olan nikotinik reseptörlerin sayısı büyük bir hızla düşer ve normal seviyelere iner. Bu yaklaşık 3 ay kadar devam eder. Bu dönem sigarayı bırakmak için oldukça önemlidir.

Akupunktur yönteminin sigarayı bırakma etki mekanizmaları

1. etki mekanizması

Vücudumuzda ve kulaklarda mutluluk hormonu salgılanmasını kontrol eden noktalar bulunmaktadır. Bunlar iğnelenir ve sigaranın vücuttaki etkisi taklit edilir. Yani ihtiyaç duyulan hormonlar üretilir. Burada ilk 3 gün oldukça önemlidir. Kişi sigara içebilir, ancak içmediğinde tedavinin başarılı olduğu anlaşılır. Bundan sonrası daha kolay olur. Sigara bırakma yöntemlerinde uygulanan tıbbi tedaviler sırasında kişilere antidepresan türü ilaçlar verilmektedir. Akupunktur ise, bu etkiyi ilaçsız doğal yapmaktadır.

2. etki mekanizması

Vücutta ve kulaklarda bağırsaklarda nikotinik reseptörleri kontrol eden noktalar iğnelenir ve reseptör sayıları azalıncaya kadar bloke edilir. Burada tedavideki ilk 10 gün önemlidir.

Akupunktur İle Sigara Bırakma

3. etki mekanizması

Burada tiryakinin sigara kokusundan ve dumanından tiksinerek rahatsız olması sağlanır. Böylece kişi sigara içilen yerlerden bile uzaklaşır.

4. etki mekanizması

Kişilerin sigara bağımlısı olmasının en önemli etkenlerinden birisi alışkanlık olması, el ve ayak tiryakiliğinin olmasıdır. Bu alışkanlık kulaklarda ve vücuttaki noktalar iğnelenerek engellenmeye çalışılır. Sigara alışkanlığının bırakılmasını sağlayan bu aşama oldukça zor geçebilir. Bu süre 3 aya kadar devam edebilir. Bu süre herkeste farklı işleyebilir.

Akupunktur ile sigara bırakma kaç seansta olur

Sigara bağımlısı kişilerde genellikle tek seansta başarılı bir sonuç alınabilir. Kişideki bağımlılık uzun süredir devam etmiyorsa, nikotinik reseptör sayısı fazla değilse, kişinin ilk 3 gün sigara içmemesiyle tedavi tamamlanır. Bağımlılık süresinin uzun olması halinde, nikotinik reseptörlerin fazla sayıda olması durumunda 2-3 gün aralıklarla 6 seans uygulanır. Bu sayede nikotinik reseptörler azalmaya başlar ve tedavi biter. Ön plandaki bir alışkanlıkta ise, kişiye en az 3 ay devam eden 3 gün aralıklarla seans uygulanması gerekebilir. Bunlar sigaraya karşı dirençli grubu oluşturanlardır. Akupunktur ile sigara bırakma yöntemi kişinin sigarayı bırakmasını sağlayan bir yardımcıdır. Önemli olan kişinin gerçekten sigarayı bırakmak istemesidir.

]]>
Sigara Bırakmak İçin Dua https://www.sigara.web.tr/sigara-birakmak-icin-dua.html Tue, 20 Nov 2018 21:30:15 +0000 Sigarayı bırakmak için dua, sigara bağımlılığından kurtulmayı isteyenlere vesile olan bir duadır. Sigara başta sağlığımız olmak üzere, bizlere maddi ve manevi kayıplara neden olan bir alışkanlıktır. Dinimizd Sigarayı bırakmak için dua, sigara bağımlılığından kurtulmayı isteyenlere vesile olan bir duadır. Sigara başta sağlığımız olmak üzere, bizlere maddi ve manevi kayıplara neden olan bir alışkanlıktır. Dinimizde sigara içmenin günah olduğuna dair pek çok açıklama bulunmaktadır. Bu Kuran-ı Kerim'de bile yer almaktadır.

Nisa suresi 27. ayette "Peygamber onlara iyiliği emretmekte, kötülükten men etmektedir, onlara temiz olanları helal, pis olanları haram kılar."

Araf suresi 127. ayette " Yiyin, için ancak israfta bulunmayın, lakin Allah (c.c.) israf edenleri hiç sevmez."

Bakara suresi 195. ayet "Kendi elinizle kendinizi tehlike için atmayın."

Ebu Davut tarafından rivayet edilen bir hadiste Peygamber Efendimizin (s.a.v.) "Müskir ve müftir olan her şeyi yasakladığını bildirmiştir." Burada Müskir sarhoşluk veren içki gibi şeyler, müftir ise vücudu zayıf düşüren, zarar veren şeyleri ifade eder. Sigara ise içeriğindeki maddeler nedeniyle müftir grubundadır. Bu dinimizde sigaranın haram kılındığını gösterir. Çünkü sigarada 3885 tane toksik madde bulunmaktadır.

Sigarayı bırakmak için dua

Sigarayı bırakmak isteyenler önce buna niyet etmelidir. Bu kararı vererek 100 kez tövbe istiğfar okumalıdır. Ardından 100 kez salavat getirilmelidir. Sonra 7 karanfilin her birinin üzerine 19 kez Besmele okuyarak ağızda çiğnenmelidir. Bu 3 hafta süreyle devam ettirilir. Allah'ın (c.c.) izniyle sigara bırakılabilir. Bu sürede her gün sigarayı bırakmak için aşağıdaki dua okunmalıdır.

Sigara Bırakmak İçin Dua

"Allahümme ya senede men la senede lehü ve ya zühre men la zühre lehü. Ve ya cami eşşettati ve ya rami el amvati. İrhamni rahmeten tuğnini bihaan rahmeti men sivake. Allahümme la emlikü linefsi nefan vela darren vela mevten vela hayaten vela nüşuran. Allahümme vessili firma rezakteni ve barik likfirma ve hebteni. İnneke ala külli şeyin kadir vela tussallit aleyye bizinubi men la yerhamuni ya Erhamerrahimin. Ver zukni hayreddünya vel ahireti ya Rabbel alemin.

İlahi in afevteni fela yenkusu fimulkike şeyen vein tuazzibnifela yezidufi sultanike şeyün inneke tecidu men yuazzibu gayri ve enela acidu men yerhamuni gayruke ferhamni ya rahimu, ya rahimu, ya rahimu. Birahmetike ya Erhamerrahimin.

İlahi enel abduz zelilül fakirül acizü ve enter rabbul azizül ganiyyül kadirü. Azzizni bi izzetike ve ağnini bifadlike ammen sivake ya rabbel alemiyn. Allahümme mağfirli zünubu ve keffir anni hatieti vecalni min abadikes salihine." 

]]>
Sigara Kaç Günde Bırakılır https://www.sigara.web.tr/sigara-kac-gunde-birakilir.html Wed, 21 Nov 2018 14:11:13 +0000 Sigara kaç günde bırakılır, sigara bağımlılığı kişinin konsantrasyonunu arttıran, kendini iyi hissettiren bir alışkanlıktır. Sigaranın içindeki nikotin solunmasından 10 saniye içinde beyne ulaşarak, etkilerin Sigara kaç günde bırakılır, sigara bağımlılığı kişinin konsantrasyonunu arttıran, kendini iyi hissettiren bir alışkanlıktır. Sigaranın içindeki nikotin solunmasından 10 saniye içinde beyne ulaşarak, etkilerini göstermeye başlar. Tiryakiler sigarayı günün çeşitli zamanlarında içerler ve bu şekilde alışkanlık kazanırlar. Bu bir yaşam tarzı olarak benimsenir. Başkalarını sigara içerken görmek, yoksunluk, başarısızlık korkusu sigarayı bırakmayı zorlaştıran etkenlerdir. Sigarayı bırakmanın kaç günde gerçekleşeceği tamamen kişiye bağlıdır.

Sigaranın içindeki zararlı maddelerin fazlalığı, bunların kansere neden olması bilinen bir gerçektir. Ancak sigara önlenebilir ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Bu yüzden kişilere sigarayı bırakmaları terkin edilir.

Sigara bırakıldığında ilk olarak ne hissedilir

Sigarayı bırakan kişide ilk olarak nikotin yoksunluk etkileri ortaya çıkar. Bu etkiler kişinin yaşamını tehdit edici değildir. Fakat yeniden sigarayı içemeye başlama etkisi gösterebilir. Bu yoksunluk yakınmaları içinde sigara içmek istemek, tatlı yemeye büyük bir istek duymak, performans kaybı, sinirlilik, huzursuzluk gibi yakınmalar ortaya çıkar. Tatlıya olan istek sigara bağımlılığının kişide yarattığı bir etkidir. Çünkü sigaranın içeriğinde küçük şeker molekülleri bulunur. Bu yüzden kişi hem sigara bağımlısı, hem de şeker bağımlısı olur. Bu nedenle sigarayı bırakan kişilerde tatlı krizleri olur. Bu etkiler kişide ilk saatlerde başlar, 24-48 saat içinde en yüksek seviyesine çıkar. Yakınmalar genellikle 4 hafta geçince kaybolur. Fakat açlık hissi duyulması, sigara içmeyi isteme gibi etkiler 6 ay ya da daha uzun süre devam edebilir. Sigarayı bırakan kişilere psikolojik destek verilmesi yararlı olabilir.

Sigara Kaç Günde Bırakılır

Sigara kaç günde bırakılabilir

Sigarayı bırakan kişilerde ilk 3 gün çok önemli bir süreçtir. 3 gün içinde kişi tepkilere karşı koyabilirse, işi daha kolay olabilir. Ancak beyinde başlayan bu alışkanlık bilinçaltına kadar yerleşmiştir. Bu alışkanlıktan kurtulmak için, en az 21 gün süreyle kişinin sigarayı içmemesi gerekir. Sigara içtiği her türlü alışkanlığını tek yapmalıdır. Mesela kahvenin yanında sigara içmemeli, yemeklerin üzerine sigara içme alışkanlığı varsa bunu yapmamalıdır. Bu süreçte en çok sıkıntı çekilecek zaman ilk 21 gündür. Bundan sonra sigaranın etkileri vücuttan gidinceye kadar yani en az 6 ay dikkatli olunmalıdır. Bu süre geçince kişinin sigara bağımlılığı iyice azalmış olur ve zorluk çekmez.

]]>
Sigara Bırakma https://www.sigara.web.tr/sigara-birakma.html Wed, 21 Nov 2018 19:37:54 +0000 Sigara bırakma seminerlerinde en çok kullanılan yöntemler nikotin yerine başka maddeler koyma durumlarıdır. Örneğin nikotin sakızları, nikotin bantları koyma tedavileri hipnoz uygulaması ve akupunkturdur. En etkili yöntemle Sigara bırakma seminerlerinde en çok kullanılan yöntemler nikotin yerine başka maddeler koyma durumlarıdır. Örneğin nikotin sakızları, nikotin bantları koyma tedavileri hipnoz uygulaması ve akupunkturdur. En etkili yöntemlerden biri de hipnoz uygulamasıdır. Hipnoz olmaya elverişli kişiler ise bu metottan büyük yarar sağlar. Hipnoz yöntemi ile  sigaradan soğumak ve sigaraya bir daha dönmemeyi sağlamak mümkündür. 

Size  düşen görevler:

 • Sigarayı bırakmak için hazırlık yapın.
 • Bırakmak istediğinize dair pozitif kararlar verin. Olumsuz düşünceleri engellemeye çalışın.
 • Bırakma nedenlerini sıralayın. Her gece yatmadan önce bu sebeplerden birini 20 kez tekrar edin.
 • Sağlığınız ve başkalarına karşı görevlerinizin yanında, güçlü kişisel sebepler geliştirin. Mesela sigara için verilen mola­lar, satın almak için bir yerlere gitme vb. düşünün.
 • Kendinizi fiziksel olarak düzenlemeye  başlayın. Düzenli olarak  egzersiz yapın, daha fazla sıvı tüketin; yeterince uyuyun ve aşırı yorgunluktan halinden kaçının.
 • Sigarayı bırakmak için bir zamanı hedef olarak belirleyin. Doğum gününü veya  evlilik yıl dönümünü gibi özel günleri tercih edebilirsiniz. Eğer çoğunlukta iş yerinde sigara içiyorsanız, tatil zamanında  bırakın. Belirlediğiniz günü özel gün gibi kabul edin, hiçbir durumun onu değiştirmesine izin vermeyin. Böylece sigara  bırakma gününüzü her yıl kutlayabilir ve kendinizi mutlu hissedebilirsiniz.
 • Sizin neyin beklediğini bilerek hareket edin
 • Bırakma belirtilerinin geçici olduğunu bilmeniz gerekir. Genelikle sigara bırakma süreci yalnızca 2-3 hafta sürer.
 • Sigaraya yeniden başlamaların çoğunlukla,  ilk haftada meydana geldiğini bilmeniz gerekir. Bu dönemin geçireceğiniz en zor zaman olduğunun bilincinde  olun ve bu kritik dönemi atlatmak için elinizde ki tüm kaynaklarınızı kullanın.
 • Sigaraya yeniden başlamaların çoğunun da, sigarayı bıraktık­dan sonraki ilk 3 ay içinde ki  dönem olduğunu bilin. Yeniden başlama durumu genellikle stres hali, beklenmedik durumlarda ortaya çıkar. Bu durumlar, Sigarayı rahatlamayla bağdaştırdığı i için, kişinin otomatik olarak sigaraya geri döndüğü dönemleridir Unutmayın, sigara  kötü bir alışkanlıktır, fakat  vazgeçebileceğiniz bir alışkanlıktır.
 • Daha öncelerinde  sigarayı temelli bırakmış kişilerin birçoğunun. Bunu ancak birkaç denemeden sonra uygulayabildiklerini bilin. İlk denemede sigarayı  bırakanlardan biri olabilirsiniz, fakat yılmadan ve yeniden deneyin.
 • Başkalarını sigara bırakma işinize dâhil edebilirsiniz.
 • Eşi sevgili  ya da bir arkadaşınızın sizinle birlikte sigarayı bırakmasını rica edin.
 • Ailenize ve çevrenize sigarayı bırakacağınızı ve bunun zamanını belirtin. Bu durum  hem bırakmadan önce hem de sonra işinize yarayabilir. Sizi daha dinamik bir şekilde tutabilir.
Sigara Bırakma

Sigara bırakma yolları:

 • Sigara markasını değiştirin, tadını kötü bulduğunuz bir markayı tercih edin.
 • Hedeflediğiniz bırakma zamanından 2 hafta önce, katran ve nikotin maddesinin düşük bir markaya geçin. Bu, sigara içme davranışınızı değiştirmeniz konusunda size yardımcı olacaktır. fakat, daha fazla sigara içmemeye gayret edin, sigarayı  içinize daha sık veya daha derin çekmeyin, parmağınızla filtrenin deliklerini kesinlikle  kapatmayın. Bu durumların hepsi aldığınız nikotin miktarını yükseltir oysa ki amaç vücudunuzu yavaş yavaş nikotinsizlik haline  hazırlamaktır.
 • Her  sigaranın sadece yarısını tüketin 
 • Her gün ilk sigaranızı yakmayı bir saat erteleyin
 • Günün sadece tek veya  çift saatlerinde içme kararı verin
 • Yeme alışkanlığınızı, sigarayı bırakmanıza  yardımcı olacak biçimde  değiştirin. Mesela süt tüketin.
 • Öğünleriniz,]]> Sigara Bırakma İlacı https://www.sigara.web.tr/sigara-birakma-ilaci.html Thu, 22 Nov 2018 17:29:42 +0000 Sigara bırakma ilacı, türleri piyasada oldukça fazladır. Ancak sigara bırakma için en fazla kullanılan Champix denilen ilaç, nikotin reseptörlerini kısmi şekilde bloke etmektedir. Bunun dışında kullanılan ilaçlar Sigara bırakma ilacı, türleri piyasada oldukça fazladır. Ancak sigara bırakma için en fazla kullanılan Champix denilen ilaç, nikotin reseptörlerini kısmi şekilde bloke etmektedir. Bunun dışında kullanılan ilaçlar nikotini belirli oranda azaltarak verip, sigarayı bıraktırmakta, bu ilaç ise vücudun nikotin ihtiyacını yok etmektedir. Diğer ilaçlara göre daha başarılı olsa da, yine de sigara bağımlılığını tam olarak ortadan kaldırmamaktadır.

  Champix ilaç hakkında yapılan araştırmalarda, sigarayı bıraktırma konusunda yaklaşık % 40 başarı oranı belirlenmiştir. İlaca ilk başlama döneminde başarı seviyesi % 65 olarak belirlense de, gerçek başarı bir yıllık süreçte ortaya çıkmaktadır. Çünkü kişi başlangıçta sigarayı bıraksa da, 2-3 ay sonra yeniden başlayabilir. Diğer sigara bırakma ilaçlarında bu başarı seviyesi % 25 kadardır. Champix bunlardan daha iyi olsa da, sigara bağımlılığından kurtulmak için yeterli bir orana sahip değildir. Bu durumda kişinin sigarayı bırakma isteğinde kararlı olması oldukça önemlidir. Hem ilacı kullanmalı, hem sigarayı gerçekten bırakmak istemelidir. Bu ilaçların yan etkisi genellikle mide bulantısı yapmalarıdır. Sigara bırakma ilacı maliyetlerinin oldukça yüksek olması nedeniyle, bunun sosyal güvenlik kurumu tarafından aslında karşılanması gerekir. Bu konuda halen çalışmalar yapılmaktadır. Çünkü sigara içen kişilerin yaşadıkları hastalıklar nedeniyle tedavi masrafları sosyal güvenlik kurumuna daha maliyetli olacaktır.

  Sigara Bırakma İlacı

  Sigara bırakma ilacı nikotin ihtiyacını ortadan kaldırabilir

  Sigara bırakma için kullanılan ilaçların çoğunluğu sigaranın beyindeki etkinin aynısını yapar. Fakat Champix denilen ilaç beyindeki nikotin bağlanan yerlere bağlanmakta ve buralara nikotinin bağlanmasına mani olmaktadır. Bu durumda ilaç düzenli kullanılırsa, 8-12 haftada beyindeki nikotin ihtiyacı azalmaktadır. Bu dönemde kişinin doktora giderek, psikolojik destek alması tavsiye edilir. Ancak sigarayı içen kişinin bunu bırakmak istemesi gerekir. Sigara bırakma ilacını kendi isteğiyle içmesi gerekir. Öyle sigara bağımlısının yemeğine karıştırılan ilacın bu bağımlılıktan kurtulmasına olumlu etkisi olmaz.

  Champix denilen ilaç kullanıma başlandığında hemen etkisini göstermektedir. Bu tedavi 12 hafta kadar devam eder. İlk ayın sonunda ilacın etkisi tam olarak görünse de, kişi hala zorlanabilir. Bu nedenle tedavi bu süreci kapsamalıdır. 3 ayın sonunda başarı oranı % 65-70, 1 yıl sonunda ise % 44 kadar başarı oranına sahip olan bu sigara bırakma ilacı, diğerlerine göre başarılı kabul edilmektedir. Yurtdışında bu ilaç 2006 yılından itibaren reçeteli olarak kullanılmaktadır. Özellikle Amerika ve Avrupa ülkelerinde başarılı sonuçlar alınmıştır.

  ]]>
  Sigaranın Bebeğe Zararları https://www.sigara.web.tr/sigaranin-bebege-zararlari.html Fri, 23 Nov 2018 17:09:40 +0000 Sigaranın bebeğe zararları, Sigara insanlar ve diğer canlılar için, içinde çok zararlı maddeler barındıran bir zehirdir. Böylesi bir zehir ki verdiği olumsuz etkiler, daha sonradan da çıkabiliyor. Hamilelikte içilen sigara Sigaranın bebeğe zararları, Sigara insanlar ve diğer canlılar için, içinde çok zararlı maddeler barındıran bir zehirdir. Böylesi bir zehir ki verdiği olumsuz etkiler, daha sonradan da çıkabiliyor. Hamilelikte içilen sigara özellikle 3. Aydan sonra bebeğin sağlığına ve gelişimine oldukça zarar vermektedir. Daha gebelikte içilen sigara, bebeğin doğumdan sonra da sağlığına zarar verir. Sigaranın bebeğe zararlarını iki aşamada incelemekte fayda var. 

  Gebelikte içilen sigaranın bebeğe zararları, bebeğin gelişimini çok kötü bir şekilde etkilemektedir. Sadece bebeğe değil anneye de zararı vardır. Gebelikte sigara içmek düşük yapma riski artırır, aynı zamanda erken doğum olma olasılığı da artar. Annede vajinal kanamalarla birlikte bebek ölümleri de yaşanabilir. Bebeğinizin normal beklenen boy kilo oranlarının anormal bir şekilde çıkartır. Gebelik döneminde içilen sigaranın etkisi bebek doğduktan sonra da devam etmektedir. 

  Doğum sonrası içilen sigaranın bebeğe zararları, annenin bebeğe verdiği tek besin olarak anne sütünden bebeğe geçmektedir. Sigara kullanan annelerin bebeklerine yeterince süt veremedikleri, emzirme süresinin kısa sürdüğü, anne sütünün miktarı ve kalitesinin çok kötü olduğu ve bununla birlikte bebeği emzirme de anne cok başarısız olmaktadır. Tabi buda bebeğin anne sütünü almazsa sağlıklı bir gelişim gösteremeyecekleri anlamına gelmektedir. Emziren annelerin sigara içmesi bebeğin cok erken ek gıdalara geçmeye yol açar. Yapılan bazı araştırmalar pasif içici olan annelerde bile,  sütlerinde bebeğe zararlı olan nikotin maddelerinin yer aldığı söylenmektedir. Bundan dolayı emziren annelerin sigara içmesi bebeğe her yönden zararlıdır. Emzirme döneminde sigara içmek annenin beslenmesinde olumsuz etki yaparak annenin bebeğe vereceği sütte kalite ve miktarda azalma görülür. Yine aynı şekilde emzirme döneminde sigara içen annelerin sütün tadı ve kokusu değişerek, bebeğin sütü istememesine yol açar ve bebeklerde kusma, gaz ağrıları ve huzursuzluk bebeklerde daha sık görülmektedir. Bu nedenlerden dolayı anneler bebeklerin emmediği düşüncesi ile anne sütü vermek yerine çok erken mama ve hazır süte geçiş yaparlar. Bu çok yanlış bir düşüncedir ve tavsiye edilmemektedir. Bebeğin çok erken zamanda anne sütünün zengin minerallerinden mahrum kaldığı için bebeğe çok büyük zararlar verecektir. Burada çözümü mama ve hazır sütlerde aramak yerine sigara içmemek hem anne, hem bebek için çok faydalı olacaktır.
  Sigaranın Bebeğe Zararları

  Sigara içip ayrıca emziren annelerin dikkat edeceği bazı noktalar vardır. Sigara içildikten sonra ne kadar daha çok vakit geçer ise anne sütündeki zararlı maddeler ve nikotin miktarı gittikçe azalır. Bundan dolayı bebeği emzirmeden hemen önce sigara içmemek gerekir. Sigara içip hemen emzirmek yerine en az 2 saat beklemek bebeğin faydasına olacaktır. Öncelikle anne ve babanın daha sonra başkalarının bebeğin yanında sigara içilmesine anneler kesinlikle izin verilmemesi gerekir.Evde olsun, arabada olsun, dış ortamlarda sigara içilen yer veya sigara dumanının olduğu yerlerden bebeği uzaklaştırmak gerekir. Emziren anneler mümkünse sigarayı bırakmalı, onu yapamıyorsa en azından sigarayı olabildiğince azaltması gerekir. Bebeği her sigara dumanında çekeceği zehirli nefes, çok ciddi hastalıklara neden olmakta ve sonum yollarında hastalıklar oluşturmaktadır. Bilhassa bebeği emzirirken, diğer taraftan da sigara içmek kesinlikle yapılmaması gerekir. Bebek anne sütünü emerken hem anne sütünden zehir alacak, hemde ortamdaki sigara dumanından fazlası ile etkilenecektir. Sigara içtiğiniz ortamları havalandırın veya sigara içilen bir mekana gidiliyor ise bebeği götürmeyin yada götüreceksiniz oranın havalandırılmasını sağlayın. Sigarayı bırakmak için sağlık kurumlarından veya sigarayı bırakma danışma hatlarından destek alınız.

  ]]>
  Sigara Bırakma Duası https://www.sigara.web.tr/sigara-birakma-duasi.html Sat, 24 Nov 2018 07:18:04 +0000 Sigara bırakma duası, Sigara, bize emanet olarak verilen vücuda zarar verdiği için bize haram kılınmıştır. Sigarayı bırakmak isteyenler Allah' ın izni ve müsadesi ile inşallah bir çok insana sigarayı bırakmak vesile olunmu Sigara bırakma duası, Sigara, bize emanet olarak verilen vücuda zarar verdiği için bize haram kılınmıştır. Sigarayı bırakmak isteyenler Allah' ın izni ve müsadesi ile inşallah bir çok insana sigarayı bırakmak vesile olunmuştur. Günümüzde insanların en büyük başa bela sorun haline gelen sigara, insana hem maddi hem manevi çok ağır bir külfet yüklemektedir. Eski zaman Müslüman topluluklarında günah kesinlikle açıktan işlenmezdi. Artık günümüz Müslüman toplulukları sigarayı çok normal bir şeymiş gibi içiyorlar ve çocuklara da kötü örnek oluyorlar. Sigara içmenin haram olduğu bir çok alim tarafından söylenmiştir. Bir çok ayet ve hadislerde de sigaranın haram olduğu kanıtlanmıştır.

  Yüce kitabımız Kuran-ı Kerimin Nisa suresi 27. ayette Peygamber onlara iyiliği emreder, onları kötülükten men eder, onlara temiz şeyleri helal, pis şeyleri haram kılar. Buyurulmuştur. Araf suresi 127.ayette de; Yiyin, için ama israf etmeyin; çünkü Allah (c.c.) israf edenleri sevmez. ve Bakara suresi 195. ayette Kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın şeklinde buyurulmuştur. Yine sigaranın haram olduğuyla ilgili bir rivayet edilen hadis ise şöyledir.

  Ebu Davut şöyle rivayet eder; Peygamber Efendimiz (s.a.v.) müskir ve müftir her türlü kötü olan şey bize yasaklandığı bildirilmiştir. Müftir; vücuda girdiğinde insanı zayıf düşüren ve kırgınlık veren sağlığa zararlı olan her şey anlamına gelir. Müskir ise vücudu sarhoş eden anlamına gelir. Bu durumda alkollü içecekler ve sigaranın içerdiği maddeler ile sağlığa zararlı olduğu için hadis-i şeriflere ve sure ve ayetlere dayanarak sigaranın haram olduğu bildirilmiştir.

  Öncelikle sigarayı bırakmak için niyet edilmesi gerekir. Sigara içen kimse sigarayı bırakmayı can-ı gönülden istemesi gerekir. Sigarayı bırakmak için niyetten sonra şu yollar izlenmelidir. 100 tevbe-i istiğfar okunarak, yedi adet karanfil alınarak her gün bir tanesi 19 kez Besmele-i şerif okunarak yutulur. Bu şekilde üç hafta devam edilmelidir. Ayrıca aşağıdaki sigarayı bırakma duası da günde bir defa okunarak İnşallah sigaradan kurtulunacaktır.

  Sigara Bırakma Duası

  Sigarayı Bıraktırma Duası;

  Allahümme ya senede men la senede lehü ve ya zuhre men la zuhre lehü. Ve ya cami eşşettati ve ya ramiel amvati. İrhamni rahmeten tuğnini bihaan rahmeti men sivake. Allahümme la emlikü linefsi nefan vela darren vela mevten vela hayaten vela nüşuran. Allahümme vessili firma rezakteni ve barik lifirma ve hebteni. İnneke ala külli şeyin kadir vela tusallit aleyye bizünubi men la yerhamuni ya erhamerrahimiyn. Verzukni hayreddünya vel ahireti ya Rabbel alemin.

  İlahi in afevteni fela yenkusu fimülkike şeyen vein tuazzibnifela yezidufi sultanike şeyun inneke tecidu men yuazzibu gayri ve enela ecidu men yerhamuni gayrüke ferhamni ya rahimu, ya rahimu, ya rahimu. Birahmetike ya erhamerrahimiyn.

  İlahi enel abduz zelilül fakirül acizü ve enter rabbul azizül ganiyyül kadirü. Azzizni bi izzetike ve ağnini bifazlike ammen sivake ya rabbel alemiyn.

  Allahümmegfirli zünubi ve keffir anni hatieti vecalni min ibadikes salihin.

  ]]>
  Sigara Bağımlılığı https://www.sigara.web.tr/sigara-bagimliligi.html Sun, 25 Nov 2018 03:05:29 +0000 Sigara Bağımlılığı, ülkemizde ve dünyada kötü alışkanlıklar ve bağımlılıklar listesinin başında gelmektedir. Sigaranın hem bağımlılık yapmasından hemde fazlası ile yan etkilerinin olmasından dolayı bir halk sağl Sigara Bağımlılığı, ülkemizde ve dünyada kötü alışkanlıklar ve bağımlılıklar listesinin başında gelmektedir. Sigaranın hem bağımlılık yapmasından hemde fazlası ile yan etkilerinin olmasından dolayı bir halk sağlığı sorunu olmuştur. Bazı kişiler her gün düzenli olarak sigara tüketir iken bazı kişilerde günde bir kaç tane, bazıları ise sadece sosyal ortamlarda içmektedirler. Hayatı boyunca sigara içmemiş kişiler olduğu gibi daha önce sigara bağımlısı olup sigara alışkanlığını bırakmış kişilerde bulunmaktadır. Sigara içerisinde bulunan nikotinden dolayı bağımlılık yapmaktadır. 

  Sigara Bağımlılığı

  Sigara bağımlılığı; sigara içen kişilerde bazı sağlık sorunları daha sık görülmektedir. Bunun yanı sıra birtakım kişisel rahatsızlıklar da oluşabilmektedir. Sigara bağımlılarında bu sağlık sorunları arasında, kalp ve damar hastalıkları, akciğer hastalıkları özellik ile astım, koah, damar tıkanıklıkları ve buna bağlı olarak oluşan felçler, mide de oluşan gastrit, ülser ve mide kanserleri, cilt kanseri, Cilt renginin sararması ve kırışması, ağız kokusu ve ağız da ve dişte oluşan problemler oluşmaktadır. Gebelikte sigara bağımlılığı bebekte ciddi hastalıklara sebep vermektedir. Erken doğum, bebek anomalileri, bebekte gelişim bozuklukları görülebilmektedir. Sigara bağımlıları sigara almadıkları zaman nikotini özler, huzursuzlaşır ve uyku sorunları yaşayarak yoksunluk sendromu ile karşı karşıya kalabilirler. Bu yüzden sigarayı bırakmak için gerekli sağlık kuruluşlarına başvurmak gerekmektedir.

  ]]>
  Rüyada Sigara İçmek https://www.sigara.web.tr/ruyada-sigara-icmek.html Sun, 25 Nov 2018 23:00:24 +0000 Rüyada sigara içmek: genelde hasta bir kişinin sağlığına kavuşması anlamına gelse de, gören kişiye göre değişmektedir. Bir kadının rüyada sigara içmesi, bazı kötü olaylar yaşayacağına, bekar bir kızın rüyada sigara Rüyada sigara içmek: genelde hasta bir kişinin sağlığına kavuşması anlamına gelse de, gören kişiye göre değişmektedir. Bir kadının rüyada sigara içmesi, bazı kötü olaylar yaşayacağına, bekar bir kızın rüyada sigara içmesi parası için gönülsüz olarak nikah yapacağına işarettir. Bir erkeğin bu rüyayı görmesi, çok hayırlıdır. Sabrının sonunda selamete kavuşacağını gösterir. Eğer rüyayı gören kişi orta yaşlarda ise istemeyerek sevdiği kişiden kötü bir şekilde ayrılmasına işrettir.
  Rüyada sigara içmek, güçlüklerden sonra başaracağı büyük işlere, evli bir kadın için üzüntülü günlerin yaklaştığına, yeni planlar ve yeni oluşumlara, gelecekteki hayallerin gerçekleşmesine, sağlıklı uzun ömre delalet eder. Olumsuz olarak rüyanız, sıkıntılı günlerin yaklaştığına hoş olmayan sıkıcı laf ve dedikodulara işarettir. Rüyada sigara içtiğini görmek, eğlenceye ve dansa olan düşkünlüğe, sevilen dostlar tarafından önemli bir davete çağrılmak anlamına gelir.
  Rüyada Sigara İçmek
  Rüyada sigara, genelde hayırlı bir rüyadır. kişinin her hedefinin her hayalinin gerçekleşeceğine, güzel bir hayat süreceğine, hem iş  hem özel hayattaki olumlu değişimlere, yeni yollar ve çözümler aramaya işarettir. Bu rüyayı gören kişinin tüm işleri yoluna girer. Bazı yorumculara göre ise dinin ihmal edilmesi diye yorumlanır. Umutsuzlukla beklenen bir işin hayırlı bir şekilde gerçekleşmesine. Bir sağlık sorununun en kısa zamanda ortadan kalkacağına, işarettir. Sigara genelde varlığı simgeler. Rüyayı gören kişi ya zengin olur yada varlıklı bir kişiyle hayatını birleştirir.
  ]]>
  Sigara Böreği https://www.sigara.web.tr/sigara-boregi.html Mon, 26 Nov 2018 05:42:39 +0000 Sigara Böreği; yeni adı ile peynirli rulo börek olan sigara böreği yapımının kolaylığı ve lezzeti ile özellik ile bayanların kabul günlerinin, çocukların kahvaltı sofralarının bir parçasıdır. Sigara böreği yapmayan Sigara Böreği; yeni adı ile peynirli rulo börek olan sigara böreği yapımının kolaylığı ve lezzeti ile özellik ile bayanların kabul günlerinin, çocukların kahvaltı sofralarının bir parçasıdır. Sigara böreği yapmayan ve bu lezzetli yiyeceği bilmeyen hemen hemen yoktur.Tarifi de benzerlik göstermektedir. Gerek yağda kızartma şeklinde gerek fırında yapılmaktadır. Kalori değerleri de pişirme tekniğine göre farklılık göstermektedir. Kızartılmış sigara böreği ortalama olarak bir porsiyonu   311 kalori kadardır. Fırında yapılmış sigara böreği  ise kalori olarak daha düşüktür. Ortalama bir porsiyon fırında sigara böreği ise 229 kalori kadardır. Peynirli, kıymalı ve patatesli olarak da yapılmaktadır. Burada vereceğimiz sigara böreği tarifi peynirlidir.

  Sigara Böreği

  Sigara böreği tarifi

  Malzemeler;
  • 3 adet yufka
  • 1 kase kadar  orta sertlikte beyaz peynir
  • Maydanoz
  • Kızartmalık ay çiçek yağı
  • İsteğe göre kırmızıbiber
  Yapılışı; 3 adet yufkayı üst üste açalım, ikiye katla yalım tekrar ikiye katlayıp üçgen yapalım. Elde ettiğimiz üçgeni bir bıçak yardımı ile ikiye keselim. Ayrı bir kapta peyniri ezelim, ince doğradığımız maydanozu ve kırmızıbiberi koyup karıştıralım. Üçgen olan yufkalara hazırladığımız iç harcı koyup yufkanın yanlarını içe doğru kıvırıp rulo şeklinde saralım. En uç kısmı su ile ıslatıp yapıştıralım. Derin bir tencerede yağımızı kızdırıp sardığımız sigara böreklerini içerisine atalım. Her tarafı kızarınca çıkartalım. Sıcak olarak servis yapalım. Afiyet olsun.
  ]]>
  Rüyada Sigara Görmek https://www.sigara.web.tr/ruyada-sigara-gormek.html Mon, 26 Nov 2018 12:02:31 +0000 Rüyada sigara görmek, sigara zorlu geçen günlerin en sonunda biteceğine ve ferahlık içinde aydınlık günlerin geldiğine işaret etmektedir. Bu rüyayı gören insanın hayatı boyunca yaşadığı sıkıntı ve de hayatı boyunca mad Rüyada sigara görmek, sigara zorlu geçen günlerin en sonunda biteceğine ve ferahlık içinde aydınlık günlerin geldiğine işaret etmektedir. Bu rüyayı gören insanın hayatı boyunca yaşadığı sıkıntı ve de hayatı boyunca maddi zorluklar çektiği ve bu maddi zorluklar yüzünden de aile hayatında çok büyük sıkıntılar yaşadığı şeklinde yorumlanmaktadır. Bu sıkıntıların kaynağı olan temel sorunları çözme konusunda yakınlarından yardım almayı kabul ettiği zaman ve de rüya sahibinin büyüklerinin sözünü dinlemeye karar verdiği zaman çok kısa bir sürede yıllardır var olan sıkıntılarının bir an evvel üzerinden geldiğini görecektir. Olaylar karşısında biraz daha sakin ve de biraz daha olgun davranmayı başarabilirseniz öncelikle maddi olan sorunların üzerinden geleceksiniz ve de ardından bu sorunların neden olduğu aile sorunlarınızın da üzerinden gelmiş olacaksınız.

  Rüyada sigara görmek, rüya sahibi yanında sigara içildiğini ve de bu yüzden rahatsız olduğunu gördüyse o zaman kendisine hiç yakışmayacak davranışlar sergileyeceği ve bu davranışları yüzünden de çok sevdiği değer verdiği ve de yıllardır var olan dostlarını yitireceği şeklinde yorumlanmaktadır. Rüyayı gören insanın aşık olacağı için yanlıi bir insana aşık olacağından ve bu aşkı yüzünden, çevresinde olan insanları kıracağını daha sonradan da yaşadıklarından dolayı çok büyük bir pişmanlık duyup üzüntü yaşayacağı şeklinde yorumlanmaktadır. Acele karar vermemeli ve biraz daha düşünerek olaylar karşısında kararlar vermeniz gerekmektedir. Bazı insanlarda bu durumu aşk olarak değil iş olarak da yorumlamaktadır. Sizin yakın görünen ve de güvendiğiniz bir arkadaşınızla bir ortak iş yapacağınız ama bu ortak işin sizin beklediğiniz ve de umduğunuz gibi geçmeyeceği şeklinde yorumlanmaktadır. Beklentilerinizin aksine çok büyük zararlar yüzünden sıkıntılar geçireceksiniz. Artık sizler de tek olarak kararlar vermemeniz gerekmektedir. Çünkü sizin verdiğiniz bu kararlar sadece sizi değil birçok insanı etkilemektedir.
  Rüyada Sigara Görmek
  Rüyada sigara görmek, rüya sahibi eğer ki gördüğü rüyada sigara içiyorsa o zaman büyük bir rahatsızlık geçireceği şeklinde yorumlanmaktadır. Rüyada sigara görmek hayra işaret değildir. Üstüne bir de sigara içiyorsa bir hastalık geçireceği ve sıkıntılı zamanlar yüzünden zor günlerden geçip büyük bir üzüntü yaşayacağı şeklinde yorumlanmaktadır. Bu durumda insanların sizlere yardım etmesi ve de sizin yanınızda olmayı istedikleri zaman onların bu isteklerini geri çevirmemeli ve sizi gerçekten seven insanların maddi manevi bütün desteklerini alarak daha hızlı toparlanmanız gerekmektedir. Olaylar karşısında artık sizler de olumlu olarak bakmalı ve negatif olan düşüncelerden kurtulmanız gerekmektedir. Sıkıntıları üzerinizden atmak için kendinizi koy vermemeniz gerekmektedir. Böylece daha iyi günler sizi ve de ailenizi bekleyecek sağlığınıza tekrar kavuşacaksınız.
  ]]>
  Sigara Hangi Organlara Zarar Verir https://www.sigara.web.tr/sigara-hangi-organlara-zarar-verir.html Tue, 27 Nov 2018 03:35:23 +0000 Sigara hangi organlara zarar verir,Sigara, insan hayatını olumsuz yönde etkileyen bir tür zehirdir. Sigaranın zararını bile bile ülkemizde her 10 kişiden 8'i sigara kullanmaktadır. Sigaranın en bilinen zararı akciğere v Sigara hangi organlara zarar verir,Sigara, insan hayatını olumsuz yönde etkileyen bir tür zehirdir. Sigaranın zararını bile bile ülkemizde her 10 kişiden 8'i sigara kullanmaktadır. Sigaranın en bilinen zararı akciğere ve solunum sistemine verdiği zararlardır. Sigaranın zararı bunlarla kalmaz birçok organa zarar vermektedir. aşağıda sigaranın zarar verdiği organları sıralayacağız.

  Sigara Hangi Organlara Zarar Verir

  Sigara hangi organlara zarar verir

  • Deride erken yaşlanma ve kırışıklık
  • Burunda koku alma duyusunda kayıp
  • Saçlarda kötü koku ve dökülme
  • Beyinde psikolojik olarak bağımlılık inme.
  • Gözlerde katarakt ve maküler dejenarasyona bağlı körlük
  • Ellerde renk değişikliği ve kan dolaşımına bağlı damar hastalıkları
  • Dişlerde lekelenme ve diş eti hastalıkları
  • Ağız, boğaz ve tat olma duyusunda kayıp
  • Nefeste kötü koku
  • Kalpte damarın zayıflaması ve damar tıkanıklığı
  • Ameliyat sonrasında toparlanma ve yaralarda iyileşmenin gecikmesi
  • Erkek üreme sisteminde sperm sayısında azalma, ereksiyon bozukluğu
  • Kadın üreme sisteminde ağrılı erken menopoz, kısırlık ve gebe kalmada zorluk
  • Savunma sisteminde zayıflama
  • Batında mide ve on iki parmak bağırsağında ülser
  • Ayaklarda ve bacaklarda dolaşım sisteminin bozulmasına bağlı damar hastalıklarına, kan kanserine neden olur.
  ]]>
  Sigara Nedir https://www.sigara.web.tr/sigara-nedir.html Tue, 27 Nov 2018 18:32:04 +0000 Sigara Nedir, kıyılmış olan tütünün en ince kağıda sarılmış halidir sigara. İlk başlarda elle sarılan sigara daha sonraları Fransız bir mucidin icadı ile makinede sarılmaya başlanmıştır. Sigaranın ortaya çıkı Sigara Nedir, kıyılmış olan tütünün en ince kağıda sarılmış halidir sigara. İlk başlarda elle sarılan sigara daha sonraları Fransız bir mucidin icadı ile makinede sarılmaya başlanmıştır. Sigaranın ortaya çıkışı tütün ün değişik şekiller de içilmesi ile ortaya çıkmıştır. İlk başlarda tütün sebze yapraklarına sarılmış daha sonraları fakirlerin izmaritleri kağıda sararak içmesi ile yeni bir hal almıştır. İnce tütün sarılan kağıtların icadından sonra tütün bu kağıtlara el ile sarılmaya başlamıştır. Elle sarmanın zorluğundan dolayı sigara sarma makineleri icat edilmiş zaman içerisinde fabrikalar kurulmuş ve bir endüstri halini almıştır. Sigaranın kalitesini arttırmak amacı ile paketleme ve filtreleme de yenilikler getirilmiştir. Sigara bağımlılığı ülkemizde ve tüm dünyada bir halk sağlığı sorunu olmaktadır.

  Sigara Nedir
  Sigara nedir, toplanıp kurutulan tütünler yaklaşık olarak bir depoda 3 yıl kadar kendi haline bırakılmaktadır. Daha sonra tütün içeriğindeki tozlardan arındırılarak özel olarak yapılmış nemlendirme odaklarına alınmaktadır. Seri bir şekilde burada nemlendirme ve kurutma devam etmektedir. Daha sonra tambur denilen bir araçta döndürülerek sigaranın türüne göre tütünler harmanlanır. Bu işlemin ardından tekrar nemlendirme odasına alınan tütünler döner bir bıçak ile ince olarak kıyılır. Kıyıldıktan bir kaç gün sonra silindir tüp haline getirilmiş kağıtlar içerisine otomatik olarak sarılır. İki sigar önce filtreye tutturulup daha sonra ikiye ayrılır. Standart bir sigara makinesi dakikada 1200 sigara hazırlayabilmektedir. 20' li şekilde paketlenir. Işınla kontrol edilerek tütünün gevşekliği ölçülür. Bütün sigaralar aynı gevşeklikte olmak zorundadır.  Sigaranın asıl kısmı tütündür. Dumanı ise nikotin ve katrandır. Sigaranın ağza alınan kısmı ne kadar uzun ise o kadar az nikotin vücuda girmektedir. Kuru tütünler yaş tütünlerden  fazla, hızlı çekenler yavaş çekenlerden fazla, ciğere çekenler dudak tiryakilerinden fazla nikotin almaktadırlar
  ]]>
  Sigaranın Vücuda Zararları https://www.sigara.web.tr/sigaranin-vucuda-zararlari.html Wed, 28 Nov 2018 01:41:25 +0000 Sigaranın Vücuda Zararları, Sigaranın sağlığa ne kadar zararlı olduğu bilinmesine rağmen birçok kişi bunu bile bile kullanmaktadır.İnsan vücuduna en zararlı alışkanlıklar arasında ilk başlarda yer alan sigarayı uzun Sigaranın Vücuda Zararları, Sigaranın sağlığa ne kadar zararlı olduğu bilinmesine rağmen birçok kişi bunu bile bile kullanmaktadır.İnsan vücuduna en zararlı alışkanlıklar arasında ilk başlarda yer alan sigarayı uzun süre kullanan kişilerde rastlanan hastalıkların maalesef geri dönüşü mümkün olmamaktadır. 

Sigaranın vücuda verdiği zararlar şunlardır: Genel olarak bulunulan ortama kötü ve ağır koku yayılır. Sigara cildi bozacağı için ciltte kararma ve yaşlı gösterme belirtileri başlar. Dişler sararır kirli ve pis görünür ve diş eti hastalıklarına sebep olur.Tat alma eksikliğine sebep olur ve kanser riski artar.
Sesin kalınlaşmasına sebep olur. Boğazı tahriş eder. Kalp ve damarlara zarar verdiği için kalp krizi, damar tıkanıklığı, tansiyon problemi gibi rahatsızlıklar baş gösterir. Sigara kullanımı gözlere de zarar verir.Burunda koku alma duyusu azalır. Akciğerleri de etkiler nefes darlığına sebep olur. Akciğer kanserine sebep olabilir. Gözlerde katarakt ve ileri yaşta körlük meydana gelir. Tüm organlarda tahribata yol açar. Ellerde parmaklarda kararmaya sebep olur,tırnaklarda zayıflama görülür. Kemik erimesine sebep olur.Vücutta yorgunluk,uykusuzluk,strese yol açar. Özellikle hamilelikte sigara içilirse bu bebeğe de zarar verir. Sigara tüketimi vücutta birçok kanser türünün oluşmasına neden olur.Bunlardan bir kısmı şunlardır: Akciğer kanseri,ağız kanseri,gırtlak kanseri, mide kanseri, böbrek kanseri gibi.

Sigaranın Vücuda Zararları
Sigara insanlarda bağımlılık yapar bunun nedeni içindeki nikotindir. Sigara içen kişilerde sırt ve bel ağrısı olur. Sigara içen kadınlarda erken menopoza girme olasılığı yüksektir. Diş kayıplarına neden olur. Sigara tüketimi ülkemizde her geçen gün hızla yayılmaktadır.Sigaraya bağlı ölümler günden güne artış göstermektedir. Sigara kullanımını ortadan kaldırmak için gerekli eğitimleri vermek ve insanların yaşam standartlarını yükseltmek gerekmektedir.
]]> Sigaranın Beyne Zararları https://www.sigara.web.tr/sigaranin-beyne-zararlari.html Wed, 28 Nov 2018 12:56:21 +0000 Sigaranın Beyne Zararları, Sigara içenlerin, beyin damarları tıkanıklığı veya kanaması neticesi ölmeleri olasılığı,  içmeyenlerden iki kat fazla.  İngiltere'de sürdürülen yeni bir sıhhat kampanyasında tütün kulla Sigaranın Beyne Zararları, Sigara içenlerin, beyin damarları tıkanıklığı veya kanaması neticesi ölmeleri olasılığı,  içmeyenlerden iki kat fazla.  İngiltere'de sürdürülen yeni bir sıhhat kampanyasında tütün kullanımının akciğerlerin yanında beyin benzeri temel organlarda sebep olduğu zararlar öne çıkarıldı. Televizyonda yayınlanan kamu spotunda tütün dumanının,  içerdiği zehirli maddelerle kanı ne türlü kirlettiği, ardından bu kanın bedende ne türlü dolaştığı ve böylelikle felç tehlikesine ne ölçüde yol açtığını anlatılıyor. Tütün ürünleri kullananları alışkanlıklarından caydırmayı hedef alan kampanyada, " Ortaya çıkacak hasarı görseydiniz, sigarayı hemen bırakırdınız " mesajı veriliyor. Sigara içenlerin, beyin damarları tıkanıklığı veya kanaması neticesi ölmeleri olasılığı, içmeyenlerden iki kat fazla.Tütün alışkanlığı olanların bellek kaybı ve bunama sıkıntıları yaşamaları olasılığı da daha yüksek. Bugün yayınlanmaya başlayan yeni sigara karşıtı kampanya,  sigarayı bırakmak isteyenlere dayanak, öneri ve farklı destek yöntemleri sunuyor. 

Sigaranın Beyne Zararları
İngiltere'deki maksimum sıhhat yetkilisi Prof. Sally Davies, "Sigaranın kalp ve akciğerler üzerindeki etkilerini biliyoruz. Ama sigara içenler,  tütün dumanı yöntemiyle kana karışan zehirli maddelerin beyin ve diğer mühim organlarda yaratabileceği tahribatın farkında olmalı. Sigara, vakitsiz ölümlerin başlıca sebebi. Sigara içen her iki insandan biri tütün kullanımıyla bağlantılı bir rahatsızlık sebebinden erken yaşta can veriyor. İnsanların halen sigaranın sebep olduğu zararları azımsaması son derece endişe verici " diyor. Prof. Davies,  bununla birlikte, yeni yılda sigarayı bırakmaya kararlı olanlara işaretlerle,  "sigarayı bıraktığınız tarihten beş sene ardından, felç geçirme olasılığı hayatı süresince sigara içmemiş bir insanla benzer düzeye iniyor. "mesajını da veriyor. İngiltere Kamu Sağlığı Başkanı Prof. Kevin Fenton,  bir kanala verdiği röportajda, " Katran, arsenik,  hidrojen siyanür.. Bütün bunlar kansere yol açabilen etkiler yaratabiliyor veya kan damarlarında büyük tahribat yaratabiliyor.  Biz, sigara dumanının zehirleyici özelliklerine ve buna karşıt ne yapılabileceğine dikkat çekmek istiyoruz. Bunun yolu da,  sigarayı bırakmaktan veya nikotin bandı benzeri daha sıhhatli yollara başvurmaktan geçiyor. "  diye konuştu. Prof. Fenton, insanların sigara bağımlılığına son vermeleri için daha çok gayret harcanması gerektiğini belirterek,  " İşte bu kampanya bu sebeple büyük önem taşıyor. İnsanların yeni yılla birlikte yeni hükümler aldıkları bir sırada bunu yaparak,  pek çok tiryakinin sigarayı bırakmasına dayanak verilmiş olunacak.  " diye konuştu.
]]>
Elektronik Sigara https://www.sigara.web.tr/elektronik-sigara.html Thu, 29 Nov 2018 03:09:29 +0000 Elektronik sigara, yakın tarihlerde insanlar tarafından ülkemizde kullanılmaya başlanmış fakat çok sürmeden bu sigara sağlık bakanlığı onayından geçememiştir. Son derece hızlı bir şekilde ülkemizde yayılan bu sigara, yap Elektronik sigara, yakın tarihlerde insanlar tarafından ülkemizde kullanılmaya başlanmış fakat çok sürmeden bu sigara sağlık bakanlığı onayından geçememiştir. Son derece hızlı bir şekilde ülkemizde yayılan bu sigara, yapılan araştırmalara göre oldukça zararlı olduğu anlaşılmıştır. Tıbbi olarak böyle bir kararın verilmesi ile ülkemizde elektronik sigara kullanımı oldukça azalsa da birçok insan bu sigarayı içmeye devam etmiştir. Elektronik sigaranın en büyük amacı sigarayı bırakamayan insanların daha rahat bir şekilde sigarayı bırakmalarıdır. İnsanlar genellikle bu sigarayı alarak sigara istekleri olduğunda bu sigaranın gerekli malzemelerini içerisine ekleyerek içerler. Böylece günümüzde tüketilen tütün sigaralarının yerine elektronik sigara içilmiş olur. Bu durum sigarayı tamamen bıraktıktan sonra yavaş yavaş elektronik sigaranın da bırakılması ile başarılı bir sonuç ile sonlanır. Fakat tıbbi olarak sağlık açısından kişilerde kanser yaptığı söylenilen elektronik sigaranın hala günümüzde zararlı olup olmadığı tartışılmaktadır. Bazı insanlara göre elektronik sigara aslında sigarayı bıraktırmaz. Sigarayı elektronik sigara ile bırakan insanlar ise genellikle psikolojik olarak sigarayı bırakmaya kendilerini zorladığı için daha rahat bir şekilde sigarayı bırakmaktadırlar. Aslında mantık çerçevesi içerisinde bakıldığında normal sigaranın insan vücudunda kanser riskini arttırdığı bilinmektedir. Bu durumda elektronik sigarada aynı etkiyi gösterse bile insanlar bu sayede sigarayı bırakarak daha avantajlı olmaktadır. 

Elektronik sigara bazıları içinse aslında keyfi amacı ile sigara yerine kullanılan bir alettir. Bu kişilere göre elektronik sigara normal sigaraya göre çok daha büyük olumlu yönleri vardır. Özellikle elektronik sigaranın külünün olmaması ve bunun yanı sıra kötü kokusunun olmaması nedeni ile bazı kişiler normal sigarayı içmek yerine bu elektronik sigarayı aktif bir şekilde kullanmaktadır. Şuan ülkemizde olduğu gibi elektronik sigaranın satışı Almanya'da da yasaklanmıştır. Bazı insanlara göre bu durumun en büyük nedeni devletin ekonomik olarak en büyük gelirlerinden biri tütün ve ütün ürünlerinin olmasıdır. Tabi ki bu düşünce ne kadar doğru tartışılır. Elektronik sigaranın birçok faydası ve faydasından da çok zararı bulunmaktadır. Birçok zaman insanlar arasında bu faydalar ve zararlar tartışma konusu olmuş ve kişiden kişiye bu durumu kabullenmeler ve kabullenmemeler görülmüştür. Aslında elektronik sigara hiçte göründüğü kadar masum değildir. İçerisinde bulunan ve yanarak akciğerlerimize giren ve buradan da tüm vücuda yayılan bu sıvı madde tüm vücuda erişebildiği gibi beyin üzerinde de etkilere neden olmaktadır. 

Elektronik Sigara
Faydaları:
 • Elektronik sigara normal sigaraya göre çok daha hijyeniktir. Özellikle içildikçe kül ve benzeri şeyleri ortama bırakmadığı için insanlar arasında çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu nedenle hijyen konusunda titiz olan kişiler tarafından bu özelliği ile oldukça sevilmektedir. Bunun yanında elektronik sigara, normal sigara kadar pis kokuların yayılmasına neden olmamaktadır. Böylece sigara kokusuna duyarlı olan kişilerde rahatsızlıklar oluşmaz. 
 • Bir diğer faydası ise elektronik sigarada herhangi bir ateş ya da yanan kısım olmadığı için bu durum meydana gelebilecek olan ev yangınları, orman yangınları ya da diğer yangınların oluşma riskini azaltacaktır. Bu açıdan da elektronik sigara faydalarını göstermektedir. 
 • Son olarak belirtmek isterim ki elektronik sigaranın en çok içilme nedeni tabi ki sigarayı bırakmaktır. Günümüzde bu sigarayı içen insanların amacı bu sigara sayesinde sigarayı daha rahat bırakmaktır. Birçok insan elektronik sigara sayesinde çok rahat bir şekilde normal sigarayı bırakmış ve sonrasında da elektronik sigarayı bırakarak daha sağlıklı bir yaşama geçmiştir. 
Zararları:
 • Elektronik sigara yapılan araştırmalara göre i]]> Sigara Ve Alkolün Zararları https://www.sigara.web.tr/sigara-ve-alkolun-zararlari.html Thu, 29 Nov 2018 04:26:32 +0000 Sigara Ve Alkolün Zararları, Geçmişten günümüze kadar uzayan ve günümüzde kullanımı oldukça artan sigara ve alkol hem çevreye hemde insan sağlığına oldukça zararlı olmaktadır. Geçmişte insanların ölüm yaşı olduk Sigara Ve Alkolün Zararları, Geçmişten günümüze kadar uzayan ve günümüzde kullanımı oldukça artan sigara ve alkol hem çevreye hemde insan sağlığına oldukça zararlı olmaktadır. Geçmişte insanların ölüm yaşı oldukça yüksekken günümüzde ölüm yaşları daha küçük ve erken oluşmaktadır. Bunların hemen hemen çoğu sigara ve alkol tüketiminden kaynaklı olmaktadır. Önceden kişiler belli yaşı doldurduğunda içmeye başlarken günümüzde sigara kullanım yaşı 8-9 olmaktadır. Sigara ve alkol kullanımı sonucu bağımlılık oluşturur ayrıca hem kullanan kişiye hem de çevresindekilere zarar veren alışkanlık türü olmaktadır. Ayrıca her iki maddenin kendine has zararları bulunmaktadır.

  Sigara ve alkolün zararları:

  • Sigara ve alkol bağımlılık yapmaktadır.
  • Sigara en çok akciğerlere zarar verir.
  • Alkol vücudumuza kalıcı ya da kalıcı olmayan etkiler bırakmaktadır.
  • Sigara, kan dolaşımını yavaşlatır, kalp krizi riskini artırır ve kanın oksijen taşıma durumunu azaltır. 
  • Alkol, beyin fonksiyonlarını olumsuz olarak etkiler ve kişilerin bilincini  devre dışı bırakır. İnsanlar alkol kullandıktan sonra duygularını da kontrol edememektedir. Örneğin görme, konuşma gibi yetenekleri yavaşlar ve hatta durma durumuna kadar gelir.
  • Sigara dudak, yanak ve gırtlak kanserine neden olur ve hatta sigarayı yakmadan dudağında taşıyan yada tütün çiğneyen kişilerde de ağız için kanserlerine neden olmaktadır.
  • Aşırı şekilde alkol tüketimi geçici hafıza kaybına neden olmaktadır.
  • Sigara ağız kokusu yaparak, diş ve diş eti hastalıklarına yol açmaktadır.
  • Alkol en çok da karaciğer, beyin ve sinirlere zarar vermektedir.
  • En çokta gebelikte tüketilen sigara düşük doğumlara ve bebeğin gelişimini engellemeye neden olmaktadır.
  • Sigara uyku düzenini bozarak uykusuz kalınmasını sağlar. 
  • Alkolde tıpkı sigaranın yapmış olduğu zarar gibi anne karnındaki bebeğin gelişimini olumsuz yönden etkilemektedir.
  • Sigara görme ve duyma bozukluklarına yol açabilmektedir.
  • Alkol ise midenin iç yüzeyini kaplayan tabakayı tahriş ederek ve buna bağlı olarak gastrit'e, mide yaralarına yol açmaktadır. Midede bulunan zarlarda yırtıklar oluşmaktadır. Mide ve yemek borusunda iç kanama sıkıntıları yaşanabilir. Sürekli olarak kusma görülür.
  • Sigara parmaklarda sararma ve tırnaklarda zayıflamaya, kırılmalara neden olur.
  • Alkol yemek borusu, gırtlak, mide ve pankreas kanserlerine neden olmaktadır. Kanser riskini ise yüksek oranlarda artırmaktadır.
  • Sigara kullanımında cildin yapısında erken bozulmalar meydana gelir ve leke ve kırışıklık oluşmaktadır. Selülitlere neden olarak erken yaşlılık izlenir.
  • En önemlisi de  sigara ve alkol ilk önce kişinin kendi bütçesine sonra da ülkenin bütçesine zarar vermektedir.
  • Alkol tüketildiği zaman kişinin dilinde, tat alma duyusunun bozulması görülür. Burunda koku alma duyusu azalır.  Damar kireçlenmesine yol açar.
  • Sigara kullanımında ise kişilerin beyninde hücrelerin ölmesi yavaş yavaş izlenim gösterir. Öğrenme bozuklukları, hafıza zayıflığı ve erken bunama görülür. Sinüzit, farenjit, bademcik ve orta kulak iltihabı gibi üst solunum yolu hastalıklarına neden olur. 
  • Sigara içen kişide hastalık, yara ve ameliyat tedavileri ise oldukça uzun sürmektedir. Gebe olan annenin tüketiminde doğum zorlaşır ve bebekte zeka geriliği görülür. 
  • Sigara kullanımında hastaların kullandıkları ilaçları etkisiz duruma gelebilir.

  Sigara Ve Alkolün Zararları

  Bu şekilde sigara ve alkolün yaratmış olduğu zararları açıklamış oldum. Fakat sigara dan daha kötü olan alkol kesinlikle öldürücü de olabilmektedir. Bu nedenle alkolden kurtulmak için uzman tarafından yardım alarak kullanımı önlenebilir. Ayrıca alkol tüketerek sonradan utanacağınız, pişman olacağınız ya da pişman olmaya bile vakit bulamamanıza yol açabilecek davranışlarda bulunmanıza neden olabildiği için]]> Sigara Haram Mı https://www.sigara.web.tr/sigara-haram-mi.html Thu, 29 Nov 2018 22:51:11 +0000 Sigara içmek haram mı, Kur'an-ı Kerim'de haram ve helal olan şeyler zikredilmiştir. Fakat zaman ve mekana göre haram ve helalin değiştiği yerlerde olmuştur. Sigara içmenin haram mı helal mi olduğu hakkında gerek Peygamber Efen Sigara içmek haram mı, Kur'an-ı Kerim'de haram ve helal olan şeyler zikredilmiştir. Fakat zaman ve mekana göre haram ve helalin değiştiği yerlerde olmuştur. Sigara içmenin haram mı helal mi olduğu hakkında gerek Peygamber Efendimiz' in sünnetlerinde gerekse Kur'an-ı Kerim'de yer almamaktadır. İslam'da adı geçmeyen şeyler için genel hükümler bulunmaktadır. Bunlardan biri '' eşyada aslolan, ibahadır.'' Yani yaratılan herşey insanlar içindir. Bazı şeylerin haram olduğu açıklanmış olup, bazı şeylerin de hiç bir hükmü olmadığı için helal olarak kabul edilmiş demektir.

  Genel bir hükümde '' temiz ve güzel olan herşey helaldir, zararlı ve pis olan şeyler ise haramdır.'' Burdan da anlayacağımız üzere önce sigaranın zararlı mı yoksa yararlı mı olduğuna karar vermemiz gerekmektedir. Bazı İslam alimleri '' biz sigaradan bir zarar görmedik ve onun hakkında da haram olduğunu söyleyemeyiz'' gibi ibarelerde bulunmuşlardır. Fakat günümüzde sigaranın 2000' e yakın zehir içerdiği ve bir çok hastalığa neden olduğu ve hatta içmeyenlere bile zararı dokunduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Yani sigara haramdır. Ayrıca sigara içmek insanın kendi kendini tehlikeye atmasıdır.Sigara Haram Mı Allah (cc) ''Kendinizi kendi ellerinizle tehlikeye atmayın.'' buyurmuştur. Bu nedenle sigara insanın kendi kendini tehliye atan bir maddedir ve de çok ince ayrıntısı olan bir kul hakkıdır. Sigara içerken çevrendeki insanlara verdiğin zarar, onların hayatını da tehlikeye atmaktadır ve bu durum kul hakkına girmektedir. Kul hakkının affedilmesi ise sadece hakkı olan insanların hakkını bağışlamasıyla helal olur.

  ]]>
  Sigaranın Kalbe Zararları https://www.sigara.web.tr/sigaranin-kalbe-zararlari.html Fri, 30 Nov 2018 11:26:59 +0000 Sigaranın kalbe zararları, Sigara, dünya üzerinde zararı bilinen ve en çok tüketilen bir tür zehirdir. Maalesef ki sigaranın ölümcül zararları bilinse de insanlar hala sigarayı tüketmekte ve nikotinden dolayı bırakmak da zo Sigaranın kalbe zararları, Sigara, dünya üzerinde zararı bilinen ve en çok tüketilen bir tür zehirdir. Maalesef ki sigaranın ölümcül zararları bilinse de insanlar hala sigarayı tüketmekte ve nikotinden dolayı bırakmak da zorlanmaktadırlar. Sigaranın insan vücudunda zarar vermediği organ yoktur. Her organa ayrı ayrı zarar vermekte ve bu da insanların vaktinden önce ölmelerine yol açmaktadır. Türkiye de genç yaşlı demeden her yerde sigara içtiği görülmektedir. Buna bağlı olarak menopoz ile birlikte beklenmedik yüksek oranda kalp damar tıkanma olaylarına fazlasıyla rastlanmaktadır. Kalp damar tıkanıklığının sebeplerinden yüzde ellisi sigara yüzünden oluşmaktadır.

  Sigara dumanı ile birlikte vücuda binlerce zehirli madde girer. Bu nedenle de vücut adrenalin salgılar. Adrenalin, vücudumuzun tehlikeler karşısında doğal olarak salgıladığı bir kaç- savaş hormonudur. Bu olayla birlikte damarlar büzüşerek daralır. Bunun nedeni ise büyük bir yaralanma sonucunda kan kaybının mümkün olduğunca az olmasıdır.  Damarların büzülmesinin yanında tütün dumanındaki karbonmonoksit kanı kıvamlaştırır.  Kalp ise kıvamlaşan kanı büzüşen damarlar içinden, vücudun en uzak noktalarına göndermek için bütün gücüyle çalışır.

  Sigaranın Kalbe Zararları
  Normalden hızlı çalışan kalbin daha fazla oksijene ihtiyacı vardır. Oysaki sigara dumanı ile karbonmonoksit kandaki oksijeni kovar, bundan dolayı kalp, az oksijenle çok çalışmak zorunda kaldığı için çabuk yorulur ve ölür. Unutulmamalıdır ki sigara tek başına damar tıkanıklığı nedenidir. Sigara içen kişiler vaktinden önce ölme riski taşımaktadır.
  ]]>
  Sigara Kilo Aldırırmı https://www.sigara.web.tr/sigara-kilo-aldirirmi.html Fri, 30 Nov 2018 20:11:11 +0000 Sigara Kilo Aldırır Mı, Sigaraya başlayanlarda ve sigara tiryakisi olupta sigarayı bırakan kişilerde de kilo artışı görülebilir. Bu kilo artışı bazı tiryakilerin sigarayı bırakmasını engelliyor. Oysa sigarayı bırakt Sigara Kilo Aldırır Mı, Sigaraya başlayanlarda ve sigara tiryakisi olupta sigarayı bırakan kişilerde de kilo artışı görülebilir. Bu kilo artışı bazı tiryakilerin sigarayı bırakmasını engelliyor. Oysa sigarayı bıraktıktan sonra kilo artışına hakim olmak tamamen kişiye bağlıdır.Araştırmalar sigarayı bırakan kişilerin ortalama 2-5 kilo gram arasında kilo aldığını, her gün içilen sigara miktarına bağlı olarak alınan kilonun da değişiklik gösterdiğini belirtiyor. Bir günde iki paket sigara tüketen insanlar günde bir paket sigara içenlerden daha fazla kilo almaktadır ve kilo artışı özellikle sigara bırakıldıktan ilk altı aylık süreçte meydana gelmektedir. Sigarayı bırakmak ile kişilerdeki kilo artışı arasında nasıl bir bağ vardır Sigarayı bırakmak isteyen herkes kilo almaya mahkum mudur Bu kişilerin kol alma nedenleri nelerdir

Sigarayı bıraktıktan sonra enerji dengesizliği kilo artışlarının en büyük nedenidir. Harcanan enerji ile alınan enerji arasındaki dengesizlik ağırlık artışlarında rol oynayan en temel faktördür. Bir kişinin günlük alması gereken enerji kişinin, yaşına, cinsiyetine, ağırlığına, metabolizmasına ve günlük yaptığı egzersiz miktarına bağlıdır. Bütün bu sayılanlar dikkate alınarak alınan ve harcanması gereken enerji arasında bir denge tutturmakta fayda var. Bir kişinin 1 kilo gram kaybetmesi yada kazanması için gerekli olan enerji yedi bin kaloridir. Fazladan aldığımız her yedi bin kalori vücudumuza bir kilo gram kilo olarak yansıyacaktır. Harcadığımız her yedi bin kalori ise bir kg kaybetmemizi sağlayacaktır. İşte buradan çıkaracağımız sonuç şudur; aldığımız ve harcadığımız enerji arasındaki dengeyi sağlamamız ağırlığımızı kontrol etmemize yardımcı olacaktır.

Sigara Kilo Aldırırmı
Metabolizmamızın yavaşlaması kalp,  karaciğer, beyin gibi en önemli organların normal olarak  çalışabilmesi için enerjiye ihtiyaç duyar. Her gün aldığımız enerjinin yüzde 70'i bu saydığımız organların fonksiyonlarına harcanır. Sigarada bulunan etken madde nikotin metabolik hızı arttırır ve buna bağlı olarak ta harcanan kalori miktarını artırmaktadır. Fakat bu yöntem kalori harcamak için başvurulan sağlıksız bir yöntemdir. Sigara içtikten sonra metabolizmada hızlanma meydana gelir, içilen her  bir sigara kalbin dakikada on ile yirmi arası kadar daha fazla vuruş yapmasına sebep olur. Aslında sigara içenlerde kalp rahatsızlıklarına daha fazla rastlanması da bundandır. Sigara bırakıldığı vakit metabolik hız azalarak olması gereken sağlıklı seviyeyi bulur.

Metabolik hızın normal seviyeye düşüşü bir kaç hafta yada birkaç ay sürebilir. Bu esnada daha az kalori harcanıyor olması ise kilo alma  ihtimalini arttırır. Fakat hiçbir zaman metabolizmanın hızlanmasını sağlamak için sigara içmek doğru değildir. Sigara kullanırken kilo artışına engel olabilmenin en mucizevi yolu spordur. Sigarayı bırakmaya niyetlenen bağımlı içiciler bunu başarılı bir şekilde atlatmak için sigarayı bırakma sürecinde sporu mutlaka yaşamlarının bir parçası haline getirmeyi öğrenmeleri gerekir. Araştırmalar sigarayı bırakan insanların, sonraki süreçte yemek tüketimlerini arttırdıklarını göstermektedir. Beslenme konusundaki dengesizliklere de dikkat edilmesi son derece önemli bir husustur. Sigarayı bıraktıktan sonra tat, koku alma gibi hislerinin normale dönmesinden dolayı iştahta artışlar meydana gelmektedir ve yemek tüketimindeki artış ile birlikte sevilen ve sevilmeyen besinlerde de değişiklikler olabilmektedir. Özellikle yüksek kalori içeren tatlı, yağlı besinlerin tüketilmesinde artış gözlenmiştir. Sigara bırakıldıktan sonra sürekli ağızda bir şey olması gerektiği hissi olur. Buda kişilerin sürekli açlık hissine kapılmasına ve bir şeyler atıştırmasına neden olur. İşte bu nedenle sürekli bir şeyler yiyor olmakta alınan enerji miktarını arttırır. Bunun kiloya dönüşmesine engel olmanın en iyi yolu ise spordur. 
]]>
Sigara Akciğer https://www.sigara.web.tr/sigara-akciger.html Sat, 01 Dec 2018 18:58:32 +0000 Sigara akciğer, üzerinde çok büyük etkiler oluşturmaktadır. Hatta insan vücudunda sigaranın en büyük zararı direk olarak akciğerler üzerinde görülmektedir. Böylesine zararlı bir maddenin tüketilmesi başta akciğer olmak üz Sigara akciğer, üzerinde çok büyük etkiler oluşturmaktadır. Hatta insan vücudunda sigaranın en büyük zararı direk olarak akciğerler üzerinde görülmektedir. Böylesine zararlı bir maddenin tüketilmesi başta akciğer olmak üzere birçok organın zarar görmesine neden olarak birçok zaman insanların ölümcül tehlikelerle karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır. Oldukça yaygın olarak ülkemizde ve diğer dünya ülkelerinde çokça tüketilmekte olan sigara gerçekten de oldukça büyük etkiler göstererek birçok olumsuzluğa neden olmaktadır. Yapılan araştırmalar göre sigara dumanı saatte 250 km hızla insanda ağza girerek akciğerlere girmektedir. Günde bir paket tüketildiği varsayıldığında bir insanın akciğeri tüm bu sigaranın dumanını teker teker süzer ve bir miktarını alarak kana karıştırır. Böylesine bir durumun insanlar üzeride ne kadar çok zarar meydana getirdiği düşünülemeyecek kadar çoktur. Ağızdan çekilen sigara akciğerlere yaklaşık olarak 100 derece sıcaklıkta duman göndermektedir. Bu durumun ise kişinin akciğerlerinde birçok etki yaparak oldukça büyük hastalıkların oluşumuna neden olmaktadır. Bu durumda tıbbi olarak yapılan araştırmalara ve incelemelere göre sigara akciğer üzerinde olmak üzere insan vücudunda 30'a yakın hastalık riskinin oluşumuna neden olarak sorunların meydana gelmesine neden olmaktadır. Böylesine bir risk taşıyan sigaranın bile bile içilmesi ise aslında son derece mantıksız olsa da bu durum insanların düşüncelerini değiştirmemektedir.

Sigara Akciğer
Sigara akciğer enfeksiyonları başta olmak üzere astım, akciğer kanseri, akciğerde yara, akciğer tümörü, akciğer iltihabı gibi birçok hastalığı beraberinde getirerek birçok zaman kişilerin hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Akciğerde böylesine büyük zararlara neden olarak kişilerin ölümüne nedene olan sigaranın kullanım yaşı günümüzde oldukça düştüğü için aynı zamanda akciğer hastalıklarının görülme sıklığı da artış göstermiştir. Sigara akciğer üzerinde gösterdiği etkilerle kişilerde akciğerin hassas bir hal alarak kişilerin birçok akciğer hastalığına açık hale gelmesine neden olmaktadır. Bu nedenle günümüzde insanlarda görülen akciğer hastalıklarının birçoğuna sigaranın neden olduğunu söylemek hiçte yanlış olmayacaktır. Sigara akciğer üzerinde sadece aktif içicilik ile göstermez. Bu zararlı madde etkilerini aynı zamanda kişilerin kapalı alanlarda içtikleri sigaraların dumanını soluyan insanlarda da görülmesine neden olmaktadır. Hatta sigara içen insanlarda görülmeyen bazı akciğer hastalıklarının diğer insanlarda görülmesi durumunun en büyük nedeni de sigaranın ortama bırakmış olduğu dumandır. 

Sigara akciğer kanserinin en büyük sorumlusu olarak tutulmaktadır. Böylesine zararlı bir maddeyi içmeyen insanlarda akciğer kanseri on beş, yirmi kat daha azdır. Birçok sigara içen insan herhangi bir sağlık probleminin olmadığını ve oldukça sağlıklı olduğunu söyleyebilir. Aslında sigara akciğer üzerindeki etkilerini kişinin yaşı ilerlemesi ile göstermektedir. Yani sigara etkilerini hemen göstermese de kişiler yaşlandıkça akciğerde problemler çıkmaya ve özellikle akciğer bronşlarının daralması, akciğerde katran birikimine bağlı olarak nefes darlığı gibi problemlerin çıktığı bilinmektedir. Bu gibi durumlarda tıbbi olarak ya da doğal olarak kişilerde yapılacak herhangi bir şey bulunmamaktadır. Bu nedenle yapılması gereken en doğru şey sigarayı erkenden bırakmaktır. Bu nedenle bilmeliyiz ki akciğer sağlığının korunması gerekiyorsa kesinlikle sigara içilmemeli ve aynı zamanda sigara içilen ortamlardan uzak durulması gerekmektedir. Böylece çok daha sağlıklı bir yaşam elinizde olabilir. Bilinmelidir. Yirmi yıl sigara içen bir kişinin akciğerinin sigaradan tamamen temizlenmesi için tam olarak 40 yıl kadar bir süre gerekmektedir.  
]]>
Mentollü Sigara https://www.sigara.web.tr/mentollu-sigara.html Sat, 01 Dec 2018 20:19:31 +0000 Mentollü Sigara, mentollü sigaradan bahsetmeden önce mentolün ne olduğunu anlamak gerekir. Mentol, nane, mısır nanesi ve nane bahçesi gibi bir çok bitkide bulunan bir bileşiktir. Tüketildiğinde naneli bir tat ortaya çıkar. Men Mentollü Sigara, mentollü sigaradan bahsetmeden önce mentolün ne olduğunu anlamak gerekir. Mentol, nane, mısır nanesi ve nane bahçesi gibi bir çok bitkide bulunan bir bileşiktir. Tüketildiğinde naneli bir tat ortaya çıkar. Mentol gıda, tatlandırıcı, ağız hijyeni endüstrilerinde de kullanılmaktadır. Tütün endüstrisi mentolün kullanıldığı en yaygın endüstridir. Mentol, sigara dumanının sertliğini kırarak soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara yakalanan kişileri rahatlatma amaçlı kullanılmaktadır. Mentol, sigarada bulunan bir çok maddeye eklenebilmektedir. Direkt olarak tütüne, filtre kağıdına ve ya filtrenin içine kırılabilen kapsül olarak eklenebilmektedir.

Mentollü Sigara

Sigarada bulunan mentol miktarı, kullanılan tütün miktarının %0,45i kadar olmaktadır. Sigarada bulunan tütünle beraber mentolde yanma etkisi gösterir. Mentol yanarak benzoapyrene ve benzen gibi maddeleri ortaya çıkarır. Bu maddeler kansere neden olan maddeler arasında bulunmaktadır. Mentol, boğazı yumuşatarak dumanın sertleşmesini önler ve serinletici etkide bulunur. Bu durumdan dolayı mentollü sigara içenler daha derin nefesle sigara içme isteğinde bulunurlar. Mentollü sigaraları kullananlar genellikle ilk sigaraya başlayanlardır. Mentollü sigara, ağızda bıraktığı tat ve serinletme etkisiyle sigarayı bırakmayı zorlaştırabilmektedir. Mentollü sigarayı daha derin nefesle çeken kişilerin normal sigara içenlere oranla daha çok zarar gördükleri bilgisine edinilmiştir.

]]>
Sigara Bırakma Yolları https://www.sigara.web.tr/sigara-birakma-yollari.html Sun, 02 Dec 2018 17:14:24 +0000 Sigara bırakma yolları, aslında oldukça fazladır. Fakat bu yolların kullanılmasına rağmen günümüzde birçok insan sigarayı bırakamamaktadır. Birçok insan suçu sigarayı bırakma yolunun aslında bir işe yaramamasından dolay Sigara bırakma yolları, aslında oldukça fazladır. Fakat bu yolların kullanılmasına rağmen günümüzde birçok insan sigarayı bırakamamaktadır. Birçok insan suçu sigarayı bırakma yolunun aslında bir işe yaramamasından dolayı kaynaklandığını söylese de aslında durum hiçte öyle değildir. Sigarayı bırakmanın birçok farklı yolu bulunmaktadır. Bu yollardan bazıları oldukça zararlı bazıları ise oldukça doğaldır. Bu nedenle sigarayı bırakmak isteyen kişiler bu yollardan en doğalını kullanarak bıraktıklarında sorun çok daha sağlıklı bir şekilde ortadan kaldırılabilir. Sigarayı bırakmak için yapılması gereken bazı şeyler vardır. Bu şeylerden en önemlisi ise sigarayı bırakmak isteyen kişinin psikolojik olarak ta sigarayı bırakmak istemesidir. Birçok kişi sigarayı bırakmak için tam olarak kararlı olmadığı için sigarayı bırakmak için katedilen yolun yarısında tekrar sigara içmeye devam ederek bu yolun işe yaramadığını düşünürler. Sizlerde böyle durumlarla karşılaşmamak için öncelikle sigarayı tam olarak bırakma kararını ve bir daha içmeme kararını almalısınız. Şimdi sigarayı bırakma yollarından bazılarını sizlerle paylaşacağım. Bu yolları sizlerde deneyerek sigarayı daha rahat bir şekilde bırakabilirsiniz. Sigarayı bırakma yollarından bahsederken sigarayı bırakmak için doğal ve medikal olarak iki farklı grup içeriside değerlendirme yapacağız.

Sigara Bırakma Yolları
Sigarayı Bırakmak İçin Doğal Yollar:
 • Sigarayı bırakmak isteyen kişi daha önce de söylediğimiz gibi öncelikle sigarayı bırakmayı gerçekten en içten istemelidir. Aksi durumlarda ne doğal yollar ne de medikal yollarla sigarayı bırakmak mümkün olmayacaktır. Öncelikle sigaranın insan vücuduna vermiş olduğu zararları ve hastalıkları bir liste haline getirerek sigara içerken sürekli olarak bu listeyi okuyun ve aklınızdan bu listeyi değerlendirin. Sigarayı içerken sürekli olarak bu durumun gerçekten olabilirliğini düşünün.
 • Sigara bırakma yolları arasında bir diğer yol ise düzenli olarak yürüyüşler yaparak günde en az yarım saat boyunca tempolu yürüyüşler yapmaktır. Yapılan bu egzersizler hem sağlık açısından hem de diğer yönlerden çok büyük faydalar görmenizi sağlayacaktır. Bununla birlikte günlük olarak da içtiğiniz sigara miktarını yavaş yavaş azaltın.
 • Evinizde, arabanızda ve çalışma ortamınızda size sigarayı hatırlatan maddeleri ya da eşyaları görmeyeceğiniz yerlere koyarak sürekli sigarayı hatırlamanızı önleyin.
 • Bazı bitkisel çayların sürekli olarak tüketilmesi sigaranın bırakılmasında çok büyük roller oynamaktadır. Sizlerde bu bitkisel çaylardan faydalanarak sigarayı yavaş yavaş bırakabilirsiniz. 
Sigarayı Bırakmak İçin Medikal Yollar:
 • Öncelikle elektrikli sigara aklımıza gelmektedir. Bir zamanlar ülkemizde ve dünyada hızlı bir yayılma gösteren elektrikli sigara birçok kişinin sigaradan kurulmasını sağlamıştır. Fakat bu yöntem yapılan araştırmalara göre tıbbi olarak oldukça zararlı olduğu için elektrikli sigara kullanımı son derece düşüş göstermiştir. Her ne kadar yapılan araştırmalar bu yöntemin zararlı olduğunu söylese de günümüzde hala birçok insan sigarayı bırakmak için birçok zaman bu aleti kullanmaktadır.
 • Bir diğer yöntem ise sigara sakızlarıdır. Dil üzerine yapıştırılan bu medikal ürünler sayesinde sigaradan çok etkili bir şekilde kurtulabilirsiniz. Bu durumda yine birçok insan tarafından kullanılarak faydalarından yararlanılan durumlar arasında yer almaktadır. Sigara sakızları oldukça yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Sizlerde bu yöntemi deneyerek sigaradan kurtulabilirsiniz. 
]]>
Sigara Bırakma Teknikleri https://www.sigara.web.tr/sigara-birakma-teknikleri.html Mon, 03 Dec 2018 16:19:37 +0000 Sigara Bırakma Teknikleri, Araştırmalara göre sigara içenlerin % 90'ının sigarayı bırakmak istediklerini fakat bunu başaramadıklarını görülmektedir. Örneğin sabahları uyandıktan hemen sonra sigara içenler, hastayken siga Sigara Bırakma Teknikleri, Araştırmalara göre sigara içenlerin % 90'ının sigarayı bırakmak istediklerini fakat bunu başaramadıklarını görülmektedir. Örneğin sabahları uyandıktan hemen sonra sigara içenler, hastayken sigara içenler, sigaradan uzak kalamayanlar, sabahları daha fazla sigara içenlerin ciddi şekilde bağımlılığa yakalandıkları bilinmektedir. Bu kişiler sigarayı bırakmakta oldukça zorlanırlar ve bir süre sonra pes ederler. Sigarayı bırakan kişilerin %70'i ilk aylarda tekrar içmeye başlamaktadırlar. Sigarayı bırakabilen ve ilk deneyiminde çok az kişi bunu başarmış olmaktadır. Sigarayı kalıcı olarak bırakan kişilerin çoğu bırakmayı başarmadan önce defalarca bırakmayı deneyerek yeniden başlamış olmaktadırlar. En güzel olay ise sigarayı bırakmaya çalışıp  bırakamamak her şeyin sonu olmamaktadır. Kişilerin sağlığını geliştirmek, yaşam kalitesini arttırmak ve yaşama süresini uzatmak için yapılabilecek en güzel olay sigarayı bırakmak olmaktadır. Sigarayı bırakmak için mutlaka bir profesyonel uzmandan yardım alınması gerekmektedir. Sigarayı bırakmak için ilk önce kişi kendini hazırlamaktadır.  Tam olarak bırakmak istenildiğinden emin ve kararlı olunmalıdır. Bu durumun ne kadar zor olabileceğini kesinlikle aklınızın ucundan bile geçirmeyin.

Sigara bırakma teknikleri

Akupunktur  tedavisi oldukça faydalı olmaktadır. Tedaviye gidilmeden önce en az 12 saat sigara içmemek gerekmektedir. Genellikle iki ya da üç seans uygulama gerekli olmaktadır. Bağımlılık oranı yüksek olan kişiler için üç seans şart durumda olmaktadır. Seans aralarına ise 2-3 gün süre konulmaktadır. Tedavi ücreti genellikle 200-250 TL'den başlamaktadır. Bu yöntemle başarı genellikle yüzde 90 görülmektedir. Birde hipnoz yöntemi bulunmaktadır. Hipnoz yönteminde sigara bağımlılığı, bilinçaltına yerleşmiş olan ve bu nedenle otomatik olan güçlü bir bağımlılık olarak tarif edilmektedir. Sık sık tekrarlanan her düşünce veya davranış bilinçaltına geçerek kaydedilmektedir ve alışkanlık haline gelmektedir. Bu şekilde ise hipnozun sigarayı bırakma konusunda etkili bir yöntem olduğunu hemen hemen herkes iyi bilmektedir. Hipnoz ile sigara içmeye neden olan alışkanlığın kökleri, bilinçaltından tamamen silinmektedir. Bu yöntemi uygulayan kişiler beş seans bıkmadan, sinirlenmeden sigarayı bırakabilmektedir. Bu durumda tıpkı akupunktur yöntemi gibi yüzde 90 başarılı olmaktadır. 

Sigara Bırakma Teknikleri
Bol bol su ve ılık duş da sigara bırakma teknikleri arasında yer almaktadır. Acı, ağrı veya olumsuz bir his hissedilmemektedir ve oldukça basit yöntem olmaktadır. Sigarayı bırakmak isteyen kişi seans boyunca sigaradan alınarak değiştirilen elektromanyetik titreşimlere tabi tutulmaktadır. Uygulanan seansın ardından bol su içilmesi ve sık duş alınması tavsiye edilmektedir. Fakat bu teknik diğer teknikler gibi yüzde doksan oranında olmayıp yüzde seksen oranlarında olmaktadır. Tüm bu tekniklerin yanı sıra evde kendiniz uygulamalar yaparak bırakmak isterseniz size en güzel önerim şu şekilde olacaktır. İlk olarak karton veya yedek paketle sigara alınması bırakılmalıdır ve birer paket alınmalıdır. Daha sonra sigara içmek için farklı bir odaya geçilmelidir ve hatta hiç hoşlanmayıp yada sevmediğiniz bir yere geçilmeli ve orada sigara içilmelidir. Ayrıca sürekli içtiğiniz markayı değil  tadı içtiğiniz sigaraya göre daha kötü gelen başka bir sigara paketini tercih edin. Bu şekilde sigara bırakma tekniği işinizi kolaylaştırmış olur. Sigara içmek istediğiniz zaman yada aklınıza sigara geldiği zaman alternatif şeyler kullanın. Yani meyve suyu veya su için yada bir şeyler yiyin. Sigara içme isteği elden geldiği kadar geciktirilmelidir. Her sigara içimini bir saat geciktirilmesi durumunda günlük içilen sigara sayısı oldukça düşecektir. Birde sigarayı birkaç yudum aldıktan sonra söndürün ve hatta bir iki yudumdan sonra atmaya karar vererek atın. Bu şekilde ilerleyerek sigara bırakma teknikleri ile sigar]]> Sigaranın Sağlığa Zararları https://www.sigara.web.tr/sigaranin-sagliga-zararlari.html Tue, 04 Dec 2018 01:17:30 +0000 Sigaranın sağlığa zararları, ile ilgili birkaç konudan bahsederek sigaranın olumsuz yanlarını birlikte inceleyeceğiz. Tütün, dünya üzerinde önlenebilir ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Sigaranın sağlığa zararları, ile ilgili birkaç konudan bahsederek sigaranın olumsuz yanlarını birlikte inceleyeceğiz. Tütün, dünya üzerinde önlenebilir ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Günümüzde tütün ve tütün ürünleri her on kişiden birinin ölüm nedenidir. Tütün mamulleri, yarattığı sağlık sorunlarının yanı sıra ekonomik ve sosyal açıdan da gelişmeyi  engellemektedir. Dünya üzerinde fakir  ailelerin  gelirlerinin %12’ini tütün tüketimi için harcamaktadırlar. Dünyada en sık tüketilen zararlı tütün mamulü çeşidi sigaradır. Sigaradan farklı olarak, nargile çeşitleri, pipo, puro, tütün çiğneme de bilinen diğer tütün mamulleri arasında yer alır. Tütün içimi sadece sigara içici değil tütün kullanmayan, fakat tütün dumanına maruz kalan bütün bireylerin sağlıklarını da tehdit altına almaktadır. Dünyada 5,6 milyon insan yani her 8 saniyede bir kişi tütün tüketiminden  kaynaklı sebeplerle hayatını kaybetmektedir. Ülkemizde sigaranın neden olduğu ölümlerin sayısı trafik kazası terör olayları, iş kazasına bağlı diğer ölümlerin toplamından 6 kat daha fazladır. Sigara tiryakiliği en öldürücü ve zararlı toplumsal zehirlenme olayıdır. Her bir sigarada vücut için zehirli, tahriş edici, kanseri tetikleyen ve kanserin ortaya çıkmasını kolaylaştırıcı 5000'den fazla kimyasal madde bulunmaktadır. Bunlardan en az 80 tanesinin doğrudan kansere neden olduğu ispatlanmıştır.
Sigaranın Sağlığa Zararları

 Sigaranın genel  zararları:

 • Sigara ağızda koku yapar ve  ve diş eti hastalıklarına sebep olur.
 • Dudaklarda, yanakta  ve gırtlakta kansere sebep olur.
 • Hatta sigarayı ateşlemeden dudağında taşıyan ya da tüm çiğneyenler de ağız için kanserlerine neden olur. 
 • Dilde, tat alma duyusunda azalmalara neden olur. 
 • Beyin hücrelerinin ölümüne sebep olur. Öğrenme bozuklukları, hafıza düşüklüğü ve erken bunama durumu neden olur. 
 • Göz merceğinin saydamlığının düşmesine ve  katarakta neden olur. 
 • Cildin yapısının bozulmasına sebep olur. Ciltte leke ve kırışıklık oluşturur. Selülitlere neden olur. 
 • Burunda koku alma duyusunu azaltır. 
 • Sinüzit hastalığı ve orta kulak iltihabı tarzı üst solunum yolu hastalıklarına yol açar. 
 • Damar tıkanıklığını hızlandırır. Beyin içerisinde  ve kalp içinde damar tıkanıklığına sebep olur. Kalp krizi ve tansiyon yükselmesine neden olur. 
 •  Erkek bireylerde iktidarsızlığın başlıca etmenlerindendir. Ayrıca mesane kanserinin önemli etkenlerindendir. 
 •  Akciğerlerde farklı hasarlara astım ve kronik bronşit tarzı hastalıklara sebep olur. Bronşlarda ve akciğerlerde çok çeşit kanserin oluşmasına sebep olur. 
 • Gastrit, ülser ve reflü hastalıklarına neden olur. Mide ve yemek borusu kansere sebep olur.
 • Hamilelikte kullanılan sigara düşük doğumlara ve bebekte gelişim geriliğine sebep olur. 
 • Erken menopoz hali ve rahim kanserinin nedenidir. 
 •  Parmaklarda sarılığa ve tırnaklarda zayıflamaya ve kırılmaya neden olur. 
 •  Kemik erimesine sebep olur. 
 •  Vücutta yorgunluk hissi, uykusuzluk, stres, gerilim hali, performansta düşme ve reflekslerde azalmaya neden olur. 
 •  Hastalık, yara ve ameliyat izlerinin geçmesi uzun sürer. 
 • Bir hastalık sebebiyle kullanılan ilaçları etkisizleştirebilir. 
 • Bütçenize maddi olarak zarar verir, çevre kirliliğine sebep olur, yangınların en önemli nedenlerindendir. 
 • Doğacak çocukların kanseri önleyen genlerden yoksun olarak dünyaya gelmesine neden olur.
 • Sigara içen kişilerin çocuklarının da sigaraya başlama oranı aileleri sigara  içmeyenlere göre daha fazladır.
]]>
Rüyada Sigara İçtiğini Görmek https://www.sigara.web.tr/ruyada-sigara-ictigini-gormek.html Tue, 04 Dec 2018 20:15:48 +0000 Rüyada sigara içtiğini görmek, kişiden kişiye değişmekte ve farklı anlamlar kazanmaktadır. Bir kadının sigara içmesi yakın zamanda birtakım sorunlar yaşayacağının habercisi olabilir. Evlenmemiş bekâr bir kız rüyasında Rüyada sigara içtiğini görmek, kişiden kişiye değişmekte ve farklı anlamlar kazanmaktadır. Bir kadının sigara içmesi yakın zamanda birtakım sorunlar yaşayacağının habercisi olabilir. Evlenmemiş bekâr bir kız rüyasında sigara içtiğini görüyorsa, zengin biriyle parası icin evlenmesi anlamına gelir. Orta yaşlarda bir kişi ise sevdiği bir insanla kendi elinde olmayan nedenlerden dolayı ayrılacağını işaret eder. Rüyasında erkek sigara içiyor ise, cok hayırlı olaylara kavuşacağına, bazı yaşadığı sorunlardan sonra mutluluğa erişeceğine anlam verilir. Rüyada sigara içilmesi gerçek hayatta herşeyin yolunda olduğunu gösterir.

Rüyada sigara içildiğini görmek,  genel anlamı ile iyiye ve güzele yorumlanmaktadır. Bir rüyayı gören kişi, gerçek hayatta koyduğu bazı hedeflerine ulaşacağına ve hayatının bu ulaşılan hedef ile güzelleşeceğine delalet eder. Aynı zamanda sigara içmek iş ve özel yaşantısında yeni radikal kararlar alınacağı veya yeni yollar aranacağı anlamındadır. 

Rüyada sigarayı yasak olan bir yerde veya mekanda içtiğini görmek, gerçek hayatta yapılacak işin, o işten anlamayan kişilere verildiğini veya bir işin meşruluk kazandırılmaya çalışıldığını ifade eder. Bu rüya sizin cok istediğiniz veya arzuladığınız bir konunun, sizin için hayırlı olmadığını anlatmaya çalışır. Dilediğiniz olduğu zaman sizi maddi ve manevi birçok sıkıntılara gireceğiniz anlamına gelir. Bundan dolayı gerçek hayatımızda bir dua eder iken ilk once hayırlısını dilemek gerekir. 

Rüyanızda sigara içerken dumanını gördüğünüz pek hayra yorumlanmaz. Sıkıntılı hayata ve huzursuz günlerin anlamına gelir sigara dumanı. Bazı rüya tabirleri yapanlar, sigara dumanının tembelliğe, bos işler peşinde koşulduğunu,  kabul gorulmeyen ibadet, dua ve faydasız işlerin hayatımızda yer olduğunu söyler. 

Rüyada Sigara İçtiğini Görmek
Rüyada birden fazla ve daha çok sigara içildiğini görmek dini konularda farz ve sünnetleri tam olarak yerine getirmediği,  hatta terk edildiğine işarettir. Bazı rüya yorumcularına göre gerçek hayatında çok günah işlendiğini anlatır. Bir başka alimlere göre kedere ve sıkıntı yaşanmasına, yaşanacak bu sıkıntıların fazla uzun sürmeyip kısa zamanda geçeceğine, hiç beklemediğiniz yerden yardım geleceğine işaret eder. Bu rüyayı olumlu yoranlar, rüyada çokça sigara içilmesi is ve özel yaşamında saygi duyulan,  çevresi geniş bir kişi olduğunu söyler. Yine olumlu bir anlamı ise yakın zamanda beklemediğiniz bir yerden çok yüksek mal veya para geleceğini anlatır. 

Rüyasında sigara yaktığını görmek gerçek hayatında çok asabi ve hiddetli bir kişi olduğuna ve bu asabiyetin kendisine zor anlar yaşayacağına ve sıkıntılar yaşamaya,  devam edileceğini ifade eder. Bu rüya bir anlamda da kişinin kötü bir ahlakının olduğunu, fevri davranışlar sergilendiğini, insanlara zarar veren, hayırsız bir kimse olduğunu anlatır. Rüyada başka bir kişinin böyle sigarayı yaktığını görüyorsak, o kişinin o özelliklere sahip bir insan olduğunu anlatmaktadır. Böyle arkadaşlardan uzak durulması gerekmektedir. Rüyada sigara içmek için,  tütün veya sigara sardığını görmek, iş hayatında zor günler geçmeye başladığının ve bu sıkıntıların sizi cok mutsuz edeceğinin bir göstergesi kabul edilir. Bazen bu rüyanın yorumu yakın akraba, eş ve dost çevrenizden  bir başının başına birtakım üzücü olayların geleceği bildirilir. 
]]>
Sigaranın Karaciğere Zararları https://www.sigara.web.tr/sigaranin-karacigere-zararlari.html Wed, 05 Dec 2018 16:57:58 +0000 Sigaranın Karaciğere Zararları, Bu çalışmanın amacı sigara toksikasyonunun karaciğer dokusunda meydana getirdiği yapısal ve biyokimyasal farklılıklar üstüne C vitamini ve melatoninin koruyucu etkilerinin oluşturulması hed Sigaranın Karaciğere Zararları, Bu çalışmanın amacı sigara toksikasyonunun karaciğer dokusunda meydana getirdiği yapısal ve biyokimyasal farklılıklar üstüne C vitamini ve melatoninin koruyucu etkilerinin oluşturulması hedeflendi. Gereç ve yöntem, bu çalışmada 24 adet Wistar cinsi yetişkin dişi sıçan kullanıldı. Sıçanlar 4 gruba bölündü. Birinci grup sıçanlar kontrol amacıyla kullanıldı, ikinci grup sıçanla ise sigara inhale ettirildi. Sigarayı koklayan üçüncü ve dördüncü grup sıçanlara ise her gün sırayla melatonin ve C vitamini vuruldu. Deney neticesinde sıçanlardan eter anestezisi altında karaciğer dokuları ve kan örnekleri alındı. Dokuların bir bölümü rutin histolojik prosedürlerden geçirilerek ışık mikroskobunda incelendi. Bir bölümü ise biyokimyasal tetkiklerle incelendi.

Bulgular, ışık mikroskobik incelemelerde ikinci grupta bulunan sıçanların karaciğer dokularında, sinüzoidlerde dilatasyon ve konjesyon, yer yer mononüklear hücre infiltrasyonu ve karyoreksise giden hepatositler olduğu bulundu. Sigara ile beraber yapılan melatonin ve C vitamininin bir bölümünün koruma sağladığı belirlendi. Uygulanan biyokimyasal sonuçlarda ikinci gruba ait karaciğer dokularında malondialdehit ve glutatyon seviyeleri ile katalaz aktiviteleri yükselmiş bir şekilde tespit edildi. C vitamini ve melatonin yapılmasının, karaciğer malondialdehit seviyesini manalı bir biçimde düşürdüğü, glutatyon seviyelerini manalı bir biçimde yükselttiği, katalaz aktivitelerini ise etkilemediği saptandı.

Sonuç olarak, sigara inhalasyonunun, lipid peroksidasyonunu ve antioksidan sistemi yükselttiği, karaciğer dokusunda yer yer yapısal farklılıklar meydana getirdiği belirlendi. Bununla beraber, C vitamini ve melatonin yapılmasının sigara toksikasyonuna karşı karaciğerde az da olsa bir koruma oluşturduğu belirlendi. Sigara günümüzün en önemli halk sağlığı sorunlarının başında bulunmaktadır. Sigara 4700 karışımın birleşmesiyle oluşan kompleks bir maddedir. 

Sigaranın Karaciğere Zararları

Sigara içimi esnasında oldukça fazla miktarda serbest radikal ve reaktif oksijen ürünleri oluşmaktadır. Sigaranın akciğer, larinks, orofarinks, böbrek, mesane, testis ve meme kanserlerine sebep olduğu belirtilmektedir. Sigaranın toksik bileşenlerinden en önemli olanı nikotindir. Nikotin doku ve serumda kolesterol, fosfolipid, trigliserid ve trigliseritten zengin lipoprotein sentezini yükseltmektedir. Nikotinin lipoprotein metabolizmasını etkileyerek atheroskleroza sebep olduğu bildirilmektedir. Sigaranın içerisinde yer alan ve oldukça toksik maddelerden birisi de kadmiyumdur. Uzun zamanlı kadmiyuma maruz kalınması bu metalin karaciğer ve böbrekte birikmesine sebep olurken akuta maruz kalınması da karaciğerde birikmesine sebep olmaktadır. ,

Kadmiyum yapılması karaciğerde apoptozisi indüklemektedir. Bu anlamda sigara dumanının uzun zaman inhalasyonu karaciğer dokusunu etkilemektedir. Ratlarda uygulanan deneyler neticesinde sigaraya bağlı bir şekilde hepatositlerde lipid tanecikleri, sinüzoidlerde genişleme ve düzensiz bir duruma geldiği saptanmıştır. Melatonin yaşlanma ve karşıtı, kimyasal karsinogenlere karşı DNA’yı koruyucu etkisi bulunan ve pineal bezden salgılanan bir hormondur. 

Antioksidan aktivitesi reaktif serbest radikallere karşı direk kovucu olan etkisinden dolayı daha fazla antioksidatif enzimleri sitümüle etme yeteneği ile meydana gelmektedir. C vitamini kollagen, karnitin ve nörotransmitterlerin biyosentezi için gerekli bulunan suda çözünebilen önemli vitaminlerden biridir. Diyetle alınan askorbik asit kalp hastalıklarından sebep meydana gelebilecek ölüm insidansını düşürmektedir. Stres, sigara, alkol, ateş ve viral enfeksiyonlar kan-askorbik asit seviyesinin hızlı bir şekilde alçalmasına sebep olurlar.

Bu çalışmada birden fazla organda kanserojenik etkisi bulunduğu bilinen sigaranın, karaciğer dokusunda meydana getirdiği hasara karşı yapılan melatonin ve C vitamininin koruyucu e]]> Sigara Bırakma Evreleri https://www.sigara.web.tr/sigara-birakma-evreleri.html Thu, 06 Dec 2018 02:54:10 +0000 Sigarayı Bırakma Evreleri; Bu sabah Hürriyet’in Kelebek ekinde sigarayı bırakmanın vücut da oluşturduğu olumlu etkileri konu alan bir haber okudum. Bu cins haberlerden oldum olası hoşlanmama rağmen sebebini bilmeden birden sigaray Sigarayı Bırakma Evreleri; Bu sabah Hürriyet’in Kelebek ekinde sigarayı bırakmanın vücut da oluşturduğu olumlu etkileri konu alan bir haber okudum. Bu cins haberlerden oldum olası hoşlanmama rağmen sebebini bilmeden birden sigarayı bırakmaya karar verdim. Kararım kesindi, sigarayı bırakıyorum. Bu kararımın vücudumda oluşacak etkilerini gösteren tabloyu duvara astım. Vücudumu zehirden arındırmasını tabloya bakarak daha rahat hissedeceğim. Şimdi masanın üstünde bulunan dolu sigara paketini parçalayıp çöpe atıyor ve sağlıklı gürbüz bir insan olma yolundaki ilk adımımı atıyorum. 


Tabloya göre sigara içemedikten sekiz saat sonra tansiyon ve nabız normale haline kavuşuyormuş. İnanır mısın, bunu hissediyorum sanırım. Tamam, tansiyon ve nabzımın bundan sekiz saat önceki durumunda da normal olmayan bir durum hissetmemiştim fakat normale dönmesi iyi bir şey. Sevincimi paylaşmak için arkadaşımı aradım, sigarayı bırakmama geçici Ubeyd Korbey sendromu ismini taktı. Arkadaşıma dedim ki, bak tam sekiz saattir sigara içmiyorum, tansiyonum ve nabzım oldukça iyi durumda. 

Bunu arkadaşıma söyleyince kendi nabzının ve tansiyonunun da çok iyi olduğunu söyledi, meğer sekiz saattir uyuyormuş. Ben ne anlatıyorum o ne diyor. Yalnız laf aramızda, aklıma takıldı gerçekten, demek ki günde sekiz saat uyuyan birisi sigara tiryakisinin tansiyonu ve nabzı da günde bir kere normal bir duruma geliyor. Peki, tansiyon ve nabız günde üç kere normal bir duruma dönemeyeceğine göre kazancım nedir diye düşündüm. Demek ki, mücadeleyi erken bırakmayacaksın. Yoksa ne farkım olur ki. Onun tansiyonu da normal, benimki de.
Sigara Bırakma Evreleri

Sigarayı bırakmaya başlarken çok zor geçtiğini duymuştum. Hiç de zor değilmiş. Az önce yemek yedim, iştahımın açıldığını fark ettim, yemeklerin tadını daha iyi algılayabiliyordum. Senelerdir ilk kez yemeğin üstüne sigara içmeyeceğim. Acaba sigarayı azaltarak mı bırakmayı denesem.Yoksa yalnızca yemeklerden sonra içsem karar veremedim. Kuruyemişciye gidip oyalanmak için kabak çekirdeği aldım. İki saat sürekli bir şekilde kabak çekirdeği yiyorum. Ve bir de yıldıran dejavu. Bu çekirdeği yemeye başlayınca bırakamıyorsun. 

Kabak çekirdeğini yemeyi bırakınca yemek yedikten sonrakine benzeyen bir sigara içme arzusu oluştu. Çöpe attığım sigara paketini bulmaya çalışırken birden telefon çaldı, arayan arkadaşımmış Sağlığında yeni gelişmeler meydana geldimi diye sorup güldü. Arkadaşım sigarayla mücadelemde başarısız olmamı bekliyordu. Bu beni sinirlenmeme sebep olmaktan daha çok hırslandırdı. Arkadaşıma görüşürüz bakalım dedim. İlk iş olarak sigara paketinin bulunduğu çöp torbasını evden atmak oldu. 

Kendimden utanıyorum. Az önce kapıdaki çöp torbasını geri almaya karar verdim, kapıcı götürmüştü. Kararsızım, sigarayı bırakanların sinirli olmaya başladığı ve kilo aldığı söyleniyor. Şişman ve sinirli biri olup o şekildeki insanlara benzemekten korktum. Sigarayı bıraktıktan 24 saat sonra kalp krizi olasılığı yüzde 25 düşüyormuş. Az önce arkadaşımı aradım, sana en çok 15 gün süre tanıyorum dedi. Kalp krizi olasılığının düşmesinden bahsettim, arkadaşım güldü. Gül bakalım dedim arkadaşıma. Gidip kabak çekirdeği  alayım. 

Dün oldukça kötü geçti. Kuruyemişciye gidip bir kilo kadar kabak çekirdeği aldım. Gazeteleri çıkmadan önce okusaydım keşke, Hıncal Uluç köşesinin yarısını  kabak çekirdeğinin cinsel güce katkıların dan bahsetmiş. Kuruyemişçi de okumuşsa aynı yazıyı diye düşündüm. Yüz gram al ve git, bir kilo niye alıyorum diye düşündüm. Ve daha sonra o dükkanın önünden geçemem. Çok güzel bir gündeyiz. Sigarayı bırakmamın üstünden 72 saat kadar geçti, yani sinir uçlarım şu andan itibaren yenilenmeye başlıyor.

]]> Alkol Ve Sigara https://www.sigara.web.tr/alkol-ve-sigara.html Thu, 06 Dec 2018 03:59:29 +0000 Alkol Ve Sigara, alkol içerken yakılan sigara, bazı sigara içicilerine oranla özelmiş hissi verir. Ve bir çok sigara içicisi alkol kullandığında içtiği sigara sayısı fazlalaşır. Muhakkak bulunmaktadır alkol aldığı anla Alkol Ve Sigara, alkol içerken yakılan sigara, bazı sigara içicilerine oranla özelmiş hissi verir. Ve bir çok sigara içicisi alkol kullandığında içtiği sigara sayısı fazlalaşır. Muhakkak bulunmaktadır alkol aldığı anlarda daha fazla sigara içenler. Bunun üç nedeni bulunmaktadır.  Alkol içtiğimiz anlar genelde rahatladığımız, sakin olduğumuz anlardır. Bazen buna sevdiğimiz insanlarla sohbet etmekte veya yemek de eklenebilir. Dolayısıyla asıl özel olan o anın kendisidir, o esnada sigara içerek kendini zehirlemek değil.

Alkol aldığımız zaman bir şey yavaş yavaş ortadan kalkmaya başlar. Alkol aldığımız anlarda korkularımız yavaş yavaş ortadan kalkmaya başlar. Alkol sigaranın ne kadar ölümcül bir hastalık olduğunu bir süreliğine bize unutturur ve sigara içmenin yarattığı sağlık korkusunu hissetmemizi önler. Yani alkol, sigara içmenin meydana getirdiği korku ve suçluluk duygusunu hissetmemizi önler. Bu sebeple alkol aldığımız anlarda hem korkmadan hem de bir suçluluk duygusu yaşamadan kendimizi bol bol sigarayla zehirleyebiliriz. Alkollü anlarda sigara içmeyi daha özelmiş gibi hissettiren diğer sebep budur.

Her insanın vücudunun sigaranın içerisindeki zehirlere belli bir tolerans gücü mevcuttur. Kimi insanın vücudu 5 adet, kimi insanın ise 20 adet, kimisinin ise 50 yada 60 adet sigarayı kaldırır. Alkol tükettiğimiz zamanlarda daha fazla sigara içmenizin ve alkol yanında bulunan sigaraları daha özel zannetmemizin öbür bir nedeni ise, alkolün vücudumuzun hassasiyetini uyuşturması dır. Bu nedenle alkol tüketen herkes, vücudunun kaldırabileceğinden daha fazla zehri, zorlanmadan vücuduna alabilir ve vücudunun uyuşmuş olması nedeniyle zehirlerin ağırlığını hissedemez. Bu sebeple alkollü bölgelerde içilen sigaralar daha özelmiş gibi gelir. Bu ne cins bir hobi keyiftir ki, ne kadar az hissedersem o derece güzel oluyor. Hangi vakit alkolün tesiri biter (çoğunlukla ertesi sabahları) ne kadar fazla sigara içmişim o vakit, boğazımızda hissederiz.

Alkol Ve Sigara

Sigaranın sağlık üstünde de etkilidir. Zamanı geldiği için kısa bir şekilde sigaranın sağlık üstündeki etkilerine değinecek olursak, istatistiklerin net bir biçimde gösterdiği üzere, sigaraya bağlı oluşan hastalıklar, günümüzde ölümlerin en fazla görülen nedenidir. Hatta prematüre doğumların da en önemli 2 yada 3 nedeni arasında bulunmaktadır. Dolayısıyla sigara, çağımızın en ölümcül katilidir diyebiliriz. Örneğin yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'nde her sene ortalama 500.000 insan sigara nedenli olan hastalıklardan dolayı ölmektedir. 

Daha net bir istatistik oluşturmamız gerekirse, düzenli bir şekilde sigara içen erkeklerin beklenen yaşama oranları (normalde en gelişmiş ülkelerde bile ortalama 70 senedir). 13.2 yıl, kadınlarda ise 14.5 yıl düşmektedir. En net istatistik ise şudur ki, sigara içen insanın 60 yaşından önce yaşamının sona erme durumu, sigara içmeyen bir insanın 60 yaşından önce ölme ihtimalinden 3 kat daha fazladır.

Alkolün sağlık üstündeki etkileri, alkolün öldürücülük miktarı sigara ve öbür ölümcül uyuşturuculara nazaran oldukça az olduğu için, doktoralar alkolün uzun süren etkilerinden bahsetmektedirler. Alkolün sağlık üstündeki etkileri oldukça değişik oranlarda ve biçimlerde oluşabilmektedir. Alkolün kimi durumda, sigaradaki rastlantısal olumlu durumların aksine, tıbbi olumlu etkileri keşfedilmekle beraber, yüksek tüketimi ölümcül bir sonuçla bitebilmektedir. Dolayısıyla alkolün etkilerini incelemek biraz daha zor ve ayrıntılı bir iştir, sigaradaki kadar net değildir.

Alkolün zararlı olan etkilerine bahsedecek olursak, alkolikler üstündeki etkiler araştırılmalıdır. Çünkü bu insanlar, gerek psikolojik gerekse de fiziksel bir şekilde alkole bağımlıdırlar ve vücutlarına aldıkları yüksek miktarda alkol, hücrelerinin biyokimyalarını etkileyerek olumsuz olan etkileri göstermektedir. Yoğun alkol tüketiminde yakalanma riskinin yükseldiği bu riskler sigara kadar yükselmemektedir.

]]>
Lazerle Sigara Bırakma https://www.sigara.web.tr/lazerle-sigara-birakma.html Thu, 06 Dec 2018 21:00:30 +0000 Lazerle sigara bırakma, yönteminde kişinin sigarayı ne zamandır içtiği ya da ne kadar sigara içtiği önem taşımaz. Burada önemli olan kişideki sigarayı bırakma isteğidir. Soğuk lazer ışığı çeşitli medikal s Lazerle sigara bırakma, yönteminde kişinin sigarayı ne zamandır içtiği ya da ne kadar sigara içtiği önem taşımaz. Burada önemli olan kişideki sigarayı bırakma isteğidir. Soğuk lazer ışığı çeşitli medikal sorunlarda yaklaşık 30 yıldır kullanılan bir yöntemdir. Bu konuda yapılan bilimsel araştırmalarda bu yöntemin uyku hali yaratma ve rahatlama hissi vermesinin dışında başka bir yan etkiye sahip olmadığı belirlenmiştir. Kişi sigarayı bırakmayı ne kadar isterse lazerle sigara bırakma o derece başarılı olur.

Lazerle sigara bırakma nasıl uygulanır

Bu yöntemde kulakta, burunda, ellerin parmak uçlarında ve alında olan belli refleks noktalarına ki bu noktalar toplamda 37-41 arasındadır ve noktaların her birine 60 saniye kadar soğuk lazer ışığı uygulanır. Bu sırada lazer herhangi bir şekilde ısı vermediğinden, cilde zararı da olmaz. Kişi herhangi bir şekilde acı ya da yanma gibi hisler duymaz.

Lazer ışığı belli noktaları uyarır, endorfin ve seratonin nörotransmitter etkinliğini dengeleyerek etkisini gösterir. Bunlar gevşeme, rahatlama etkisi ile mutluluk etkisi yaratır. Bu etki biyokimyasal olup, seratonin ve endorfin salgısını arttırır. Vücutta rahatlamayla birlikte kendini iyi hissetme, mutlu olma gibi duygu durumları oluşur.

Kişinin sigarayı bırakma sürecinde en önemli zorluk irade gücünün eksikliğidir. Bununla huzursuzluk artar ve sigaraya yeniden başlanır. Aynı zamanda mutlu olma duygusu kaybedildiğinden, kişide depresif ruh hali ortaya çıkabilir. Uyku konusunda düzensizlik çekilebilir, uyku kalitesi kaybolur.

Lazer yöntemi uygulandığında ise, kişideki fiziksel ve psikolojik etkiler azalır. Belirtiler daha az etkili olur, stres yaşanmadan sigara bırakma dönemi geçirilebilir. Sigara içilmese bile kişi kendisini daha mutlu hissetmeye başlar. Bir anlamda sigarasız bir yaşam başlamıştır. Kendini mutlu hissettiği bir süreç geçirilebilir. Lazerle sigara bırakma yönteminde ilk seans ortalama 1 saat devam eder. Buna 30 dakikalık destek seansları uygulanabilir.

Lazerle Sigara Bırakma

Lazerle sigara bırakma kilo almanıza da engel olabilir

Sigara bırakıldığında kilo alınacak diye bir sorunda bulunmamaktadır. Kişiden kişiye değişen psikolojik ve fiziksel etkiler yüzünden kişiler kilo alma sorunu yaşayabilir. Bu etkilerin başında sigaranın içindeki nikotinin metabolizmayı hızlandırması gelir. Sigara bırakıldığında kişinin bedeninde ortalama 200 kalorilik bir fazlalık olacaktır. Bu kontrol altına alınırsa, kişi kilo almayabilir. Ancak diyet ve egzersizle fazla enerji düzene sokulursa, kilo alma sorunu yaşanmaz. Nikotinin beyindeki iştah açma kimyasalı olan Y (NPY) yi etkilemesi iştahı bastırdığından, sigara bırakıldıktan sonra kişinin iştahı açılabilir. Ayrıca sigaranın engellediği koku ve tat alma duyuları, lazerle sigara bırakıldıktan sonra daha işlevsel hale geldiğinden kişinin  iştahı açılabilir. Daha fazla yemek yeme hissi ortaya çıkabilir. Kişinin sigarayı bıraktıktan sonra bu boşluğu çikolata, kuruyemiş gibi atıştırmalıklar ile doldurması nedeniyle de kilo alma riski ortaya çıkabilir. Lazerle sigara bırakma yöntemi aynı zamanda kişinin metabolizmasını hızlandırır ve iştahını kontrol altına alır. Bu nedenle hem sigara bırakılmış olur, hem de kilo alma riski oldukça azaltılır.

]]>
Sigara https://www.sigara.web.tr/sigara.html Fri, 07 Dec 2018 16:33:22 +0000 Sigara, çok eski zamanlardan beri insanların içtikleri bir maddedir. İçerisinde bulunan yüzlerce madde nedeni ile sigara, insan vücudunda oldukça fazla sayıda hastalığa neden olarak kişilerin yavaş yavaş zehirlenmesine neden o Sigara, çok eski zamanlardan beri insanların içtikleri bir maddedir. İçerisinde bulunan yüzlerce madde nedeni ile sigara, insan vücudunda oldukça fazla sayıda hastalığa neden olarak kişilerin yavaş yavaş zehirlenmesine neden olmaktadır. Sadece ülkemizde değil tüm dünyada insanların hızla bağımlı oldukları ve daha sonrasında bırakamadıkları bu madde 18 yüzyıllardan beri insanlar tarafından çokça tüketilmektedir. Sigaraya başlayan insanlar daha sonrasında alıştıktan sonra bu maddeyi bırakmamaktadır. Bu durumun en büyük nedeni sigara içerisinde bulunan yüzlerce maddeden biri olan nikotinin insan vücudunda yaptığı bağımlılık etkisidir. Bu durum hemen hemen sigara içen herkeste belli bir süre sonra tam olarak ortaya çıkmaktadır. İşte sigaranın bırakılamamasının en büyük nedeni de budur. Sigara, insan vücudunda başta akciğer hastalıkları olamak üzere birçok hastalığın meydana gelmesine neden olarak kişilerin son derece olumsuz durumlarla karşı karşıya gelmesine neden olmaktadır. Sigaranın içilmesi nedeni ile ortaya çıkan sorunlar kişilerde hayati tehlikelerin meydana gelmesine neden olabilmektedir. Bu durum bazen de kişilerde kalıcı olarak görülen sakatlıklara neden olabilmektedir. Sigara, akciğerlere çekilen duman ile birlikte gelen maddelerin hızlı bir şekilde kana karışması ile vücut üzerinde etkilerini oluşturur. Tüm bu etkilerine rağmen günümüzde hala sigara içenlerin sayısı hızla artış göstermektedir. Bu durum ise en çok gelecek nesillerin hayatını tehlikeye atmaktadır. 

Sigara, günümüzde kullanım yaşı hızla düşmüş ve düşmekte olan bir maddedir. Özellikle kullanım yaşı gittikçe düşen sigara günümüzde tam olarak on iki yaşına kadar düşerek artık ilkokul önlerinde bile sigara içen çocuklara rastlanmıştır. Bu durum aslında son derece büyük tehlikelerin habercisidir. Yapılan araştırmalara göre sigara ilk olarak Amerika kıtasında içilen ve insanların merakından dolayı hızla yayılan bir maddedir. Kültürel etkileşim nedeni ile Amerika kıtasından Osmanlı dönemlerinde ülkemizde de içilmeye başlanan sigara o dönemlerde de birçok kişi tarafından bazı zararları bilindiği halde hızla tüketilmekteydi. Kırım savaşında İngilizlerin Türklerden sigarayı görmeleri ile ülkelerinde yayılma gösteren sigara, bu şekilde hızla yayılmış ve günümüzdeki halini almıştır. Sigara hakkında ortaya atılan bir şeye göre sigarayı icat eden kişinin sigara içmediği iddiası birçok kişiyi şaşkınlığa uğratmaktadır. Sigara öyle bir maddedir ki kişilerde gösterdiği etkilerin yanı sıra aynı zamanda kişilere psikolojik olarak ta çok büyük sorunlar yaratarak kişilerin zor durumlara düşmesine neden olmaktadır. Özellikle nikotine tam olarak alışmış olan bir vücut, kısa bir süre nikotinsiz kaldığında kişilerde şiddetli bir sinirlilik haline ve aynı zamanda sersemlik haline neden olarak kişinin bu şekilde psikolojik olarak ta etkilenmesine neden olmaktadır. Bu durum ise direk olarak kişilerin aile içerisindeki düzeninde de olumsuzlukların meydana gelmesine neden olmaktadır. 

Sigara
Sigara, zararlarını insanlar üzerinde sadece içenlerde görtermemektedir. Hatta sigara içmeyen insanlar bu durumda çok daha fazla etkilenmektedir. Bilindiği gibi sigara hem aktif olarak hem de pasif olarak içilen bir maddedir. Yani sigara içilen ortamdaki dumanın bir kısmı filtre edilmeden ortama direk sigaranın ucundan karıştığı için sigara içmediği halde o dumanı soluyan insanlarda çok daha büyük zararların meydana gelmesine neden olmaktadır. Bu durumdan ise en çok çocuklar zarar görmektedir. Çünkü vücut bağışıklıkları son derece düşük olan çocuklar ortamdaki sigara dumanından çok şiddetli bir şekilde etkilenmektedir. Bu durumda çocuklarda küçük yaşlarda farklı hastalıklar meydana gelerek ailelerin ve çocukların çok zor durumlara düşmesine neden olmaktadır. Sigara içerisinde buluna nikotin hiçbir şekilde vücutta birikmeye neden olmaz. Bu nedenle sürekli olarak vücutta nikotin ihtiyacı duyulur. Bu durumun yanında vücutta müthiş oranda sigara dumanın]]> Sigaranın Anne Sütüne Zararları https://www.sigara.web.tr/sigaranin-anne-sutune-zararlari.html Sat, 08 Dec 2018 10:48:48 +0000 Sigaranın Anne Sütüne Zararları, Doğum yapılmasının ardından ve lohusalık zamanlarda sigara içmek, hamilelik zamanı ile ve bebekle ilgili farklı nedenlere yol açabilmektedir. Sigarada yer alan zararlı maddeler süte geçme Sigaranın Anne Sütüne Zararları, Doğum yapılmasının ardından ve lohusalık zamanlarda sigara içmek, hamilelik zamanı ile ve bebekle ilgili farklı nedenlere yol açabilmektedir. Sigarada yer alan zararlı maddeler süte geçme ihtimali, sigara tüketen annelerin bebeklerini emzirme konusunda pek başarılı olamadıkları, emzirme zamanının oldukça kısa olduğu, süt miktarının daha az olduğu ve sütün kalitesinin daha kötü olduğu bilinmektedir.  Sigara tüketen anneler, emzirmeyi daha erken bitirirler ve bu nedenle bebekler 6 aylarını tamamlamadan harici yiyeceklere başlarlar.

Bu olumsuzlukların haricinde merak edilen diğer bir konu ise sigarada yer alan zararlı maddelerin ve nikotin miktarının anne sütüne geçip geçmediğidir. Yapılan çalışmalarda sigara tüketen, hatta sigara tüketmeyen fakat dumanını soluyan annelerin sütünde nikotin ve sigaranın içerisindeki öbür zararlı maddeler görülmüştür. Bundan dolayı da emzirme zamanındaki annelerin sigara içmesi bebek için de oldukça zararlı sonuçlar oluşturabilmektedir. Sigaranın ihtiva ettiği zararlı maddeler bebeğe de geçme olasılığı bulunmaktadır.

Emzirme zamanında sigara tüketilen annelerin bebeklerinde, huzursuzluk durumu, kusma, gaz sancısı gibi problemler daha çok gözükür. Sigara içen annelerin sütünün tadı ve kokusu daha değişiktir. Bundan dolayı bebeklerden bazıları emmeyi kabul etmeyebilir. Emzirme zamanında sigara tüketen anneler, sigara içiyorum, bebeğimi emziremem daha sağlıklı olan, hazır mamaya geçeyim. Biçiminde olan fikirlere kapılmamalıdır. Anne sütünün yararlarından bebeği mahrum bırakmak, bebek için sigaradan daha zararlı olacaktır. Anne sütünün haricinde mamalardan ise, sigara içerken emzirmek daha az zararlı, daha uygundur.

Sigaranın Anne Sütüne Zararları

Emzirirken sigara tüketen annelere tavsiyeler, sigara tüketmenin üstünde ne kadar fazla zaman geçer ise, sütteki nikotin miktarı da aynı biçimde azalır. Bundan dolayı sigara tüketildikten sonra bebeğin zaman kaybetmeden emzirilmesi yanlıştır. Yapılan bir araştırmada, anne sütündeki nikotin miktarının 97 dakika sonra yarıya azaldığı ortaya koyulmuştur. Bu nedenle sigara içtikten 2 saat sonra bebeğinizi emzirmeye önem gösterin. Bebek ile aynı ortamda sigara içmek büyük ölçüde zararlıdır. Diğer insanların da bebeğin yanında sigara içmesine izin vermeyin. Sigara dumanına maruz kalmak bebek açısından oldukça olumsuz bir etki yaratır. Solunum yolu hastalıkları gibi ve bundan daha ciddi sorunlar ile karşılaşmak an meselesidir. 

Olabildiğinde az oranda sigara içmeye çalışırken, bu sigaraları sadece gerçekten gereksinim duyduğunuz zamanlarda için. Unutmayın, bebeğinizin sağlığı söz konusu. Emzirme zamanında bir yandan kesinlikle sigara tüketilmemelidir. Bu durumda anne sütünden nikotin geçerken, hem de havadaki sigara dumanı nedeniyle bebek oldukça zarar görür. Sigara içilen ortam bebek girmeden sigara dumanından arındırılmalıdır. Sigarayı bırakma mevzusunda ciddi adımlar atmalısınız.

Bebeğini emziren annenin sigara tüketmesi, bebek için en kötü durumlardan biridir. Ancak her şeye rağmen, anne kesinlikle bebeğini emzirmeyi kesmemelidir. Anne sigara tüketse dahi, bebeğini emzirmeye devam etmelidir. Anne sütü, ne olursa olsun vazgeçilmeyecek kadar önemli ve değerlidir. Fakat dikkat edilmesi gereken değişik durumlar vardır. Bu durumlardan biri,  anne sütü ile bebeğe geçen nikotin miktarıdır. İkincisi ise, annenin sigara kullanması nedeniyle bebeğin yaşadığı ortamda sigara dumanının bulunması, bebeğin bu sigara dumanına maruz kalması.

Pasif içicilik bebek için oldukça zararlıdır. Şayet sigara dumanına maruz kalırsa ve pasif içici durumuna geçer ise; zatürre, bronşit, astım, ani bebek ölümü sendromu gibi problemlerle karşılaşma olasılığı yükselir. Bunun haricinde sigara tüketen annelerin süt üretimleri daha az olur. Bu nedenle bebek yeteri miktarda beslenemeyebilir. Bunun yanında sütlerinin ihtiva ettiği C vitamini de aynı biçimde daha az olmaktadır.

]]>
Hipnozla Sigara Bırakma https://www.sigara.web.tr/hipnozla-sigara-birakma.html Sat, 08 Dec 2018 11:08:59 +0000 Hipnozla sigara bırakma, oldukça etkili bir sigara bırakma yöntemidir. Sigara alışkanlığı kişilerde bilinçaltına yerleşen, otomatik hale gelmiş bir bağımlılıktır. Sık tekrarlayan bir düşünce ya da davranış Hipnozla sigara bırakma, oldukça etkili bir sigara bırakma yöntemidir. Sigara alışkanlığı kişilerde bilinçaltına yerleşen, otomatik hale gelmiş bir bağımlılıktır. Sık tekrarlayan bir düşünce ya da davranış bilinçaltına kaydedilmektedir. Bu gittikçe kendini bir alışkanlığa dönüştürür. Hipnoz yöntemi günümüzde sigarayı bırakmak için uygulanan en etkili yöntemlerden biridir. Bunun sebebi hipnozun kişinin bilinçaltına inerek, kişinin sigara içmesine sebep olanları bilinçaltından silmesidir. Bilinçaltı sigarayı bir keyif alma aracı, dost, arkadaş, sosyalleşme aracı gibi gördüğünden, sigaradan kurtulmak aslında zordur. 3-5 seans halinde uygulanan hipnoz sayesinde sigara tiryakileri daha kolay ve zahmetsiz şekilde sigarayı bırakabilmektedir.

Bu yöntemde uygulanan hipnoz telkinleri nedeniyle kişiler kilo almaktan da kurtulur. TÜBİTAK tarafından yapılan bir araştırmada hipnozun sigarayı bırakma yöntemleri arasında en etkili yöntem olduğu belirlenmiştir. Tiryakiler hiç farkına varmadan sigarayı hatırlar, otomatik şekilde sigara yakarlar. Bilinçaltının bu oyumu hipnoz sayesinde bozulur. Yemekten sonra, kahve ile, üzüntüde, sıkıldığında, keyifli olunduğunda sigara içmekten kurtulmak isteyenler, hipnoz sayesinde bunu başarabilir. Hipnoz bu otomatik alışkanlığa son verebilir.

Hipnozla sigara bırakma ne kadar etkili

Bilinçaltının sigara alışkanlığı kazanmanızda büyük rolü vardır. O halde bilinçaltı ikna edilmeden sigarayı bırakma girişimleri başarısızlıkla sonuçlanır. Bilinçaltına ulaşmak için hipnoz en güçlü yöntemdir. Bu sayede sigarayla birlikte alışkanlık yaratan davranışlar değiştirilebilir. Bilinçaltının sizi otomatik pilot gibi idare etmesine bu şekilde engel olabilirsiniz. Alışkanlıklar bu şekilde kırılabilir. Dikkat ederseniz sigara tiryakileri şekere de bağımlı olur. Çünkü sigarada kullanılan tütün içinde oldukça küçük şeker molekülleri bulunmaktadır. Sigarayı bırakmaya çalışan kişiler bir anda şeker tüketmeye çalışır. Bu şekilde daha fazla yerler ve kilo almaya başlarlar. Hipnoz bu konuda da kişilere yardımcı olur. Şeker alışkanlığından kurtulmuş olursunuz. Davranışlar hipnozla değişir, yeni davranışlar edinirsiniz. Canınız sigara istediğinde, derin bir nefes aldığınızda, sigara içme isteği de sona erer. Elinize sigarayı aldığınız zamanda, hemen sigarayı içmekten kaçınacaksınız.

Hipnozla Sigara Bırakma

Sigaraya karşı herhangi bir şekilde nefret duymasanız bile, sağlık nedenlerinden ya da diğer nedenlerden sigarayı bırakmak istiyorsanız bile hipnozla sigara bırakma yöntemi tam size göre. Özellikle sigarayı başka yöntemleri uygulamasına rağmen bırakamamış kişilerde oldukça başarılı bir yöntemdir. Sigara içmenize neden olan etkenlerin ortadan kaldırılması sayesinde, kolayca sigarayı bırakacaksınız. Hipnoz sayesinde sigaraya olan duygusal bağ ortadan kaldırılır. Bu şekilde kişiler kendilerini daha huzurlu, rahat hisseder. Kişide kendiliğinden sigaraya bağımlılık azalacak, ancak alışkanlık yapan kısmı kalacaktır. Bunu da direkt telkinlerle, self hipnoz kullanımı, EFT teknikleri ile gidermek mümkündür. Duygusal bağlantı olmadığında, kişide uygulanan kısa EFT seansları sayesinde bu durum ortadan kalkar. 10-15 dakika süren çalışmanın ardından direkt telkin seansları ile sigara bırakılmış olur. Hipnoz ve EFT birlikte uygulandığında daha başarılı olmaktadır. Siz sigarayı bırakmak istiyorsanız, hipnoza sigara bırakma yöntemini tercih edebilirsiniz. Başlangıçta 3 seanslık bir uygulama size yardımcı olacaktır. Gerekli olursa, tek seanslık destekler uygulanabilir. Bu sayede kalıcı olarak sigarayı bırakabilirsiniz.

]]>
Hamilelikte Sigara https://www.sigara.web.tr/hamilelikte-sigara.html Sun, 09 Dec 2018 05:44:37 +0000 Hamilelikte sigara, oldukça tehlikeli sonuçlara neden olacak kadar büyük tehlikeler meydana getirebilmektedir. Annenin hamilelik döneminde sigara kullanması halinde özellikle bebek üzerinde birçok olumsuz durum meydana gelmektedir. Hamilelikte sigara, oldukça tehlikeli sonuçlara neden olacak kadar büyük tehlikeler meydana getirebilmektedir. Annenin hamilelik döneminde sigara kullanması halinde özellikle bebek üzerinde birçok olumsuz durum meydana gelmektedir. Öyle ki günümüzde birçok çocukta görülen sakatlık ya da hastalık bazen annelerin hamilelik döneminde içtikleri sigara nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Günümüzde birçok kişi tarafından tüketilen sigaranın hamilelik döneminde kullanılması doktorlar tarafından kesinlikle önerilmektedir. Kişinin dumanı ciğerlerine çekmesi ve bu duman içerisindeki zehirli maddelerin kana karışarak anne karnındaki bebeğe zarar vermesi durumu çok büyük bir risk taşımaktadır. Bu nedenle hamilelikte yapılmaması gereken en önemli şeylerden biri tabi ki sigara ve alkol tüketimini gerekirse sıfıra kadar düşürmektir. Sigara dumanı içerisinde bulunan nikotin, zift, kurşun ve diğer zararlı maddeler anneye bebek kadar zarar vermese de bebek üzerinde kansolojen etkiler gösterebilmektedir. Bu durum birçok zaman bebeklerin kusurlu doğmasına neden olabildiği için kimse bu riski almamalıdır. Aksi durumlarda sorunlar çok daha artabilmektedir. Hamilelikte sigara kullanımı çok kısa sürelerde bebek üzeride olumsuzlukların meydana gelmesine neden olmaktadır. Yani bu durumun meydana gelmesi için çok zaman gerekmez. Yaklaşık olarak bir ay kadar bir sürede anne adayının içtiği sigaralar bebek üzerinde etkiler gösterebilmektedir. 

Hamilelikte Sigara
Zararları:
 • Hamilelikte sigara içilmesi genellikle daha öncede söylediğimiz gibi anneden çok anne karnındaki bebek için olumsuzluklara neden olmaktadır. İçilen sigaralar hamilelik döneminde görülen düşüklerin en büyük nedenlerinden biridir. Günümüzde görülen ölü bebek doğumunun nedenlerinden biri olan sigara, böylesine zararlara neden olduğu bilindiği halde henüz insanlar tarafından hamilelik döneminde içilmektedir. Yani kısaca hamilelik döneminde içilen sigaralar kişinin düşük yapmasına neden olabilecek kadar büyük risklerin meydana gelmesine neden olmaktadır.
 • Hamilelikte sigaranın bir diğer zararı ise içilen sigaralar nedeni ile bebeğin su kesesinin gerektiğinden daha erken bir şekilde açılmasına neden olur. Bu durum ise rahimdeki eşin yanlış bölgelerde toplanmasına ve dış gebelik gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu durumlarda annede hiper tansiyon sorunları görülmektedir. Böylesine zararlı olan sigara hemen hemen her hamile kadın üzerinde bu gibi riskleri göstermektedir. Bunun için hamilelerin sigara içmemesi çocukları için yapabilecekleri en büyük iyiliktir. 
 • Hamilelik döneminde içilen sigaralar aslında bazen bebeğe zarar vermemiş gibi görünse de bebeğin doğup büyüdükten sonra karşılaştığı kalıtsal hastalıkların ortaya çıkmasında da önemli roller oynamaktadır. Özellikle ileri ki zamanlarda astım, böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği gibi son derece büyük problemlere neden olabilen hastalıklar bazen bebek anne karnındayken içilen sigaralardan dolayı meydana gelmektedir. 
Bu zararların yanında daha birçok zararı olan hamilelikte sigara yapılmaması gereken en önemli hatalardan biridir. Bilinmesi gereken bir durum vardır ki bazı kişiler sigara içmeden de tüm bu zararları bebeğe verebilmektedir. Bu durum nasıl olur diye soracak olursanız eğer bu duruma şu şekilde cevap verilebilir. Özellikle toplu alanlarda diğer insanlar tarafından içilen sigaraların ortamda dumanlarının birikmesi ile ve hamile kişinin bu dumanı soluması durumunda bu gibi zararların tümü bebeğe gelebilir. Bu nedenle anne adaylarının yapması gereken en önemli şeylerden biri sigara içilen ortamlardan da uzak durmaktadır. İşte bu şekilde alınacak önlemler ileri ki zamanlarda bebeğin farklı hastalıklarla karşılaşmasını engellemektedir. 
]]>
Kaçak Sigara https://www.sigara.web.tr/kacak-sigara.html Sun, 09 Dec 2018 12:59:25 +0000 Kaçak Sigara, Son zamanlarda artan vergi yükselişi ve bunlara bağlı olarak sigara fiyatlarınında artmasıyla kaçak sigaraya olan rağbet git gide fazlalaştı.Sigaraya yapılan bu zam tiryakileri üzerken kaçak sigara sat Kaçak Sigara, Son zamanlarda artan vergi yükselişi ve bunlara bağlı olarak sigara fiyatlarınında artmasıyla kaçak sigaraya olan rağbet git gide fazlalaştı.
Sigaraya yapılan bu zam tiryakileri üzerken kaçak sigara satanların yüzünü güldürmüştür. En ucuz sigara 5 ile 6 lira gibi rakama satılırken kaçak sigaralar neredeyse yarı fiyatına satılmaktadır. Buda tiryakileri alternatif olarak kaçak sigaraya yönlendiriyor.Kaçak Sigara Hiç bir denetim olmaksızın ve içinde ne olduğu belli olmayan bu kaçak sigaralar zararları da satışı resmi olan  ve denetimden geçirilen sigaralardan fazla oluyor. Genel olarak ithal sigara markalarının birebir sahtesi olan ambalajlı ve kağıtlarıyla hazırlanan sigaraların içine, kalitesiz tütünlerin konulmasıyla yapılan sigaralar söylentiye göre bu sigaraların da büyük kısmı sigara fabrikaları tarafından üretildikleri fakat insan sağlığına zararlı kimyasallar içerdiğinden yasal yollarla satışı yapılmadığından el altından satılan sigaralar olarak kaçak sigara tüketimi oluşmaktadır.
]]>
Sigara İçen Kadın https://www.sigara.web.tr/sigara-icen-kadin.html Sun, 09 Dec 2018 19:56:23 +0000 Sigara içen kadın, Sigara içen kadınlar içmeyenlere göre iki yıl daha önce menopoza giriyor. Sigara içen kadında ana yumurta hücreleri zarar görüyor ve buda kadınlarda kısırlığa sebep oluyor. Sigara içen Sigara içen kadın, Sigara içen kadınlar içmeyenlere göre iki yıl daha önce menopoza giriyor. Sigara içen kadında ana yumurta hücreleri zarar görüyor ve buda kadınlarda kısırlığa sebep oluyor. Sigara içen kadınlarda yumurta kalitesi düşüyor. Hamilele kadınlarda düşük sebebi oluyor ve tüp bebek şansları azalıyor. En üzücü tarafıda kadınlar bunları bile bile sigara içmeye devam etmeleri oluyor. Bunlara rağmen üreme çağındaki kadınlararasında sigara içenlerin sayısı artıyor. Kadınların hamilelik dönemlerinde sigara içmeleri, anne karnındaki bebek üzerinde olumsuz etkiler yapıyor. Sigara tiriyakisi olsa bile anne adayı hamileyken sigaradan uzak durması gerekiyor. Hem kendi sağlığı için hemde bebeğin sağlığı için çok önemlidir. Sigara dumanındaki zararlı bileşik, kadının üreme sistemindeki değişik hedef ve etki mekanizmalarına zarar veriyor. Yani kadınların çocuk sahibi olma şansları azalıyor. Aslında sigaranın kendisi sitres ve sıkıntı kaynağıdır. Özellikle sigara içme alışkanlığı hamilelik döneminde devam ederse daha tehlikeli bir hale geliyor.

Sigara içen hamile kadınlardaki fizyolojik etkisi:

Hamile kadınların sigara içmesi akciğerleri daraltarak akciğerlere daha az hava girmesine neden oluyor. Damar daraldığı için tansiyon yükseliyor, nabzı hızlandırır, bulantı ve kusmaları daha da artırıyor, çabuk yorulmaya yol açar ve iştahsızlığa sebep olur.Sigara içen kadınlarda guatrın daha sık görülüyor. Sigara içilince kanda tiyosiyanat isimli bir madde artıyor ve madde iyodun tiroid bezine girmesini önlüyor. Yeteri kadar tiroid hormonu yapılmasını engelliyor ve guatr  ortaya çıkar. Tiroid hastalığına yakalanmak istemiyorsanız sigara içmeyi kesmelisiniz. Emziren kadınların sigara içmesi sütle çocuğa geçen iyot miktarı azalır ve bebeğin beyin gelişimi iyi olmaz. Emziren kadınlar bu yüzden sigara içmemelidir. 

Sigara İçen Kadın
Sigara içen kadınlarda düşüklere sebep oluyor. Sigaranın zararları bununla da kalmıyor ve döllenme sonrası oluşan embriyonun gelişimini bozuyor, hücre zarını kalınlığı artıyor, embriyonun rahim içerisinde tutunmasını zorlaştırıyor. Sigara içen kadınlarda sigara dumanındaki toksit maddeler, rahim içi dokusunun kanlanmasını azaltıyor,embriyonun bu doku içerisinde tutunup köklenmesini engelliyor.

Sigara içen kadında tüp bebek şansını olumsuz etkiliyor. Sigara içen kadın erken menopoz giriyor. Kadının aylık gebe kakma olasılığı azalıyor. Bu durum özellikle herhangi bir nedenden dolayı tüp bebek yöntemine başvuruyor. Sigara içen kadınlarda tüp bebek başarısı içmeyenlere göre daha düşük oluyor. Tüp bebek tedavisine başlamak isteye kadınlar  sigara içiyorlarsa öncelikle sigarayı bıraksınlar. Sigaranın her yönden olumsuz etkileri olduğu için sigarayı bırakmak en iyi yöntemdir.
]]>
Sigaranın Mideye Zararları https://www.sigara.web.tr/sigaranin-mideye-zararlari.html Mon, 10 Dec 2018 09:50:54 +0000 Sigaranın mideye zararları, sigara ağız yolu teması ile  başlayan en büyük düşmanlarımızdan biridir. Sigara solunum yolumuzdan geçerek akciğer, karaciğer gibi organlarımızla da tanışarak mideye temas eden ezeli düşmanım Sigaranın mideye zararları, sigara ağız yolu teması ile  başlayan en büyük düşmanlarımızdan biridir. Sigara solunum yolumuzdan geçerek akciğer, karaciğer gibi organlarımızla da tanışarak mideye temas eden ezeli düşmanımızdır. Mide, dış zararlı etkilerden korunmak amaçlı asit gibi mide salgı bezleri ya da mukus diye adlandırdığımız solunum ve sindirim organlarımız tarafından salgılanan sümüksü bir madde ile korunmaktadır.
Sigara günümüzün özellikle gençlerimizin bir heves uğruna çevresindeki kişilere büyüdüğünü ya da çevresindeki arkadaşlarına uyum sağlamak için kullandıkları zehir maddesinden bir şey değildir. Sigara çeşitli insan bünyelerinde farklı farklı rahatsızlıklara yol açabiliyor.

Sigara mide etrafında oluşan tabaka yani mukus diye adlandırdığımız bu çembere ciddi ölçüde zarar verir. Sigara içenler de genellikle mukus tabakasının azaldığını yada mukusun kendi direncini kaybederek mide de rahatsızlanmaya yol açarak ülserin başlangıcını sağlıyor. Ülser, sindirimini oluşturan mide,onikiparmak bağırsağı ve yemek borusunda meydana gelen aşınmalar sonucu oluşur ve yara halini alır. Mide iç kısmının mide asidi ile parçalanması sonucunda oluşan hastalık türüne mide ülseri diye adlandırılıyor. Mide ülseri midenin iç kısmında, mideyi koruyan ve yapısının bozulmasını engelleyen katı bir tabaka bulunmaktadır. Bu hastalığın en büyük nedenleri sigara, bakteri ve soluduğumuz zararlı havadır. 

Sigaranın Mideye Zararları
Sigara içmek ilerleyen zamanlarda mide kanserine sebep olabiliyor. Sigara içenlerin, sigara içmeyenlere göre mide ve bağırsak kanserine yakalanma riski 2 kat daha fazladır. Sigara içmek insan vücuduna ciddi zararlar verir.
]]>
Rüyada Sigara İçen Birini Görmek https://www.sigara.web.tr/ruyada-sigara-icen-birini-gormek.html Mon, 10 Dec 2018 22:39:02 +0000 Rüyada sigara içen birini görmek, Rüyada görülen sigara genelde hayırla yorumlanır. Rüyada sigara içen birini görmek, verilen söz ve edilen yeminlerin yerine getirilmesine, maddi ve manevi yükü olan birinden kurtulmaya, umudunu Rüyada sigara içen birini görmek, Rüyada görülen sigara genelde hayırla yorumlanır. Rüyada sigara içen birini görmek, verilen söz ve edilen yeminlerin yerine getirilmesine, maddi ve manevi yükü olan birinden kurtulmaya, umudunu yitirdikten sonra kavuştuğu mutluluğa, sıkıntılarla boğuşarak hak ettiği mertebeye, cefa çektikten sonra ulaştığı zafere, yatırım yaptığı bir işten büyük paralar elde etmeye, çok yakın zamanda alınacak müjdeli haberlere işaret eder.

Rüyada sigara içen birini görmek, sabrının sonunda kazanacağı yüksek mertebeye, hak edilen toplu kazanca, sıkıntıların ardından yaşayacağı refah günlere, yakında öğrenilecek mutlu havadislere, finansal külfeti olan birinden yakasını kurtarmaya, büyük ve hasta birinden maddi destek görmeye, sıkıntıları aşarak umut ettiği mutluluğa, çekilen cefadan sonra itibar kazanmaya ve onura delalet etmektedir.

Rüyada Sigara İçen Birini Görmek
Rüyada sigara içtiğini gören kişi dünya zevklerine ve eğlenceye çok düşkün olur. Sigarayı yere attığını gören kişi çok yakın zamanda gurur kırıcı bir olay yaşar. Rüyada gizli gizli sigara içmek,  gönül işlerinizin açığa çıkması anlamına gelir. Sigara içerken yakalanmaktan korkmak, yeniden başlanılacak iş yada gönül ilişkisinde yaşanacak pişmanlığı simgeler. Rüyada sigara içen kişi görmek, yardım istenilen birinden olumlu cevap almaya, zevk ve mutlulukla girişilen yeni bir işte çok büyük başarılar sağlamaya, etrafta saygın bir kişi olup yardım sever olmaya işrettir.
]]>